Co jeść, żeby obniżyć ciśnienie krwi? Tych reguł łatwo się trzymać

Nadciśnienie jest jednym z częstszych problemów zdrowotnych współczesnego człowieka. Wiąże się to z prowadzonym przez nas szybkim stylem życia, pełnym nerwów i oczywiście niezbyt zdrowego jedzenia. Odpowiednia dieta może znacząco wpłynąć na obniżenie ciśnienia, dlatego polecana jest przez lekarzy jako środek prewencyjny, ale także element leczenia chorych na nadciśnienie.

Fot. 123RF/Picsel

Co jeść, żeby obniżyć ciśnienie? Produktów, które wspierają regulowanie ciśnienia krwi, jest wiele. Z całą pewnością warto je włączyć do swojej diety. Po które sięgać najczęściej? Na jakie składniki mineralne zwracać szczególną uwagę?

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest stanem, w którym ciśnienie skurczowe i rozkurczowe są wyższe, niż zalecana norma. Wysokie ciśnienie to już 130-139 na 85-59 mm Hg. Ze względu na to, iż na zwiększone ciśnienie krwi wpływa przede wszystkim niska aktywność fizyczna, używki oraz nadwaga lub otyłość, zmiana diety stanowi jeden z najlepszych sposobów na unormowanie swoich wyników oraz wsparcie leczenia.

Jednak przyczyny nadciśnienia tętniczego są różne. Nadciśnienie pierwotne może pojawić się jako efekt czynników środowiskowych i genetycznych. Nadciśnienie wtórne z kolei zwykle pojawia się jako skutek chorób tętnic nerkowych lub nerek, zespołu Cushinga, Conna czy też zwężenia aorty lub bezdechu sennego. Oczywiście czynnikami zwiększającymi ryzyko jest nadwaga, palenie papierosów, brak aktywności czy spożywanie dużych ilości alkoholu. Aby poznać przyczynę nadciśnienia oraz wybrać najlepszy sposób leczenia, konieczne jest udanie się do lekarza rodzinnego.

Co jeść, żeby obniżyć ciśnienie, czyli dieta w ciśnieniu tętniczym wykraczającym poza normę

Dieta w ciśnieniu tętniczym wykraczającym poza normę powinna przede wszystkim redukować nadmierne spożycie soli, która nie tylko zatrzymuje wodę w organizmie, ale także zwiększa ciśnienie. Zalecane spożycie soli to maksymalnie sześć gramów, a zatem tyle, ile mieści się w płaskiej łyżeczce.

Należy także pamiętać, iż sól jest spożywana nie tylko w solonych przez nas potrawach, ale również za pośrednictwem produktów gotowych, takich jak sery, szynki, przekąski czy dania instant. Dlatego warto czytać składy, by unikać produktów ze zbyt dużą ilością soli.

Kolejnym winowajcą jest zwiększona podaż kalorii, która doprowadza do otyłości. Ta choroba z kolei może prowadzić do wzrostu insulinooporności oraz stresu oksydacyjnego. Dodatkowo do wzrostu ciśnienia tętniczego może przyczynić się też nadprodukcja leptyny. Dlatego zmniejszenie masy ciała za pomocą ćwiczeń i diety to jedno z najważniejszych zaleceń w przypadku nadciśnienia tętniczego.

A co jeść, żeby obniżyć ciśnienie? Na szczęście istnieje cała masa produktów, które warto dołączyć do diety w celu uregulowania ciśnienia krwi.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia

Naturalne sposoby obniżenia ciśnienia to przede wszystkim odpowiednio dobrana dieta. Jednak nie tylko. O diecie mówić będziemy niżej. Teraz warto wspomnieć o innych sposobach, takich jak np. regularny wysiłek fizyczny. Należy jednak pamiętać, iż wysiłek fizyczny musi być kontrolowany, a także o umiarkowanym stopniu intensywności.

Zbyt duży wysiłek powoduje gwałtowny wzrost ciśnienia, a to z kolei może prowadzić do powikłań. Regularna, kontrolowana aktywność powoduje zmniejszenie ciśnienia tętniczego. Na dłuższą metę jest to także jedna z form niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia, gdyż umożliwia redukcję masy ciała.

Kolejnym sposobem na obniżenie ciśnienia jest zrezygnowanie z papierosów. Jeśli palicie wyroby tytoniowe i jesteście w grupie ryzyka nadciśnienia tętniczego, lepiej zrezygnujcie z tej używki. Oprócz niekorzystnego wpływu na płuca nikotyna wykazuje także działanie podnoszące ciśnienie krwi. Aby zmniejszyć ciśnienie, zadbaj także o wypoczynek i redukcję stresu.

Co jeść przy nadciśnieniu?

Co jeść przy nadciśnieniu? Istnieje wiele zaleceń, których należy pilnować w sytuacji, w której chorujemy na nadciśnienie tętnicze. To nie tylko zmniejszone spożycie soli. Najlepszą dietą dla osób, które cierpią na nadciśnienie, jest dieta DASH (Dietary Approaches to stop Hypertension). Opracowana została przez naukowców Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego w USA.

Głównym zaleceniem na diecie DASH jest zwiększona podaż warzyw i owoców, z przewagą warzyw, a także zmniejszone spożycie czerwonego mięsa na rzecz drobiu, nasion roślin strączkowych oraz ryb. W diecie DASH głównym źródłem węglowodanów są produkty pełnoziarniste, takie jak ciemne pieczywo czy też gruboziarniste kasze.

Z kolei orzechy i nasiona stanowią w niej najlepsze źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie DASH istotne jest także zmniejszone spożycie sodu, a zatem nie tylko soli, ale również wędlin i dań gotowych, tłuszczu (głównie nasyconych kwasów tłuszczowych) oraz cukrów prostych.

Zobacz: Sałatka z pomidorami

Co pić przy nadciśnieniu?

Jeśli zastanawiacie się, co pić przy nadciśnieniu, odpowiedź jest naprawdę prosta. Wodę. To najlepszy sposób na nawodnienie organizmu, który jednocześnie nie dostarcza żadnych cukrów czy innych dodatków. Zaleca się także spożywanie herbat ziołowych, na przykład naparu z owoców głogu, które wpływają korzystnie na układ krążenia i stan tętnic.

Produkty, które obniżają ciśnienie

Istnieje wiele produktów spożywczych, które warto włączyć do diety, by jeszcze skuteczniej obniżyć ciśnienie. Produkty, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi to:

  • Gorzka czekolada - dzięki silnym przeciwutleniaczom znajdującym się w czekoladzie, jest w stanie obniżyć ciśnienie skurczowe o około 3 mm Hg. Flawonole wpływają także pozytywnie na elastyczność naczyń krwionośnych.
  • Oliwa - bogate źródło polifenoli oraz kwasów omega, które wspierają organizm, a także wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu. Regularne spożywanie oliwy może obniżyć ciśnienie nawet o 8 mm Hg.
  • Pomidory - to nie tylko doskonałe źródło likopenu, który jest przeciwutleniaczem chroniącym przed nadciśnieniem, ale także produkt zawierający duże ilości potasu, wpływającego na obniżenie ciśnienia.
  • Czosnek - to nie tylko naturalny antybiotyk. Czosnek chroni przed ryzykiem zalegania cholesterolu w tętnicach, a co za tym idzie przed powstawaniem zakrzepów. Ochrona przed miażdżycą powinna być dość istotna dla osób chorujących na nadciśnienie. Poza tym czosnek normalizuje ciśnienie tętnicze i poprawia ukrwienie serca.
  • Rodzynki - bardzo niepozorne bakalie, które jednak warto włączyć do diety, jeśli cierpimy na nadciśnienie. Ze względu na bardzo wysoką zawartość potasu, rodzynki mogą znacznie obniżyć ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.
  • Buraki - dzięki azotanom znajdującym się w burakach, poziom tlenku azotu we krwi zostaje podwyższony. A to z kolei rozszerza naczynia krwionośne. Dzięki burakom zatem zmniejszamy ciśnienie tętnicze krwi.

 

Nadciśnienie jest poważnym schorzeniem, którego nie należy bagatelizować. Jeśli stwierdzono u was nadciśnienie, nie zapominajcie o tym, że dieta to jeden z najlepszych sposobów na to, by wspomóc swój organizm i zminimalizować ryzyko powikłań. Poniżej znajdziecie przepisy z daniami, które zawierają składniki potrzebne osobom borykającym się z nadciśnieniem:

1. Czosnek marynowany w oliwie z ziołami

Czosnek marynowany

Czosnek marynowany / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Egipska sałatka z pomidorów

Egipska sałatka z pomidorów

Sałatka z pomidorów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Sałatka z pomidorów

Sałatka z pomidorów

Sałatka z pomidorów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sałatka z buraków z oliwkami i pomarańczami

Sałatka z buraków

Sałatka z buraków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Angielski bread and butter pudding z gorzką czekoladą

Pudding z gorzką czekoladą

Pudding z gorzką czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Apteka w ogrodzie: czarnuszka dobra na wszystko »

Dlaczego warto włączyć rozmaryn do jesiennego menu? »

Szarlotka sypana: prosty przepis na pyszny deser »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Słodkie kartofelki

Kulki orzechowe, które przyrządza się błyskawicznie. W smaku przypominają Fer...

Odsłon: 85

15 min
3
15 min
7
>60 min
3
Śniadania Parówkowe serce

Bardzo lubię parówki oraz dania z jajek. Dzisiaj łącze te dwa składniki w jed...

Odsłon: 167

15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Szkolenia kulinarne – na jaki kurs warto się zapisać?

Ostatnimi czasy preferencje żywieniowe Polaków bardzo się zmieniły. Coraz rzadziej przygotowujemy ciężkostrawne dania i często rezygnujemy z gęstyc...

0
Informacje Biały makijaż oczu z kolorową kreską krok po kroku

Pamiętam, jak pierwszy raz zdecydowałam się na eksperyment z białym makijażem oczu, dodając do niego kolorową kreskę - efekt był oszałamiający i od...

0
Informacje Koktajl z kiszonej kapusty na odchudzanie. Pije regularnie, będziesz mieć talię osy

Szczupła sylwetka to marzenie wielu osób, najprostszym sposobem, aby ją osiągnąć, jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta, deficyt kaloryczn...

1
Informacje Wiosenna dieta owsiankowa. Oczyszcza, wzmacnia i dodaje energii

Na czym polega dieta owsiankowa? Choć przyjmuje różne postacie, zawsze koncentruje się na jednym produkcie, czyli owsiance. Odkryj, dlaczego warto...

2