Sezon na rabarbar – poznaj ciekawe przepisy!

Rabarbar kojarzy się z letnim ciastem i kompotem. Jego korzeń to smak dzieciństwa i czasy przydomowego ogródka naszych babć. Kiedyś spożywano go wyłącznie na surowo z odrobiną cukru, dzisiaj jest bohaterem wielu dań i napojów!

Fot. 123RF/Picsel

O rabarbarze słów kilka!

Rabarbar należy do roślin rdestowatych i obejmuje około 60 gatunków występujących w subtropikalnej i umiarkowanej Azji. Ma charakterystyczne duże i długie liście oraz grube ogonki liściowe. W Polsce rabarbar jest uważany za warzywo, a najpopularniejszym gatunkiem tej rośliny jest rabarbar lekarski, ogrodowy, kędzierzawy i dłoniasty. Rabarbar jest źródłem wielu witamin: C, E i A, a spożywając go, dostarczysz spore ilości fosforu i potasu. Chcesz wyregulować procesy trawienne, masz cerę trądzikową, a może szukasz zdrowej przekąski? Skuś się na czerwony lub różowy rabarbar! Sezon na rabarbary zaczyna się na przełomie kwietnia/maja i trwa do połowy czerwca, zatem warto się spieszyć!

Lemoniada z rabarbaru

Do wykonania lemoniady przygotuj 2,5 l wody, 3-4 łodygi rabarbaru, 3 łyżki miodu, 3 cytryny, lód i miętę. Wlej wodę do garnka i dodaj do niej pokrojone kostki rabarbaru. Całość gotuj 5 minut, aby warzywo zmiękło. Następnie ugotowany rabarbar rozgnieć widelcem. Wywar pozostaw do ostygnięcia. Dodaj do niego miód, sok z cytryny i wstaw do lodówki na 30 minut. Lemoniadę podaj z lodem, plasterkami cytryny, miętą oraz odrobiną roztartego wcześniej rabarbaru.

Kompot z rabarbaru

Przygotuj 4 średnie łodygi rabarbaru, 2 l wody i 100 g cukru. Łodygę pokrój na małe kawałki do 2 cm grubości i przenieś do garnka o pojemności 2 l wody. Zasyp je cukrem i gotuj pod przykryciem około 30 minut. Gdy kompot przestygnie, przecedź wywar przez sitko. Tym sposobem otrzymałeś kompot z mocną esencją rabarbarową. Dodaj do niego drugi litr wody i gotowe! Wedle uznania podawaj z gorącą lub schłodzoną wodą.

Konfitura z rabarbaru i nutką pomarańczy

Do wykonania konfitury na 2-3 słoiki potrzebujesz: 800 g rabarbaru po obcięciu końcówek, 3 pomarańcze i 160 g cukru brązowego. Rabarbar umyj i pokrój na kawałki o szerokości 1 cm. Z pomarańczy zetrzyj skórkę na tarce oraz wyciśnij z nich sok. Warzywo, skórkę, sok i cukier smaż na patelce na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając.
Potrwa to do 1 godziny. Następnie gotującą się konfiturę przełóż do wyparzonych wcześniej słoiczków. Duży garnek wyłóż ścierką kuchenną, włóż do niego dobrze zakręcone słoiki i zalej gorącą wodą do ¾ wysokości słoików. Gotuj 15 min i gotowe!

Naleśniki rabarbarowe

Przygotuj zwyczajne naleśniki z mleka, mąki i jajek. Potrzebne będzie także 500 g pęczka rabarbaru, sok z pomarańczy, daktyle i cukier brązowy. Rabarbar umyj, utnij twarde końce i pokrój na drobne kawałki. Daktyle wypestkuj i pokrój też na drobno. Rabarbar wrzuć na patelnię, wsyp 50 g cukru i wlej sok z pomarańczy. Całość zagotuj i duś do miękkości. Dodaj daktyle i gotuj je przez chwilę, aby odparować nadmiar płynu. Jeśli uzyskasz konsystencję konfitury, posmaruj nią naleśniki i zalej syropem klonowym.


Reklama

 

Ciasta, ciasteczka i desery!

Rabarbar jest częstym składnikiem wielu ciast. Kruchego, jogurtowego, a nawet drożdżowego! Niezależnie, na jaki wypiek się zdecydujesz, rabarbar musisz odpowiednio przygotować.

Do ciasta kruchego:

Umyj rabarbar, obierz i pokrój na kawałki. Wrzuć go na patelnię z cukrem, mieszaj i smaż, aż zmięknie. Uzyskany syrop możesz użyć do herbaty lub do ciasta. Możesz też podduszony i ostudzony rabarbar wymieszać z odrobiną mączki ziemniaczanej. Gęsta, kleista masa sprawdzi się na kruchym cieście jak tarta.

Do ciasta drożdżowego:

Umyty rabarbar, pokrój na drobne kawałki i ułóż na wierzchu ciasta lub wymieszaj z masą. Pamiętaj, że rabarbar jest kwaśnym warzywem, dlatego obowiązkowo posyp górę ciasta słodką posypką lub kruszonką wykonaną z zimnego masła, cukru i mąki pszennej. Od Ciebie zależy, w jaki sposób wykorzystasz rabarbar. Skorzystaj ze ściągawki przepisowej, w której główną rolę gra właśnie rabarbar! Szukasz niskich cen na blachy i blaszki? Znajdziesz je w sklepie Fabryka Form.

1. Ciasto z rabarbarem

Fot. patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Drożdżówki z rabarbarem

Fot. izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Muffiny z rabarbarem

Fot. patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Tarta z rabarbarem

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Rogaliki z rabarbarem

Fot. paolineczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Jogurtowiec Borówkowy

Szybkie i orzeźwiające ciasto. Dzieci wprost nie można od niego odgonić.

Odsłon: 604

15 min
22
Desery Kokosowa biała chmurka bez pieczenia

Delikatne ciasto kokosowe z wiśniami. Szybciutkie i proste w wykonaniu. Ideal...

Odsłon: 1044

15 min
19
15 min
14

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1