13 maja w Telewizji Polsat wyemitowano 482 odcinek programu kulinarnego, którego gospodynią jest Ewa Wachowicz. Zgodnie z obietnicą z poprzedniego odcinka, prowadząca zaprosiła widzów do swojego domu w Zawoi. Jak stwierdziła, cała ekipa filmowa jest tam bardziej rozluźniona, a ona sama - nieraz zapomina o zrobieniu wcześniejszych zakupów przed wyjazdem. Kuchnia Ewy Wachowicz pełna jest jednak pysznych produktów, więc nawet bez uzupełnienia zapasów, jest ona w stanie przyrządzić smaczne kulinarne niespodzianki.
Sprawdź także: Otwarcie sezonu grillowego z Ewą Wachowicz
Właśnie w ten sposób pierwszym daniem, które zaserwowała gospodyni, stał się chleb keto, czyli pieczywo upieczone zgodnie z zasadami diety ketogenicznej. Jak zdradziła prowadząca, przepisem podzieliła się z nią przyjaciółka, która stosuje go w codziennym jadłospisie. Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu ilości węglowodanów do minimum i wprowadzeniu tłuszczów jako głównego źródła energii dla organizmu.
1. Chleb keto według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisChleb keto według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Chleb keto opiera się więc na składnikach, które dostarczają organizmowi tłuszczów. Jego bazą są głównie ziarna i nasiona: chia, babki płesznik, siemienia lnianego i czarnuszki. Dodaje się je w równych proporcjach do pieczywa. Dodatkowo trzeba jeszcze użyć szklanki śmietany, łyżki masła klarowanego, cztery jajka i odrobinę soli, sody oczyszczonej i proszku do pieczenia (aby chlebek ładnie wyrósł). Wystarczy wszystkie składniki zblendować i przełożyć do niewielkiej keksówki. Keto chleb piecze się ok. 45 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza.
Gdy pieczywo trafiło już do piekarnika, Ewa Wachowicz przygotowała pyszną, bliskowschodnią pastę kanapkową, którą zajada się cała jej rodzina. Mowa oczywiście o domowym hummusie.
2. Domowy hummus według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisJak zrobić hummus? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ewa Wachowicz do hummusu zawsze wykorzystuje namoczoną uprzednio cieciorkę. Wypłukuje z niej wszystkie substancje odpowiedzialne za niekomfortowe wzdęcia. Co więcej, podczas jej gotowania, do świeżej wody dodaje jeszcze kuminu, który również łagodzi skutki spożycia roślin strączkowych.
Po odpowiednim procesie przygotowania głównego składnika, gospodyni blenduje go z pastą tahini, czosnkiem, sokiem z cytryny, ostrą papryką i mielonym kuminem. Na samym końcu Ewa Wachowicz dorzuca jeszcze kostki lodu i ponownie wszystko miksuje. Wystarczy jeszcze skropić oliwą, oprószyć słodką papryką i ozdobić świeżą kolendrą.
Po takiej sycącej przystawce prowadząca zabrała się do przyrządzania dania głównego. Choć na stole pojawić się miał gulasz, to nie taki standardowy, bo rybny.
3. Gulasz z dorsza według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisJak zrobić gulasz rybny? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na początku Ewa Wachowicz przygotowała dorsza - pokroiła go na mniejsze fragmenty, skropiła sokiem z cytryny i obtoczyła w mące. Podsmażyła na oleju na patelni i odstawiła na później. Na tej samej patelni później obsmażyła jeszcze warzywa, czyli cebulę, czosnek, marchewkę, paprykę czerwoną i pieczarki.
Następnie całość przełożyła do garnka, podlała wywarem jarzynowym, dodała pomidory z puszki i przecier pomidorowy. Przyprawiła jeszcze słodką papryką, solą i pieprzem. Gotowała pod przykryciem ok. 15-20 minut. Następnie przemieszała, a potem na samym wierzchu ostrożnie ułożyła kawałki ryby. Od tego czasu już nie ruszała gulaszu, żeby dorsz się nie rozpadł. Takie danie główne najlepiej podawać z kaszą, ryżem albo z chlebem.
Program nie mógłby się obyć bez deseru. Ewa Wachowicz postawiła na włoski klasyk, czyli semifreddo. W języku polskim tłumaczy się to na połowicznie zmrożony. Dokładnie tak wygląda ta słodycz - nie jest to już krem, a jeszcze nie lody.
4. Semifreddo z pistacjami według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisSemifreddo z pistacjami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Semifreddo robi się z zaledwie kilku składników - jajek, cukru, śmietany i w tym przypadku także pistacji. Na początku trzeba oddzielić białka od żółtek. Te drugie wraz z cukrem należy rozetrzeć nad kąpielą wodną, a następnie do puszystej, jaśniejszej już masy - dodać ugniecione tłuczkiem pistacje. Całość dokładnie przemieszać, a także ubić pianę z białek (z dodatkiem soli). Schłodzoną śmietanę wysokoprocentową trzeba porządnie ubić i przełożyć do masy żółtkowej z bakaliami. Następnie delikatnie przełożyć puszystą pianę białkową i przemieszać szpatułką.
Ewa Wachowicz zdradziła też, jak najlepiej zamrozić semifreddo przed podaniem. Można przełożyć je do keksówki i na trzy-cztery godziny umieścić w zamrażalniku albo stworzyć tzw. monoporcje, umieszczając deser w silikonowych foremkach jak do panna cotty i następnie podobnie, w zamrażalniku. Właśnie drugi sposób wybrała prowadząca. Podkreśliła, że włoska słodycz najlepiej smakuje, gdy z zewnątrz jest zmrożona, a w środku jeszcze nie do końca.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu "Ewa Gotuje"?
Są dostępne na PolsatGo »