Po kilku tygodniach spędzonych w domku pod Babią Górą Ewa Wachowicz wróciła do Krakowa, gdzie od razu zabrała się za gotowanie wspaniałych dań. Dzięki kulinarnemu pomocnikowi Adamowi proces tworzenia przebiegł szybko i bez zakłóceń.
1. Fabada asturiana – hiszpańska zupa fasolowa z chorizo Ewy Wachowicz
Zobacz przepisFabada asturiana – hiszpańska zupa fasolowa z chorizo Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na pierwsze danie gospodyni zaproponowała hiszpańską zupę „fabada asturiana”. Jej nazwa wywodzi się od słowa „fabes”, co na Półwyspie Iberyjskim oznacza białą fasolę. Jest to rodzaj gulaszu z kiełbasą chorizo i… kaszanką. Będzie idealny na nadchodzące jesienne dni.
Ponieważ Ewa Wachowicz lubi przemycać w przepisach polskie akcenty, do przygotowania zupy użyła słoninę, a zamiast hiszpańskiej kaszanki sięgnęła po naszą rodzimą.
Prowadząca prace zaczęła od podsmażenia słoniny na patelni. Następnie dodała pokrojoną kiełbasę chorizo i kaszankę. Kolejno do garnka trafiły pomidory i przyprawy, w tym szafran, który Ewa dostała od swojej bratanicy jako kulinarny prezent z Iranu. Do gęstego gulaszu dolała szklankę rosołu i dorzuciła białą fasolę. Wszystko gotowała około 15 minut. Zupę podała z posiekaną natką pietruszki i odrobiną ostrej papryczki chili.
2. Pierogi z białą kapustą Ewy Wachowicz
Zobacz przepisPierogi z białą kapustą Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na danie główne gospodyni zaproponowała pierogi z kapustą, które robiło się w jej rodzinnym domu. Podzieliła się z widzami również patentem jak przygotować cienkie i sprężyste ciasto – liczą się dobrze dobrane proporcje i kolejność wykonywania czynności.
Ewa przygotowania zaczęła od farszu. Sparzoną i poszatkowaną kapustę przesmażyła z posiekaną w kostkę cebulą. Dodała sól i sporą ilość pieprzu. Następnie zabrała się za zrobienie ciasta. Najpierw zaparzyła mąkę gorącą wodą (na pół kilo mąki należy użyć jednej szklanki wody). Potem usypała kopczyk i wbiła jajko, dodała także łyżeczkę oliwy. Wyrabiała ciasto do momentu połączenia się wszystkich składników. Gdy było gładkie, zostawiła na kilka minut pod przykryciem.
Gospodyni rozwałkowała cienko ciasto i wykrawała z niego kółka. Lepiła pierogi, które gotowała w osolonej wodzie. Danie podała z omastą z cebuli przygotowaną przez Adama.
3. Szarlotka z jabłkami prażonymi i budyniem Ewy Wachowicz
Zobacz przepisSzarlotka z jabłkami prażonymi i budyniem Ewy Wachowicz/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Na deser Ewa Wachowicz zaproponowała aromatyczną szarlotkę z masą budyniową. To ciasto szczególnie kojarzy się jej z rodzinnym domem i szczęśliwym dzieciństwem.
Chcesz poznać wszystkie przepisy z poprzednich odcinków programu „Ewa Gotuje”?
Są dostępne na PolsatBoxGo »
Źródło: Polsat / „Ewa Gotuje”, 490. odcinek
Opracowała: Joanna Jagodzińska