Dania jednogarnkowe

Czerwona kapusta to niedoceniany superfood, a to wszystko za sprawą całego wachlarza substancji odżywczych kryjącego się w jej środku. Co można zrobić z czerwonej kapusty i jak wykorzystać ją w pysznych daniach i dodatkach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Czerwona kapusta to zdrowy i pyszny dodatek do obiadu | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czerwona kapusta, zwana również modrą, to pokarm, który nierzadko traktowany jest po macoszemu. A to wielka szkoda, ponieważ ze względu na moc substancji odżywczych można zaliczyć go do grupy superfood. Nie wiesz, jak można wykorzystać czerwoną kapustę w kuchni i dlaczego warto jak najczęściej sięgać po ten przepyszny składnik? W takim razie ten artykuł jest dla ciebie! 

 Sprawdź także: Sałatka z młodych ziemniaków na 6 sposobów

Czy czerwona kapusta ma dużo witamin? 

Czy czerwona kapusta ma dużo witamin? To pytanie nie daje ci spokoju? Wiedz, że roślina ta kryje w sobie cały wachlarz substancji aktywnych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Oprócz witamin C, A, K, E i D oraz tych z grupy B może ona poszczycić się obecnością magnezu, żelaza, miedzi oraz wapnia. Ale to nie wszystko – w jej wnętrzu kryje się także bardzo cenna betaina. 

Jakie właściwości ma czerwona kapusta? Okazuje się, że tak bogaty wachlarz związków odżywczych sprawia, że jej regularne spożywanie może przyczynić się do poprawy samopoczucia. Wykazuje ona cechy przeciwzapalne, co oznacza, że chroni organizm przed szkodliwymi skutkami stresu oksydacyjnego, a co za tym idzie, działa przeciwnowotworowo. Warto także wspomnieć o tym, że zawarte w niej witaminy D i K w połączeniu z wapniem uznawane są za fantastyczne wsparcie zdrowia kości. 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zacząć częściej sięgać po czerwoną kapustę, wiedz, że wspomaga ona proces odchudzania i doskonale wpisuje się w założenia niskokalorycznego menu. Kropką nad i jej dobroczynnego oddziaływania na ustrój jest wsparcie pracy układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Cierpisz na przewlekłe zaparcia lub wzdęcia? Włącz kapustę modrą do swojego jadłospisu, a długo nie będziesz musiał czekać na efekty. 

Czy każdy może jeść czerwoną kapustę? 

Czy każdy może pozwolić sobie na wdrożenie czerwonej kapusty do swojej diety? Niestety istnieje pewna grupa osób, która powinna zachować ostrożność i skonsultować ten krok ze specjalistą. Są to m.in. pacjenci: 

  • ze schorzeniami trzustki, 
  • borykający się z nadciśnieniem tętniczym, 
  • z przewlekłą chorobą żołądka lub jelit, 
  • cierpiący na wrzody żołądka lub dwunastnicy. 

Co można zrobić z czerwonej kapusty? 

Chciałbyś jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw czerwonej kapusty, ale nie za bardzo wiesz, jak zamienić ją w pyszne przekąski? Okazuje się, że przy pomocy tego niepozornego składnika można wyczarować całkiem sporo smacznych dań.  

Co można zrobić z czerwonej kapusty? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, że pokarm ten można poddawać różnorodnej obróbce termicznej – gotować, smażyć, dusić, a nawet kisić. Może ona posłużyć ci jako baza kolorowej i zdrowej surówki lub jako farsz do niecodziennych pierogów. Bardzo dobrze odnajduje się ona też podawana z czerwonym mięsem i pieczonymi ziemniakami lub potrawami na bazie ciemnego sosu. 

Nie przepadasz za surówkami, a na lepienie pierogów nie masz czasu? W takim razie postaw na dania jednogarnkowe lub zupy, do których czerwona kapusta pasuje jak ulał. Łącz ją z tradycyjną włoszczyzną, a także w nieco mniej klasycznej odsłonie z ciecierzycą i fasolą, dla uzyskania gęsto odżywczej pozycji. Co ciekawe, możesz też pokusić się o przyrządzenie świeżego soku z jej liści. 

Jakie przyprawy pasują do powyższego produktu? Odpowiedź brzmi – te, które lubisz najbardziej. Czerwona kapusta wyśmienicie współgra zarówno ze słodkimi, jak i ostrymi kompozycjami. Co więcej, można wykorzystać ją nie tylko do realizacji przepisów na tradycyjne polskie pozycje, ale także te pochodzące z dalekich stron, w tym japońskie czy koreańskie. 

Najlepsze dania z czerwonej kapusty 

Jakie dania z czerwonej kapusty są warte przyrządzenia? Jedną z najprostszych opcji, która nie wymaga zbyt dużego doświadczenia kulinarnego, jest jej duszony wariant. Jego wykonanie rozpocznij od poszatkowania głównego składnika i cebuli oraz poporcjowania boczku. Następnie obierz jabłko ze skórki, usuń z jego środka gniazdo nasienne i pokrój je na większe kawałki. W dużym garnku podsmaż boczek na chrupko, a potem dodaj do niego cebulę, liść laurowy i nieco cynamonu. Smaż wszystkie składniki przez około od pięciu do dziesięciu minut. Po ich zmięknięciu dorzuć do nich jabłko i wlej pół litra wody. Dopraw całość kostką rosołową, miodem, octem i czarnym pieprzem. Poddawaj zawartość naczynia obróbce termicznej przez 25 minut i podawaj na ciepło lub na zimno. 

Nie jesteś fanem tradycyjnych dań z czerwonej kapusty? W takim razie dorzuć ją do warzyw po tajsku. Jak zabrać się za realizację tego przepisu? Podczas zakupów zaopatrz się w takie składniki jak biała i czerwona kapusta, por, brokuł, kalafior, seler, olej sezamowy, jogurt naturalny oraz olej do smażenia. Wykonaj sos czosnkowy na bazie jogurtu naturalnego – możesz do niego dorzucić koperek lub natkę pietruszki – a następnie poszatkuj wszystkie warzywne składniki. Wrzuć je do wrzącej wody i gotuj przez około siedem minut. Jeśli lubisz miękkie warzywa krzyżowe przygotuj kalafiora i brokuła nieco wcześniej. Odcedź wszystkie komponenty i wrzuć je na gorącą patelnię z olejem sezamowym. Na samym końcu polej je sosem czosnkowym i serwuj z ryżem. 

Sałatki i surówki z czerwonej kapusty 

Jak zrobić sałatki i surówki z czerwonej kapusty, których nie powstydziłby się profesjonalny szef kuchni? Wystarczy, że dasz ponieść się swojej wyobraźni kulinarnej. Bardzo ciekawą pozycją jest opcja z suszonymi owocami, do której potrzebujesz głównego składnika, białej kapusty, cebuli, jabłka, suszonych śliwek i moreli, francuskiego sosu sałatkowego oraz kminku. 

Entuzjaści klasycznych odsłon, w których czerwona kapusta gra pierwsze skrzypce, powinni wybrać połączenie czerwonej i białej kapusty, jabłka, cytryny, wędzonego boczku w plastrach i oliwy z oliwek. Całość wystarczy doprawić gotowym włoskim sosem sałatkowym lub pokusić się o użycie ulubionych ziół i przypraw. 

Inną pozycją jest sałatka z gotowanej czerwonej kapusty, do której użyjesz takich komponentów jak oliwa z oliwek, jabłko, cebula, sok z cytryny oraz cukier. Kropką nad i tej pozycji jest miks przypraw, w tym soli, natki pietruszki, szczypiorku, gorczycy, lubczyku, koperku, oregano, bazylii oraz soku z cytryny. 

Polecamy także wypróbować połączenie czerwonej kapusty z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, soli, świeżo mielonego pieprzu, drobno siekanego szczypiorku, daktyli oraz fety. Jest to słono-słodki wariant, który świetnie sprawdzi się jako towarzystwo do mięsnych pulpecików oraz kaszy gryczanej lub domowej roboty kopytek. 

 

Źródła: webmd.com, healthline.com, sciencedaily.com, smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

Najlepsze ciasto marmurkowe. Łzy starej panny pasują idealnie do kawy »

Greczynki jedzą regularnie i chudną. Można z niego zrobić błyskawiczne śniadanie »

Tanie składniki, banalnie proste wykonanie. Oto obiad starego kawalera »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
23
Ciasta Pocałunek Murzynka z Izaurą

Dwa hity, Murzynek i Izaura, przy jednym ucieraniu ciasta. Kochaliśmy je za...

Odsłon: 6994

30 min
36

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

0
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

6
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0
Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

4