Ewa_Gotuje

Brukselka – znienawidzone warzywo z PRL-u. Znam przepisy, które odczarują to warzywo

Brukselka – znienawidzone warzywo z PRL-u. Jako dzieci krzywiliśmy się na jej widok i zwykle zostawialiśmy ją talerzach. Okazuje się jednak, że może być ona naprawdę smaczna, o ile się ją odpowiednio przygotuje. Jak najlepiej ją przyrządzić i dlaczego warto ją jeść?

Brukselka – wartości odżywcze, właściwości, przepisy | Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Brukselka – znienawidzone warzywo PRL-u, tuż obok szpinaku. W tamtych czasach to właśnie ona królowała na talerzach – zarówno w rodzinnych domach, jak i szkolnych stołówkach – co spotykało się z niezbyt dużym entuzjazmem, zwłaszcza wśród najmłodszych smakoszy. Na szczęście istnieją pewne triki, dzięki którym można odczarować jej złą sławę. Aby to zrobić, wystarczy odpowiednio ją przyrządzić i zaserwować ze stosownymi dodatkami. Jakimi konkretnie? Poznaj sprawdzone przepisy na brukselkę, dzięki którym to warzywo przestanie jawić ci się jako mdłe i niesmaczne. 

 Sprawdź także: Królowa jesieni jest tylko jedna. 10 wytrawnych i słodkich przepisów na nieoczywiste dania z dyni

Dlaczego warto jeść brukselkę? Wartości odżywcze i minerały  

Wartości odżywcze i minerały kryjące się w tym warzywie to jeden z jego największych atutów. Ile kalorii posiada i jakie cenne substancje można znaleźć w jego wnętrzu? Kaloryczność i zawartość składników odżywczych w 100 g surowej brukselki kształtuje się następująco:  

  • Wartość energetyczna: 43 kcal, 
  • Białko: 3,38 g, 
  • Tłuszcz: 0,30 g, 
  • Węglowodany: 8,95 g, 
  • Błonnik: 3,8 g, 
  • Witamina B1: 0,139 mg, 
  • Witamina B2: 0,090 mg, 
  • Witamina B3: 0,745 mg,  
  • Witamina B6: 0,219 mg,  
  • Witamina B9: 61 µg,  
  • Witamina C: 85 mg,  
  • Witamina A: 754 IU,  
  • Witamina K: µg,  
  • Żelazo: 1,40 mg,  
  • Wapń: 42 mg,  
  • Fosfor: 69 mg,  
  • Magnez: 23 mg,  
  • Cynk: 0,42 mg,  
  • Potas: 389 mg,  
  • Sód: 25 mg.  

Skoro już wiesz, jakie witaminy i minerały zawiera powyższe warzywo, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego warto jeść brukselkę. Otóż obecne w niej składniki odżywcze wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie, a także wspierają go w walce z rozmaitymi schorzeniami. Na początek warto podkreślić, że stanowi ona prawdziwą skarbnicę przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i tym samym niwelują szkodliwe skutki stresu oksydacyjnego, który uznawany jest za jednego z największych wrogów naszego zdrowia. Na dodatkową uwagę zasługuje błonnik, który wspomaga pracę jelit i pomaga uporać się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. 

Według doniesień naukowych brukselka jest prawdziwym sprzymierzeńcem naszego układu krążenia, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze i reguluje pracę serca, zapobiegając ryzyko zawałów. Do swojego jadłospisu powinny włączyć ją także diabetycy, ponieważ po pierwsze charakteryzuje się ona niskim indeksem glikemicznym, nawet w wersji gotowanej, a po drugie posiada zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi. Nie sposób nie wspomnieć także o zawartej w niej witaminie K, która utrzymuje nasze kości w dobrej kondycji, a do tego jest ważnym elementem procesu krzepnięcia krwi. Dane naukowe wskazują również na jej potencjał przeciwnowotworowy i przeciwzapalny.  

Brukselka – gotować czy piec? 

W jakiej wersji najlepiej smakuje brukselka? Gotować czy piec – na jaką obróbkę termiczną postawić, przyrządzając to warzywo? Tak naprawdę w jednej i w drugiej wersji może ona smakować znakomicie, o ile dobierzesz do niej odpowiednie dodatki i przyprawy. Oczywiście sposób, w jaki ją przygotujesz, również ma ogromne znaczenie. Aby nie była ona zbyt gorzka, przelej ją kilka razy wodą. Innym sposobem na pozbycie się goryczki jest dodanie odrobiny cukru i mleka do gotującej się wody oraz gotowanie jej bez przykrycia, najlepiej przez około pięć-siedem minut. Brukselka najlepiej smakuje w wersji al dente – gdy ją przegotujemy, będzie ona mało apetyczna nie tylko pod względem smaku, ale i wyglądu.  

Z czym łączyć brukselkę 

Z czym łączyć brukselkę, aby móc w pełni cieszyć się jej smakiem? Możliwości jest naprawdę wiele. Składnik ten doskonale komponuje się z innymi warzywami, w tym podsmażoną cebulą i czosnkiem oraz kalafiorem i brokułami. Równie dobrze można dodać go do zapiekanki makaronowej, ryżu, a nawet podać z mięsem i ziemniakami. Wiele osób spożywa go także z dodatkiem masła i bułki tartej. Idealną opcją będzie także zaserwowanie brukselki zapiekanej w serze oraz w towarzystwie sosu musztardowego, pomidorowego lub śmietanowego. Jeśli lubisz bardziej orientalne smaki, możesz zaserwować ją z sosem chili i sojowym, sokiem z cytryny oraz prażonymi orzechami.  

Przepisy na brukselkę  

Planujesz wdrożyć powyższe warzywo do swojego jadłospisu, ale nie wiesz, w jaki sposób je przygotować, aby przypadło do gustu tobie i twoim bliskim? Poniżej znajdziesz sprawdzone przepisy na brukselkę, dzięki którym odkryjesz jej nowe smaczne oblicze – mocno odbiegające od tego znanego z dawnych lat. 

Zupa krem z brukselki  

Zupa krem z brukselki to bardzo uniwersalne danie, które doskonale sprawdzi się zarówno podczas rodzinnego obiadu, jak i wykwintnej kolacji. Aby ją wyczarować, poza kluczowym składnikiem musisz zaopatrzyć się w marchewkę, cebulę, tłuste mleko, bulion warzywny, olej rzepakowy, czosnek niedźwiedzi i granulowany, zioła prowansalskie oraz gałkę muszkatołową. Realizację przepisu rozpocznij od usunięcia z brukselki wierzchnich liści oraz obrania cebuli i marchewki. Umyj i pokrój warzywa – cebulę i marchewkę w kostkę, a brukselkę na połówki. Podgrzej w garnku olej i podsmaż na nim cebulę. Po chwili dorzuć brukselkę wraz z marchewką i smaż wszystkie składniki, co jakiś czas je mieszając. Dodaj do garnka bulion warzywny, czosnek niedźwiedzi oraz sól i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem przez ok. 25 minut. Gdy warzywa zmiękną, zmiksuj je za pomocą blendera i dopraw gałką muszkatołową oraz czosnkiem granulowanym. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, dolej do niej nieco mleka. Gotowy przysmak podawaj z grzankami chlebowymi 

Brukselka po tajsku 

Brukselka po tajsku to doskonała opcja dla fanów orientalnych smaków. Poza kluczowym warzywem w skład tej potrawy wchodzi cukier trzcinowy, olej rzepakowy, sok z limonki, sos sojowy, napój kokosowy, ocet ryżowy, czosnek oraz zioła tajskie. Usuń z brukselki zwiędnięte liście, po czym przekrój ją na pół. Wymieszaj w misce cukier trzcinowy ze wszystkimi płynnymi składnikami poza olejem – ten ostatni rozgrzej na patelni i podsmaż na nim brukselkę z odrobiną cukru. Po dwóch minutach dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, a po chwili – wcześniej przygotowany sos. Kontynuuj obróbkę termiczną przez dwie minuty. Po przełożeniu zawartości patelni na talerz posyp danie przyprawą tajską.  

Pieczona brukselka  

Wśród przepisów na brukselkę nie może zabraknąć tego na wersję pieczoną. Aby przyrządzić przysmak w tej odsłonie, na swojej zakupowej liście umieść brukselkę, cebulę, masło, czosnek, pieprz, sól oraz koperek. Przetnij brukselkę na pół i usuń z niej głąb. Umieść warzywo w naczyniu żaroodpornym wraz z posiekanym czosnkiem i cebulą – na wierzchu rozmieść kawałki masła. Wstaw danie do piekarnika nagrzanego do 220 stopni i piecz je przez ok. 25 minut. Przed podaniem posyp je koperkiem.  

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, healthline.com, smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Słaba odporność to nie wszystko. Tak poznasz, że brakuje ci witaminy C »

Dodaj ten składnik do biszkoptu. Wyjdzie puszysty jak nigdy »

Trzy składniki i gotowe. To najlepsze smarowidło do chleba »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 135

15 min
5
Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 47

30 min
5
Dania główne Kluski leniwe

Szybki przepis na pyszny obiad lub kolację. Kluski leniwe z Okrasą, bardzo po...

Odsłon: 98

30 min
6
Ciasta Napoleonka bez pieczenia

Klasyczna napoleonka to często ulubione ciasto rodzinne, choć jej wykonanie j...

Odsłon: 47115

30 min
80

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0