Wyjątkowa moc kiwi

Kiwi pochodzi z Chin, a na masową skalę uprawiane jest w Nowej Zelandii. Czemu swoją nazwę dzieli z pewnym ptakiem i dlaczego nazywane jest superowocem?

Fot. 123RF/Picsel

Właściwie kiwi to agrest chiński porastający pnącza o skomplikowanej nazwie akitinidia. Gdy roślina trafiła do Nowej Zelandii, gdzie obecnie jest uprawiana, mieszkańcy ochrzcili ja mianem kiwi. Brązowe, owalne owoce, pokryte skórką z delikatnym meszkiem do złudzenia bowiem przypominają ptaki zamieszkujące właśnie Nową Zelandię.

Ze względu na swe przebogate wartości odżywcze kiwi zalicza się do grupy superfood, czyli nadzwyczaj zdrowych pokarmów. Kiwi w tej honorowej loży dzieli miejsce z orzechami, ziarnami, ciemnozielonymi warzywami, jak brokuły czy brukselka, a także z burakami, słodkimi ziemniakami oraz rybami - łososiem, makrelą oraz sardynkami. Na czym polega wyjątkowość kiwi?

100 gramów tego zielonego owocu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. W kiwi znajduje się aż 90 mg tej witaminy, a to więcej niż w takiej samej ilości pomarańczy. Poza C kiwi zawiera znaczne ilości witaminy K, która odpowiada za stan naszych kości, ich gęstość i tym samym chroni przed urazami. Dodatkowo kiwi, w przeciwieństwie do większości owoców, zawiera wapń. Na uwagę zasługuje także witamina K - rzadko spotykana w owocach - będąca naturalnym antyoksydantem. K chroni nasze komórki przed wolnymi rodnikami i spowalnia proces starzenia.

Owoce kiwi zawierają także znaczne ilości kwasu foliowego, kluczowego dla kobiet w ciąży, a także dla osób z tendencjami do anemii. W uporaniu się z anemią pomoże także obecna w kiwi miedź, która stymuluje powstawanie czerwonych krwinek. Magnez i potas - również obecne w kiwi - ochronią nas przed skurczami mięśni oraz uczuciem niepokoju oraz pomogą w koncentracji.

Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.

Co miesiąc nowa szansa na nagrody!

Na dobre samopoczucie mają też wpływ, zawarte w zielonych owocach, inozytol oraz serotonina. Substancje te, kolejno, wspomagają pracę neuroprzekaźników oraz podnoszą poziom hormonu szczęścia. Co to oznacza? Spożywanie kiwi może uwolnić nas od obniżonego nastroju, a nawet wspomóc w walce z depresją.

Przez wzgląd na swoje liczne właściwości norwescy naukowcy uznali, że kiwi może być doskonałą alternatywą dla aspiryny. Jak twierdzą, spożywanie 2-3 owoców dziennie zapobiega ryzyku powstawania zakrzepów i to bez skutków ubocznych, z którymi trzeba się liczyć zażywając aspirynę. Naukowcy z Nowej Zelandii z kolei donoszą o antyrakowych właściwościach owocu. Nie tylko chronią one przed mutacją genów, ale mogą mieć pozytywny wpływ na uszkodzone DNA i tym samym hamować rozwój komórek nowotworowych.

Kiwi jest dobre także dla naszej urody. Zawarte witaminy, wspomniana już C i K, a także A i E spowalniają procesy starzenia i dbają o młody wygląd naszej skóry. W kiwi znajdziemy także cynk, który doskonale radzi sobie ze zmianami trądzikowymi oraz wspomaga zmagania z rozstępami. Pestki wykorzystuje się do peelingów, a z całych owoców możemy sporządzić maseczki nawilżające, oczyszczające, czy ściągające...

No i pamiętajmy, że w 100g kiwi znajduje się tylko 56 kcal oraz spora porcja błonnika - przyjaciela każdej diety! A co można zrobić z kiwi? Koktajle, sorbety, musy, tarty, sosy, sałatki owocowe oraz warzywne... Możliwości właściwie są nieograniczone.

1. Tort kiwi

Fot. Steve na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Koktajl kiwi

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Konfitura z ogrodowych kiwi

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kruche ciasto z kiwi

Fot. Marek123 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ciasto piankowe z soczystym kiwi

Fot. Dagita na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 145

15 min
5
Sałatki Sałatka z Jarmużem

CIEKAWOSTKA: Jarmuż zawiera wszystkie 9 aminokwasów potrzebnych do wytworzeni...

Odsłon: 106

15 min
2
Ciasta Jabłecznik na biszkoptach

Jabłecznik - prosty i wymowny, tak jak samo danie. To słodkie, kuszące ciasto...

Odsłon: 22744

30 min
31

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1