Spis treści:
Zarówno ciasta owocowe jak i serniki na zimno, każdy znajdzie dla siebie jakieś pyszne ciasto z galaretką. Sprawdźcie nasze przepisy i przekonajcie się, jak łatwo można przygotować te wyjątkowo kolorowe i pyszne smakołyki.
Sprawdź także: Pyszne ciasta z lekkim kremem i owocami. Idealne na ciepłe dni
Jak zrobić galaretkę do ciasta?
Zanim zabierzcie się do robienia ciast, musicie dowiedzieć się, jak zrobić galaretkę do ciasta, z którym będziecie pracować. Rozpoczynamy od rozpuszczenia 1,5 łyżki żelatyny w takiej samej ilości wody. Czekamy aż żelatyna napęcznieje, potrwa to około 10 minut. W tym czasie podgrzewamy 250 ml soku owocowego, bez znaczenia jakiego. Wszystko mieszamy dokładnie i odstawiamy do lodówki żeby galaretka stężała. Zanim galaretka stwardnieje, możemy dodać do niej ulubione owoce lub inne dodatki. Taką galaretkę możemy już śmiało wykorzystać do ciasta.
Ciasta z galaretką – Top 10 przepisów
Galaretka sama w sobie jest pyszna, ale jeszcze lepiej smakuje na cieście. Przygotowaliśmy dla was pomysły na ciasta z galaretką – top 10 przepisów na smaczne letnie smakołyki.
Sernik na zimno z malinową galaretką
Na początek drobno kruszymy około 225 g herbatników owsianych. W rondelku roztapiamy 100 g masła i łączymy je z pokruszonymi ciastkami. Masę ciasteczkową wykładamy na dno formy i mocno ją ugniatamy.
W miseczce namaczamy 1 i 1/2 łyżki żelatyny w kilku łyżkach chłodnej wody, co powinno zająć około 15 minut. W tym czasie w dużej misce ubijamy 300 ml bardzo zimnej śmietanki kremówki (30%) razem z 4 łyżkami cukru pudru. Następnie dodajemy 600 g zimnego serka mascarpone i miksujemy na sztywną i gęstą masę.
Żelatynę, która już namokła, rozpuszczamy w 1/4 szklanki gorącego mleka, intensywnie mieszając. Studzimy ją, a w międzyczasie roztapiamy 150 g białej czekolady w kąpieli wodnej. Następnie stopniowo dodajemy do niej po łyżce masy serowej, cały czas powoli mieszając. Na koniec łączymy całość z ostudzoną żelatyną. Pamiętajmy, aby masę serową dodawać do żelatyny po jednej łyżce, dokładnie mieszając.
Gotową masę wykładamy na spód z herbatników i wkładamy formę do lodówki. Teraz przygotowujemy galaretkę o smaku owoców leśnych, dokładnie rozpuszczając ją we wrzącej wodzie. Studzimy galaretkę i wkładamy do lodówki, aż zacznie tężeć, ale będzie ciągle płynna.
Na masie serowej układamy 1 szklankę malin, mogą być świeże lub mrożone, i zalewamy je tężejącą galaretką. Całość wkładamy do lodówki, aby deser mógł całkowicie stężeć. Po kilku godzinach możemy już cieszyć się naszym sernikiem z białą czekoladą i malinami.
Pianka z galaretką
Zaczynamy od wyłożenia formy papierem do pieczenia. Na dnie formy układamy warstwę maślanych herbatników. Następnie przygotowujemy jedną galaretkę o preferowanym smaku. Do miseczki wsypujemy galaretkę i zalewamy ją 400 ml gorącej wody. Dokładnie mieszamy, aż się rozpuści, a następnie odstawiamy ją, aby lekko stężała. W kolejnym kroku bierzemy drugą galaretkę. Do miseczki wlewamy 200 ml gorącej wody i wsypujemy galaretkę. Mieszamy, aż galaretka się rozpuści, a następnie odstawiamy ją do ostygnięcia.
Teraz przygotowujemy pierwszą warstwę kremu. Wlewamy 250 ml mleka do miski i dodajemy jedno opakowanie śnieżki. Miksujemy na najwyższych obrotach, aż powstanie gęsty krem. Do gotowego kremu powoli wlewamy ostudzoną galaretkę malinową, stale mieszając. Tak przygotowaną piankę powoli wylewamy na herbatniki, najlepiej używając chochli, aby równomiernie rozprowadzić masę. Formę wkładamy do lodówki, aby pianka stężała.
Następnie przygotowujemy drugą warstwę kremu. Do miski wlewamy pozostałe 250 ml mleka i dodajemy drugie opakowanie śnieżki. Miksujemy na najwyższych obrotach, aż masa zgęstnieje. Do gęstego kremu wlewamy ostudzoną galaretkę agrestową, stale mieszając. Tak przygotowaną masę delikatnie wykładamy na warstwę malinową, najlepiej za pomocą łyżki. Ponownie wkładamy formę do lodówki na około 20 minut, aby masa zaczęła tężeć.
Na koniec, na wierzchu rozprowadzamy lekko stężałą galaretkę agrestową, którą przygotowaliśmy na początku. Całość wkładamy do lodówki na minimum kilka godzin, a najlepiej na całą noc, aby wszystkie warstwy dobrze się stężały.
Sernik straciatella z galaretką
Na początek przygotowujemy tortownicę. Na dnie wykładamy ją papierem do pieczenia, a boki lekko smarujemy olejem. Następnie bierzemy opakowanie biszkoptów i układamy je na dnie tortownicy.
Do miseczki wsypujemy galaretkę truskawkową i zalewamy ją 500 ml gorącej wody. Dokładnie mieszamy, aż galaretka się rozpuści, a następnie odstawiamy ją do ostygnięcia. Kiedy galaretka już ostygnie, wkładamy ją do lodówki, aby zaczęła lekko tężeć. Teraz przystępujemy do przygotowania masy serowej. W małej miseczce zalewamy 3 łyżeczki żelatyny 1/4 szklanki wody i zostawiamy ją na chwilę, aby napęczniała. Następnie podgrzewamy ją przez kilka sekund w kuchence mikrofalowej, aż się rozpuści, po czym odstawiamy do wystudzenia.
Ścieramy 100 g gorzkiej lub deserowej czekolady na tarce o dużych oczkach i odstawiamy na bok. Do dużej miski wkładamy 400 g twarogu, dodajemy 200 g jogurtu naturalnego i 6 łyżek przesianego cukru pudru. Wszystko dokładnie miksujemy na jednolitą masę. Dodajemy startą czekoladę i mieszamy, aż dobrze się połączy z masą serową.
W drugiej misce ubijamy 200 ml śmietanki kremówki (30%) na sztywną pianę. Dodajemy ubitą śmietankę do masy serowej, delikatnie mieszając, aby masa była puszysta. Na koniec powoli wlewamy wystudzoną żelatynę, cały czas miksując na niskich obrotach, aby dobrze się połączyła z masą.
Gotową masę serową wykładamy na warstwę biszkoptów w tortownicy. Na wierzchu układamy około 250 g pokrojonych truskawek. Następnie delikatnie wylewamy na to lekko tężejącą galaretkę truskawkową, starając się, aby dobrze pokryła truskawki. Całość odkładamy do lodówki na noc, żeby wszystko stężało.
Ciasto “Shrek”
Na początek rozpuszczamy dwie galaretki agrestowe w 700 ml wrzątku. Dokładnie mieszamy, aż galaretki się rozpuszczą, a następnie odstawiamy je na bok, aby lekko stężały. Musimy też przygotować biszkopt – wiele przepisów znajdziecie na naszej stronie. Gdy będzie gotowy, odstawiamy go do przestygnięcia.
Teraz przystępujemy do przygotowania zielonego budyniu. Do miseczki wlewamy 1 szklankę zielonego napoju (to może być sok lub mleko z dodatkiem spożywczego barwnika) i dokładnie mieszamy z 3 budyniami śmietankowymi bez cukru. Resztę napoju, czyli około 1 litr, zagotowujemy w garnku. Kiedy napój się zagotuje, wlewamy rozpuszczone budynie, ciągle mieszając, aż powstanie gęsty budyń. Zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy 1 galaretkę agrestową w proszku, dokładnie mieszając, aż galaretka się rozpuści i masa stanie się jednolita. Gorący budyń wylewamy na wystudzony biszkopt, rozprowadzając go równomiernie. Ciasto odstawiamy do przestudzenia, a następnie wkładamy do lodówki na 30 minut, aby masa stężała. Gdy masa stężeje układamy na niej równomiernie jedną paczkę delicji.
Następnie przygotowujemy masę śmietankową. Rozpuszczamy 1 galaretkę agrestową w szklance wrzątku, mieszamy do rozpuszczenia i pozostawiamy do wystudzenia. Możemy ją włożyć do lodówki lub na chwilę do zamrażalnika, aż będzie lekko tężejąca. W tym czasie ubijamy 500 ml śmietanki kremówki z 1 łyżką cukru pudru na sztywną masę. Gdy galaretka zacznie tężeć, powoli wlewamy ją do ubitej śmietanki, delikatnie mieszając. Gotową masę wylewamy na warstwę z biszkoptami i ponownie wkładamy ciasto do lodówki na minimum 30 minut, aż masa stężeje.
Kiedy masa śmietankowa dobrze stężeje, na wierzchu ciasta rozprowadzamy lekko tężejącą galaretkę agrestową, którą wcześniej przygotowaliśmy. Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, aby wszystkie warstwy dobrze się połączyły.
Galaretkowiec
Rozpoczynamy od rozpuszczenia galaretek. Będziemy potrzebować trzech smaków: cytrynową, pomarańczową i truskawkową. Każdą z galaretek rozpuszczamy w osobnych naczyniach, zalewając je około 300 ml wrzątku. Dokładnie mieszamy, aby się rozpuściły, a następnie odstawiamy je w chłodne miejsce, gdzie będą tężeć przez około 2 godziny.
Następnie przygotowujemy galaretkę krystaliczną. Rozpuszczamy ją w 200 ml wrzątku, mieszając do całkowitego rozpuszczenia. Odstawiamy ją w chłodne miejsce, aby zaczęła tężeć do konsystencji gęstej śmietany. Możemy przyspieszyć ten proces, umieszczając galaretkę w lodówce lub zamrażalniku.
W międzyczasie zabieramy się za przygotowanie masy śmietanowej. Do wyższego naczynia wlewamy 1 litr zimnej śmietanki kremówki, dodajemy 4 łyżki cukru pudru i zaczynamy miksować. Po chwili dodajemy 250 g mascarpone i nadal ubijamy na wysokich obrotach, aż masa stanie się gładka i puszysta. Gdy galaretka krystaliczna zacznie tężeć, powoli wlewamy ją do masy śmietanowej, cały czas miksując na niskich obrotach. Gotową masę wkładamy na 20 minut do lodówki, aby lekko stężała.
W tym czasie przygotowujemy tortownicę o średnicy 26 cm. Na dnie układamy okrągłe biszkopty, tworząc jednolitą warstwę. Gdy trzy galaretki (cytrynowa, pomarańczowa i truskawkowa) stężeją już całkowicie, kroimy je w kostkę i delikatnie mieszamy z lekko tężejącą masą śmietanową.
Tak przygotowaną masę śmietanową z galaretkami wylewamy na warstwę biszkoptów w tortownicy, rozprowadzając ją równomiernie. Ciasto wkładamy do lodówki, najlepiej na całą noc, aby dobrze stężało i wszystkie smaki się połączyły.
Ciasto bananowe z galaretką
Na początek przygotowujemy spód ciasta. Wykładamy spód blaszki herbatnikami, tworząc jednolitą warstwę. Teraz zabieramy się za masę bananową. Potrzebujemy 700 g gęstego jogurtu, który powinien być w temperaturze pokojowej. Dlatego warto wyciągnąć jogurty z lodówki na około godzinę przed przystąpieniem do pracy.
W międzyczasie rozpuszczamy 3 galaretki cytrynowe w 400 ml gorącej wody, dokładnie mieszamy, a następnie schładzamy do temperatury pokojowej. Kiedy galaretki są już chłodne, miksujemy je z jogurtem na gładką masę. Kroimy 3 średnie banany w kosteczkę i dodajemy je do masy jogurtowo-galaretkowej, delikatnie mieszając. Całą masę wstawiamy do lodówki na krótką chwilę, aby zaczęła gęstnieć. Kiedy masa osiągnie konsystencję gęstej śmietany, wylewamy ją na warstwę herbatników w blaszce i wkładamy do lodówki, aby dobrze stężała. Po stężeniu masy bananowej, nakładamy kolejną warstwę herbatników na wierzch ciasta. Teraz czas na przygotowanie galaretki. Rozpuszczamy 2 galaretki o wybranym smaku w 600 ml gorącej wody, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i schładzamy. Gdy galaretka zacznie tężeć wylewamy ja na herbatniki. Całe ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, aby dobrze stężało.
Ciasto z brzoskwiniami i galaretką
Na początku przygotowujemy biszkopt idealny według naszego przepisu. W tym czasie zaczynamy robienie masy brzoskwiniowej. Rozpuszczamy 1 galaretkę brzoskwiniową w 200 ml wrzątku i odstawiamy do lekkiego stężenia.
Kiedy biszkopt przestygnie, delikatnie ścinamy jego wierzch nożem. Następnie nasączamy go wodą lub przestudzoną herbatą, aby biszkopt był wilgotny. Przechodzimy do masy serowej. W misce miksujemy 500 g serka homogenizowanego brzoskwiniowego z 250 g serka mascarpone i 2 łyżkami cukru pudru. Do tej masy dodajemy lekko tężejącą galaretkę brzoskwiniową i miksujemy przez chwilę, aby wszystkie składniki się połączyły. Następnie dodajemy 40 g drobno pokrojonej gorzkiej czekolady i delikatnie mieszamy całość za pomocą łyżki.
Kiedy masa brzoskwiniowa jest gotowa, wylewamy ją na przygotowany wcześniej biszkopt. Na masę nakładamy pokrojone w kosteczkę brzoskwinie z puszki. Wstawiamy ciasto do lodówki na minimum 20-30 minut, aby masa dobrze stężała.
W międzyczasie przygotowujemy galaretki brzoskwiniowe. Rozpuszczamy 2 galaretki w 800 ml wrzątku, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia i odstawiamy do lekkiego stężenia. Kontrolujemy ich stan, aby nie stężały za bardzo przed nałożeniem na ciasto.
Kiedy galaretki są gotowe, wylewamy je na pokrojone brzoskwinie i całość wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin, aby ciasto się dobrze schłodziło i galaretki stężały.
Biszkoptowa rolada z budyniem i galaretką
Rozpoczynamy od przygotowania biszkoptu według przepisu. Po upieczeniu, jeszcze gorący biszkopt przekładamy na wilgotną ściereczkę lub ręcznik, delikatnie zdejmujemy papier do pieczenia i zwijamy biszkopt w roladę, wzorem do zewnątrz. Pozostawiamy zwinięty biszkopt na minimum 20 minut, aby ostygł.
Przygotowujemy budyń waniliowy. W garnku zagotowujemy 400 ml mleka i dodajemy 40 g cukru wanilinowego. Następnie wsypujemy budyń waniliowy, mieszamy, aż masa zgęstnieje. Odstawiamy do lekkiego przestygnięcia. Rozwijamy biszkopt ze ściereczki, równomiernie rozprowadzamy na nim przygotowany budyń waniliowy, a na wierzchu układamy wyciętą w kostkę tężejącą galaretkę. Ponownie zwijamy biszkopt w roladę, tym razem z nadzieniem.
Gotową roladę umieszczamy w keksówce i wstawiamy do lodówki na całą noc, aby dobrze się schłodziła i stężała.
Szpinakowy kopiec z galaretką
Rozpoczynamy od przygotowania galaretki. W misce rozpuszczamy galaretkę o smaku owoców leśnych w 100 ml wrzątku, mieszamy dokładnie, a następnie wylewamy do mniejszej tortownicy wyłożonej folią spożywczą. Odstawiamy do lodówki, aby galaretka zaczęła tężeć
Na suchej patelni smażymy 400 g świeżych liści szpinaku, aż zmiękną. Gdy szpinak przestygnie, blendujemy go na gładką masę. W osobnej misce miksujemy 4 jajka z cukrem (160 g) i cukrem wanilinowym (2 łyżeczki) przez około 5 minut na wysokich obrotach miksera, aż masa stanie się jasna i puszysta. Następnie stopniowo wlewamy 150 ml oleju rzepakowego, miksując na małych obrotach przez około 5 sekund. Dodajemy zblendowany szpinak do masy jajecznej i delikatnie mieszamy za pomocą łyżki.
Wsypujemy przesianą mąkę pszenną, około 250 g oraz półtorej łyżeczki proszku do pieczenia, ponownie mieszając ciasto delikatnie łyżką lub trzepaczką, jedynie do połączenia składników.
Ciasto przekładamy do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez 45-50 minut w temperaturze 175°C. Gdy ciasto się upiecze, wyciągamy je z piekarnika i pozostawiamy do wystygnięcia. Następnie odcinamy wierzch biszkopta, zachowując go na później do dekoracji.
Galaretkę o smaku owoców leśnych rozpuszczamy w 100 ml wrzątku i odstawiamy do lekkiego stężenia.
Co najmniej 300 g mrożonych owoców leśnych wkładamy do małego garnka, dodajemy 3-4 łyżki wody i podgrzewamy na małym ogniu, aż owoce zaczną puszczać sok. Doprowadzamy je do wrzenia, zdejmujemy z palnika i wlewamy rozpuszczoną galaretkę. Odstawiamy do lodówki, aby galaretka zaczęła twardnieć.
W misce ubijamy 500 ml dobrze schłodzonej śmietanki kremówki 36% na wysokich obrotach miksera, dodając łyżkę cukru pudru. Gdy krem będzie już sztywny, dodajemy część wcześniej odłożonej galaretki i ponownie miksujemy, aby wszystko się dobrze połączyło. Krem powinien mieć gęstą i sztywną konsystencję. Na przestudzony spód ciasta nakładamy cienką warstwę kremu, aby galaretka owocowa miała dobrą podstawę do trzymania się. Na kremie układamy twardniejącą galaretkę owocową, a dookoła można rozłożyć świeże owoce, takie jak borówki czy maliny. Nakładamy resztę kremu na wierzch ciasta, starając się nadać mu kształt kopca kreta, z większą ilością kremu na środku i mniejszą na brzegach.
Krem powinien być stabilny i dobrze utrzymywać kształt. Odstawiamy ciasto do lodówki na minimum kilka godzin przed podaniem.
Borówkowy sernik bez pieczenia
Na początku rozpuszczamy galaretkę o smaku owoców leśnych w 350 ml wrzątku. W miseczce o pojemności do 500 ml wykładamy folię spożywczą, aby później łatwiej było wyciągnąć galaretkę. Schładzamy ją, a gdy zacznie tężeć, dodajemy około 150 g borówek amerykańskich.
Następnie przygotowujemy masę śmietanową: ubijamy 750 ml śmietanki kremówki do momentu uzyskania sztywnych szczytów. Dodajemy 250 g mascarpone i 3 łyżki cukru pudru, mieszając, aż masa będzie gładka.
Rozpuszczamy galaretkę krystaliczną o smaku truskawkowym w 150 ml wrzątku. Odstawiamy do ostygnięcia i schładzamy. Gdy galaretka o smaku owoców leśnych w miseczce stężeje, przekładamy ją na środek tortownicy.
Dzielimy masę śmietanową na dwie części. Do jednej dodajemy pozostałe borówki amerykańskie i delikatnie mieszamy.
Wykładamy tortownicę papierem do pieczenia, a boki wyściełamy biszkoptami. Wokół galaretki z borówkami rozprowadzamy jasną masę śmietanową, następnie nakładamy masę śmietanowo-borówkową.
Uff, trochę się tego nazbierało, prawda? Jaki jest wasz ulubiony deser z galaretką? Znalazł się w naszym top 10?
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Prosty do wykonania, ale jaki. Chrupiący jabłecznik Wikarego »
Wymagana aplikacja do gotującego się bobu. Będzie miał piękny kolor i inny smak »
Wiosenny dodatek do obiadu na podstawowej cerę. Oto Surówka Ślicznotka »