W kuchni Ewy Wachowicz nigdy nie brakuje owoców i warzyw, zwłaszcza wiosną, kiedy większość z nich można wyhodować w przydomowym ogrodzie lub kupić w niemal każdym sklepie spożywczym, czy warzywniaku. W tym tygodniu gospodyni postawiła na niezwykle zdrowy i aromatyczny czosnek niedźwiedzi, pieczone buraki, soczyste pomidory oraz dorodne truskawki, które wykorzystała do zrobienia deseru.
Chłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami
Zobacz przepisChłodnik pomidorowy z pieczonymi burakami według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na pierwsze danie Ewa Wachowicz podała chłodnik. Przygotowanie zupy rozpoczęła od upieczenia buraków. Następnie obrała je ze skórki razem z pomidorami i pokrojone warzywa przełożyła do miksera. Dla lepszego smaku dorzuciła kilka ząbków czosnku oraz garść namoczonych dzień wcześniej pestek dyni. Na koniec doprawiła całość listkami bazylii, solą i pieprzem. Do chłodnika dodała również kawałki jabłka. Całość zmiksowała na gładki krem. Talerz z zupą udekorowała listkami szczawiu oraz ćwiartkami cytryny, którą można bezpośrednio wycisnąć do zupy.
Pomidorowo-buraczany chłodnik można podać również w wersji koktajlu – wystarczy połączyć go pół na pół z wodą i gotowe. Tak przygotowany napój sprawdzi się jako drugie śniadanie lub podwieczorek.
Pierogi z wędzonym twarogiem i czosnkiem niedźwiedzim
Zobacz przepisPierogi z wędzonym twarogiem i czosnkiem niedźwiedzim według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na drugie danie Ewa Wachowicz zrobiła pierogi z czosnkiem niedźwiedzim i wędzonym twarogiem. Pracę nad tą potrawą rozpoczęła od ciasta na pierogi. Gospodyni zdradziła, że jej tajemnicą na idealnie sprężyste, jędrne ciasto jest zaparzanie mąki gorącą wodą. Jeśli chcemy, aby lepiej się wałkowało i kleiło, warto przed lepieniem odstawić je na bok na około 20 minut.
Farsz do dania głównego gospodyni przygotowała z ziemniaków, które zostały z poprzedniego dnia, domowego, wędzonego twarogu oraz z pesto z czosnku niedźwiedziego.
W Polsce czosnek niedźwiedzi występuje pod częściową ochroną. Nie możemy go zrywać, jeśli rośnie dziko, ale warto wyhodować go w ogrodzie. Roślinę należy zbierać, zanim zakwitnie, wtedy jest najsmaczniejsza i najzdrowsza.
Sprawdź także: Czosnek niedźwiedzi – jak wykorzystać go w kuchni?
Dla podkręcenia smaku do farszu Ewa Wachowicz dodała także łyżkę nasączonej żurawiny, która nadała daniu słodyczy i tym samym złagodziła nieco smak dania.
Ulepione pierogi gospodyni gotowała dosłownie przez chwilę we wrzątku, a następnie zahartowała je zimną wodą i odcedziła na sicie. Taki zabieg sprawił, że pierożki się nie posklejały i można je było w prosty sposób wykładać na talerze.
Ciasto pierogowe z blachy
Zobacz przepisCiasto pierogowe z blachy według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Po lepieniu pierogów Ewie zostały resztki ciasta. Postanowiła wykorzystać je do zrobienia pysznej, chrupiącej przekąski. Pozostałości ciasta wystarczy zagnieść, rozwałkować, pokroić na mniejsze kawałki i położyć na rozgrzanej blasze. Placuszki pieką się błyskawicznie. Najlepiej zajadać je od razu po zrobieniu np. z dodatkiem pesto.
Placuszki serowe z patelni
Zobacz przepisPlacuszki serowe z patelni według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser Ewa Wachowicz podzieliła się przepisem na placuszki twarogowe z truskawkami i musem z tychże owoców. Do ich przygotowania gospodyni wykorzystała sporą porcję białego sera, jajka, odrobinę brązowego cukru, mąki oraz cynamonu. Placuszki gospodyni usmażyła na klarowanym maśle równomiernie z obu stron na złoty kolor. Cudownie smakują serwowane prosto z patelni w towarzystwie owoców.