Dania jednogarnkowe

Bigos to tradycyjne danie kuchni polskiej, które chętnie przygotowujemy na rodzinne uroczystości i święta. Choć możesz mieć sprawdzony przepis i lata doświadczeń w jego przyrządzaniu, to jego smak wciąż zależy przede wszystkim od użytych składników. Co zrobić, jak bigos jest za kwaśny? Nie załamuj się, są na to sprytne sposoby.

Co zrobić, jak bigos jest za kwaśny? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Bigos to danie, które bardzo często pojawia się na świątecznym stole. W wydaniu postnym, czyli bez mięsa, podajemy go podczas wigilii, a w klasycznym wydaniu - na bożonarodzeniowy obiad. Trudno się dziwić, nie tylko pysznie smakuje, ale też wspaniale rozgrzewa i syci

Sprawdź także: Kulinarne pytania do Google. O to Polacy pytali w 2023 roku najczęściej

Idealny bigos na święta

Tradycyjny bigos to mieszanka kapusty i mięs, uzupełniona przyprawami i aromatycznymi dodatkami. Zwykle do staropolskiego bigosu dodaje się jeszcze grzyby, śliwki, cebulę, ziele angielskie, kminek czy majeranek. Przygotowuje się go na kilka dni przed świętami, bo im dłużej jest duszony, tym więcej ma smaku. 

Idealny bigos na święta powinien być jednocześnie kwaśno-słodki, z aromatem wędzonki, a nawet odrobinę pikantny. Za bogatą kombinację aromatów odpowiadają różnorodne składniki. Z pewnością nie może jednak powodować krzywienia się twarzy, szczególnie gdy większość gości woli łagodny smak i nie przepada lub nie może jeść bardzo kwaskowatych dań. Co zrobić, jak bigos jest za kwaśny? Istnieją na to sprawdzone sposoby - wykorzystaj jeden z nich, a na pewno dopasujesz to pyszne danie główne do wszystkich gustów.

Co zrobić, jak bigos jest za kwaśny?

W największym stopniu za kwaśny smak bigosu odpowiada oczywiście kiszona kapusta. Im mocniej będzie ukwaszona, tym wyraźniej ten aromat będzie przebijać się w całym daniu. 

1. Wybór dobrego składnika

Na początku dobra rada - za każdym razem, jeszcze przed rozpoczęciem gotowania, sprawdź smak głównego składnika. Jeśli kapusta jest mocno kwaśna, a tobie zależy na łagodniejszym aromacie, kilkukrotnie porządnie ją wypłucz (niektórzy stosują wodę z dodatkiem sody oczyszczonej). Nie wylewaj jednak wody spod kapusty, bo zawiera wiele cennych witamin - wykorzystaj ją do zrobienia zupy lub wypij ją małymi porcjami, by wzmocnić odporność i zapewnić sobie zdrową mikroflorę jelitową. 

2. Dodaj białą kapustę

Jeśli jednak dopiero po przygotowaniu bigosu zorientowałeś się, że jest dla ciebie za kwaśny, najprostszą techniką na jego „odratowanie” będzie dodanie poszatkowanej, podgotowanej białej kapusty. Do potrawy powinna trafić już oczywiście podduszona i miękka. Pamiętaj, aby dorzucać ten składnik niewielkimi porcjami i kontrolować, jak zmienia się smak całego dania. Nie chcesz przecież, aby bigos wyszedł zbyt mdły i nie miał w ogóle kwaskowatego posmaku. 

3. Wyrównaj słodkim smakiem

Jeśli nie masz białej kapusty pod ręką, postaw na inne składniki. Możesz zeszklić na patelni białą cebulę, która przełamie kwaśny smak. Świetne do tego celu będą też suszone śliwki węgierki - mają intensywny aromat, który przebije kapustę. Z kolei słodkości potrawie dodadzą miód i rodzynki. Niektórzy decydują się też na powidła śliwkowe lub (w ostateczności) nawet cukier. Co zrobić, jak bigos jest kwaśny? Nie wahaj się zmieniać proporcji użytych produktów tak, aby danie ci smakowało. Rób to jednak ostrożnie, dawkując i próbując. 

4. Rozwodnij

Tradycyjny bigos na święta wciąż wydaje się za kwaśny, a dodałeś już kapustę i owoce? Ostatnią deską ratunku będzie... woda, która wypłucze kwaskowatość z dania. Do garnka z gotującą się potrawą wlej odrobinę letniej wody i intensywnie zamieszaj całość. Skosztuj odrobinę - jeśli bigos nie jest lepszy w smaku, poczekaj, aż płyn odparuje i powtórz czynność. Nie próbuj więcej niż kilkukrotnie, bo rozgotujesz potrawę.

Teraz znasz już cztery skuteczne metody na to, co zrobić, jak bigos jest za kwaśny. Stosując jedną lub kilka z nich z pewnością wyrównasz smak tej tradycyjnej potrawy i z ulgą podasz ją gościom. 

1. Bigos

 Bigos Zobacz przepis

Bigos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Bigos wigilijny

 Bigos wigilijny Zobacz przepis

Bigos wigilijny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Bigos

 Bigos Zobacz przepis

Bigos / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Bigos

 Bigos Zobacz przepis

Bigos na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Bigos staropolski

 Bigos staropolski Zobacz przepis

Bigos staropolski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Przepis na bigos staropolski

 Przepis na bigos staropolski Zobacz przepis

Przepis na bigos staropolski / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »

Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jarzynowa tradycyjna

Tradycyjną sałatkę jarzynową podajemy najczęściej na święta lub duże uroczyst...

Odsłon: 1174

30 min
8
15 min
23
Zupy Rosół drobiowo - wołowy

Rosół to jedna z najpopularniejszych i cenionych zup polskiej kuchni. Jest py...

Odsłon: 178

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

0
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8