Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie zioła możesz użyć w kuchni?
- Jaka jest rola świeżych ziół?
- Jak ususzyć zioła?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie ziół?
- Jak przetrzymywać zioła?
- Do czego stosować zioła?
- Jak stosować zioła w kuchni?
- Jakie są najlepsze ziołowe mieszanki?
Trudno wyobrazić sobie codzienne gotowanie bez dostępu do świeżych i suszonych ziół. W końcu to one – razem z przyprawami – podkreślają smak i aromat większości dań. Ich dodatkowym atutem jest bogactwo substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na organizm.
Potrawy pozbawione ziół są mało wyraziste i po prostu niesmaczne. Warto jednak pamiętać, że będą one spełniały swoją funkcję tylko wtedy, gdy będą poprawnie przechowywane i odpowiednio używane. Jak stosować zioła w kuchni i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!
Aromatyczne zioła w kuchni – krótka charakterystyka
Mięta
Najpopularniejszy gatunek mięty w Polsce to mięta pieprzowa. Jej niewątpliwym atutem jest bogactwo olejków eterycznych oraz korzystny wpływ na układ trawienny.
Bazylia
Dzięki swojemu intensywnemu aromatowi bazylia może zastąpić rozmaite przyprawy, w tym sól. Jej regularne spożywanie łagodzi stres, wspomaga koncentrację i niweluje zmęczenie.
Oregano
Oregano to zioło stosowane zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Obfituje ono w witaminę K i stanowi cenne źródło błonnika.
Estragon
Estragon charakteryzuje się dość orzeźwiającym, słodkim zapachem, połączonym z gorzkimi nutami. Zioło to posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwcukrzycowe.
Majeranek
Majeranek to jedno z najpopularniejszych ziół w polskiej kuchni. Może z powodzeniem zastąpić sól, co jest szczególnie ważne w przypadku osób ograniczających spożycie sodu.
Koper
Koper to roślina łatwa w uprawie, popularna w niemal każdej kuchni świata. Znana jest m.in. ze swojego dobroczynnego działania na układ trawienny oraz skórę, włosy i paznokcie.
Rozmaryn
Rozmaryn to roślina o mocnym korzennym zapachu, stosowana zarówno w potrawach, jak i napojach. Odstrasza owady i znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach do pielęgnacji.
Szałwia
Szałwia to zioło o wysokiej zawartości olejków eterycznych, witamin, minerałów, terpenów oraz kwasów organicznych. Znana jest przede wszystkim ze swojego bakteriobójczego działania.
Tymianek
Tymianek charakteryzuje się nieco gorzkawym posmakiem i intensywnym aromatem. Stosowany w formie naparu, usprawnia pracę układu pokarmowego i wspomaga leczenie infekcji.
Natka pietruszki
Natka pietruszki uznawana jest za naturalny diuretyk, który korzystnie wpływa na pracę nerek. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn i wykazuje działanie antyseptyczne.
Kolendra
Smak kolendry zależy w dużym stopniu od miejsca jej uprawy. Napary z tej rośliny są nieco gorzkie, ale niezwykle skuteczne w przypadku dolegliwości ze strony układu trawiennego.
Lubczyk
Lubczyk to roślina o intensywnym aromacie i charakterystycznym smaku, który zmienia się w trakcie jedzenia (gorzkawy, lekko ostry, cierpki). Uchodzi on za naturalny afrodyzjak.
Cząber
Cząber to zioło o pikantnym smaku i aromacie, porównywane przez niektórych do tymianku lub majeranku. Uznawany jest za cenne źródło potasu, żelaza i wielu innych substancji odżywczych.
Mieszanka ziół włoskich
Zobacz przepisJak zrobić mieszankę ziół włoskich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Świeże zioła w kuchni
Świeże zioła w kuchni pełnią kilka istotnych funkcji – służą jako dodatek do potraw, a także stanowią doskonałą, przyjemną dla oka dekorację. Dodatkową zaletą jest satysfakcja z ich uprawy – wiele z nich można wyhodować samodzielnie, przestrzegając kilku ważnych zasad.
Uprawa większości ziół wygląda bardzo podobnie. Niezbędne jest regularne podlewanie, stały dostęp do światła słonecznego, wilgotne powietrze, doniczka, odpowiednia gleba oraz warstwa drenażowa. Jakie zioła możesz hodować w zaciszu własnej kuchni? Do wyboru masz m.in. miętę, bazylię, natkę pietruszki, oregano, rozmaryn oraz tymianek.
Suszone zioła w kuchni
Preferujesz suszone zioła w kuchni? Nie musisz kupować ich w sklepie! Możesz ususzyć je samodzielnie, np. za pomocą piekarnika. Inną opcją jest wystawienie ich na świeże powietrze, najlepiej w przewiewne i zacienione miejsce. Na pomoc może przyjść ci także suszarka do grzybów i owoców, a nawet mikrofalówka. Co ciekawe, zioła można suszyć również w lodówce, z użyciem przewiewnej tkaniny.
Na co zwrócić uwagę, kupując zioła?
Samodzielne uprawianie ziół to nie twoja bajka? Na szczęście znajdziesz je niemal w każdym sklepie spożywczym. Na co zwrócić uwagę, kupując zioła, zwłaszcza te w doniczce? W pierwszej kolejności zweryfikuj datę ich zapakowania, aby upewnić się, kiedy wyruszyły w drogę od producenta do sklepu. Nie mniej istotny jest sposób ich przechowywania – zioła trzymane z dala od naturalnego światła są bardziej osłabione i w konsekwencji uboższe w substancje odżywcze.
Nie zapomnij dokładnie obejrzeć spodu doniczek oraz przestrzeni między liśćmi – to właśnie tam najczęściej gromadzą się wszelkie szkodniki. Pamiętaj, że najlepszym wyborem będą produkty od rodzimego producenta, hodowane bez użycia środków ochrony roślin.
Jak przetrzymywać zioła?
To, jak przechowujesz zioła, ma niebagatelny wpływ na ich smak i aromat. Jak przetrzymywać zioła, żeby jak najdłużej cieszyć się ich właściwościami? Te w suszonej formie najlepiej przesypać do szklanych lub ceramicznych pojemniczków – ważne, aby były one szczelnie zamknięte, co uchroni je przed wilgocią. Przezroczyste pojemniki najlepiej trzymać w zaciemnionym miejscu, gdyż nadmierna ekspozycja na słońce może wpłynąć na walory smakowe i zapachowe ziół.
Jeśli chodzi o świeże zioła, istnieją różne sposoby ich przechowywania. Po ucięciu należy zapewnić im odpowiedni poziom wilgoci. Niektóre z nich, np. natka pietruszki, kolendra i estragon, można umieścić w pojemniczku z wodą. Rośliny posiadające twardsze łodygi, takie jak rozmaryn, oregano czy tymianek, najlepiej owinąć wilgotnym ręcznikiem papierowym i przechowywać w lodówce. Mięta natomiast najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej.
Domowe zioła prowansalskie
Zobacz przepisJak zrobić domowe zioła prowansalskie? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Do czego stosować zioła?
Zastanawiasz się, do czego dodawać zioła? Wbrew pozorom nie tylko do zup i mięs! Równie dobrze sprawdzają się one w deserach, ciepłych i zimnych napojach oraz drinkach i koktajlach – również tych na bazie alkoholu. Co więcej, doskonale podkreślają smak jajecznych potraw, w tym jajecznicy i omletów, a także sosów, sałatek, ryb i owoców morza.
Jak stosować zioła w kuchni?
Aby zioła dobrze spełniały swoją funkcję, niezwykle ważne są ich proporcje oraz łączenie z odpowiednimi potrawami. Jak stosować zioła w kuchni? Oto kilka propozycji:
- mięta: owoce, mrożona herbata, woda, napoje owocowe;
- bazylia: pomidory, mozzarella, różne rodzaje mięs;
- oregano: pizza, ziemniaki, ryby, sery;
- estragon: ryby, warzywa, indyk, wołowina;
- majeranek: zupy, ryby, pieczeń wołowa i wieprzowa;
- koper: zupy, dressingi sałatkowe, ryby, owoce morza;
- rozmaryn: pieczywo, marynaty, ryby, różne rodzaje mięs;
- szałwia: sery, makarony, ryby, wołowina, kurczak, jagnięcina;
- tymianek: rośliny strączkowe, pasztety, sery, pomidory, mielone mięsa;
- natka pietruszki: zupy, sosy, kanapki, białe szparagi, różne rodzaje mięs;
- kolendra: makarony, zupy, gulasze, soczewica;
- lubczyk: zupy (rosół, pomidorowa), ciemne sosy, zielone warzywa;
- cząber: marynaty do ryb, pasztety warzywne.
Z czym zioła dobrze się komponują? Najlepsze ziołowe mieszanki
Jedną z największych zalet ziół jest ich uniwersalność. Można stosować je pojedynczo lub łączyć na kilka różnych sposobów. Taką mieszankę bez problemu przygotujesz w domu – będzie ona doskonałą alternatywą dla sklepowych produktów. Ważne, aby łączyć ze sobą zioła i wyciągi roślinne o podobnych właściwościach. Z czym zioła dobrze się komponują? Oto przykład dwóch korzystnych kombinacji:
- Na bezsenność: szyszka chmielu, melisa, ziele serdecznika, korzeń kozłka, kwiat wrzosu, ziele dziurawca.
- Na bolesne miesiączki: mięta, melisa, kwiat ślazu, kwiat nagietka, ziele krwawnika, koszyczki rumianku.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Canneloni: Czy trzeba gotować przed pieczeniem? Z czym podawać? »