Dania jednogarnkowe

Lato to czas, kiedy brzoskwinie można kupić w dobrej cenie, niemal, w każdym sklepie, czy na straganie. Warto zastanowić się, jakie przetwory zrobić z nich na zimę. Świetnie sprawdzą się do aromatycznych konfitur, czy słodkich nalewki. Oto kilka sprawdzonych przepisów na przetwory z brzoskwiń, które pozwolą cieszyć się smakiem letnich owoców przez cały rok.

Jakie przetwory zrobić z brzoskwiń? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Na początku przyjrzymy się, jakie właściwości mają brzoskwienie, oraz jakie korzyści dla zdrowia daje ich regularne jedzenie. W dalszej cześci artykułu podpowiemy ci również, co zrobić z brzoskwiń na zimę. 

 Sprawdź także: Najlepsze sposoby na zagęszczanie przetworów. Bez żelfixu, tony cukru i długiego gotowania

Brzoskwinie – owoce pełne witamin 

Brzoskwinie przybyły do nas z Azji, to jeden z ulubieńców Polaków od dawna. Są to owoce nie tylko pyszne, lecz również bardzo dobre dla naszego zdrowia.  Najpopularniejszą odmianą, którą spotkamy również w Polsce, jest brzoskwinia zwyczajna. Charakteryzuje się ona soczystym, słodkim miąższem i delikatną skórką. 

Owoce te są bogate w błonnik, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Dzięki wysokiej zawartości wody, brzoskwinie działają moczopędnie, więc jeżeli potrzebujecie oczyszczenia organizmu z toksyn, te owoce będą jak znalazł. Są szczególnie polecane osobom zmagającym się z problemami reumatycznymi oraz wysokim poziomem cholesterolu.  

Brzoskwinie mają niski indeks glikemiczny, są więc odpowiednie dla osób z cukrzycą. Jeśli się odchudzacie, też powinniście dodać je do swojej diety. Pamiętajcie jednak, że suszone brzoskwinie są bogatsze w cukry. Dlatego nie są polecane osobom z cukrzycą.  

Badania wskazują też, że brzoskwinie mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe, dzięki obecności fenoli neutralizujących wolne rodniki. Wolne rodniki są odpowiedzialne za starzenie się naszego organizmu. Zwiększają też ryzyko rozwoju nowotworów. Dlatego zmniejszenie ich ilości w naszym organizmie jest kluczową kwestią przy dbaniu o nasze zdrowie.  

Brzoskwinie są również cennym źródłem witaminy C, potasu, magnezu oraz beta-karotenu, który jest prekursorem witaminy A, wspierającej zdrowie skóry i wzrok. Zawarte w brzoskwiniach witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, wspierają produkcję czerwonych krwinek i są korzystne dla kobiet w ciąży. Działają one także korzystnie na układ nerwowy i moczowy, wspierając naturalne procesy oczyszczania organizmu. 

Jak sami widzicie, brzoskwinie to owoce pełne witamin i minerałów, które nie tylko doskonale smakują, ale również wspierają nasze zdrowie w różnych aspektach. Ich regularne spożycie może przynosić korzyści zdrowotne, od poprawy trawienia po wsparcie w walce z chorobami przewlekłymi. 

Co zrobić z brzoskwiń na zimę?

Co ciekawe, brzoskwinie mogą być stosowane nie tylko w postaci świeżych owoców, ale także jako syrop. Syrop z brzoskwiń, dzięki swojemu naturalnemu składowi, może być zdrowszą alternatywą dla sztucznych słodzików. Może być używany do słodzenia napojów, deserów czy dań mięsnych, dodając im delikatny, owocowy smak i aromat. Mamy kilka przepisów, jak syrop brzoskwiniowy, dzięki którym zdecydujecie, co zrobić z brzoskwiń na zimę. Ale zimowe przepisy to nie tylko syropy. 

Dżem z brzoskwiń 

Na początek przygotujcie słoiki. Można je wyparzyć w piekarniku lub wodzie. Brzoskwinie należy umyć, obrać ze skórki i pozbawić pestek. Następnie kroimy je na małe kawałeczki i wrzucamy do garnka. Dodajemy 1/3 szklanki wody i gotujemy na małym ogniu przez około 20 minut, aż owoce zmiękną. Gotowe brzoskwinie miksujemy blenderem na gładki mus. Do gorącego musu dodajemy żelatynę i energicznie mieszamy, aby żelatyna się rozpuściła. Następnie dodajemy cukier i cukier wanilinowy, mieszamy dokładnie, dodajemy też kurkumę dla koloru. Gotujemy całość jeszcze przez 10 minut, ciągle mieszając, aby składniki się połączyły. Gorący dżem przekładamy do wcześniej przygotowanych, gorących słoiczków. Słoiczki zakręcamy i odwracamy wieczkiem do dołu, pozostawiając w tej pozycji przez około 10 minut, aby stworzyć szczelne zamknięcie. Gotowe! Teraz można cieszyć się domowym dżemem brzoskwiniowym, który świetnie sprawdzi się na kanapkach, naleśnikach czy jako dodatek do deserów. 

Galaretka z brzoskwiniami 

Tutaj chyba nie trzeba tłumaczyć krok po kroku jak to wykonać. Brzoskwinie dokładnie myjemy, obieramy ze skóry i pozbywamy się pestek. Następnie drobne kawałki zanurzamy we wcześniej przygotowanej galaretce. Przygotowanie galaretki jest bardzo proste. Zalecamy stosowanie następujących proporcji: 1,5 łyżki żelatyny na każde 250 ml soku. Żelatynę należy najpierw wymieszać z niewielką ilością chłodnej wody i pozostawić na około 10 minut, aby napęczniała. W tym czasie można podgrzać sok owocowy. Jeśli chcecie, możecie dodać wybrany słodzik, jednak pamiętajcie, że może to być zbędne. 

Jeżeli nie lubicie żelatyny możecie użyć innych zamienników takich jak agar, pektyna, tapioka czy żel jabłkowy. A czy ten deser sprawdzi się zimą? Możesz wykorzystać do niego kawałki brzoskwini zamknięte w słoikach bądź też zamrożone owoce. 

Brzoskwiniówka 

Opłuczcie brzoskwinie, wyparzcie słoik i osuszcie go. Napełnijcie go do połowy brzoskwiniami. Posypcie owoce cukrem, następnie wlejcie wódkę lub spirytus tak, aby brzoskwinie były całkowicie przykryte. Zamknijcie słoik i energicznie wstrząśnijcie nim. Odstawcie na 3 tygodnie w nasłonecznione miejsce, codziennie potrząsając słoikiem. Po 3 tygodniach przecedźcie nalewkę przez papierowy filtr do kawy, a brzoskwinie przełóżcie do innego naczynia. Z 4 szklanek cukru i 1 szklanki wody ugotujcie gęsty syrop, a następnie ostudźcie. Kilogram brzoskwiń zalejcie przygotowanym syropem, dokładnie wymieszajcie i postawcie w nasłonecznionym miejscu na kolejny miesiąc. 

Po miesiącu nalewka będzie gotowa do spożycia, a brzoskwinie świetnie nadadzą się jako dodatek do deserów. 

Sos brzoskwiniowy do mięs 

Przygotowanie sosu brzoskwiniowego jest banalnie proste. Możecie zrobić to latem, gdy owoców jest mnóstwo, a następnie zawekować sos. Jednak przygotujecie go także z brzoskwiń w zalewie, które dostępne są w sklepach przez cały rok. Przygotujcie cztery brzoskwinie, miód, sok z połówki cytryny, starty imbir i płatki chili. Brzoskwinie obierzcie, przepołówcie i zblendujcie miąższ. Dodajcie łyżeczkę miodu, sok z cytryny, odrobinę płatków chili i łyżeczkę startego imbiru. Następnie przełóżcie sos do słoiczka. Jeśli chcecie, by był on idealny na zimę, musicie zdecydować się na pasteryzację – w piekarniku bądź też garnku. Tak przygotowany sos warto położyć na mięsie z kurczaka, kaczki, indyka bądź na delikatnej wieprzowinie.  

Jak widzicie, z brzoskwiniami można eksperymentować na wiele sposobów. Zajadać je na surowo, ale też przygotować wiele przetworów, które doskonale sprawdzą się zimą. Oczywiście latem także korzystajcie ze smaku tych pysznych owoców – tworząc galaretki, ciasta, a nawet sorbety!  

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

Tą zupą zajadał się król Władysław Jagiełło. Zrobiłam ją według przepisu z 1898 roku, jest wspaniała »

Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »

Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
5
Ciasta Biszkopt z owocami i kremem śmietankowym

Wymyśliłam sobie że przygotuję biszkopt coś w rodzaju torcika z prażonymi jab...

Odsłon: 58

60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Kawowe arcydzieła we własnym domu!

Dla zdecydowanej większości z nas kawa to codzienny rytuał i szybki zastrzyk energii. Sięgamy po nią instynktownie, odruchowo wybierając sprawdzone...

0
Informacje Warzywne smarowidła do chleba. Zdrowsze i pożywniejsze od wędlin

Znudziły ci się kanapki z masłem, żółtym serem i szynką? Koniecznie zrób pastę warzywną. Przepisów na tego typu przysmaki jest cała masa - poniżej...

8
Ewa gotuje Szybkie dania na każdą okazję. Ewa Wachowicz zachwyca nowymi przepisami

W 527. odcinku programu "Ewa Gotuje" autorka programu zaprezentowała proste i efektowne przepisy, które przygotujecie z łatwo dostępnych i niedrogi...

5
Informacje Co zrobić na obiad z karkówki? Takich przepisów nie masz w swoim notatniku

Karkówka to jedno z najczęściej przygotowywanych mięs w polskich domach, uwielbiane za swoją soczystość i wszechstronność. Wiele osób ma swoje ulub...

18