Spis treści:
Przyrządzanie jajek na twardo to jedna z podstawowych czynności, którą wykonujemy w kuchni. Świetnie pasują do kanapek, sałatek czy jako dodatek do zup. Dobrze byłoby więc nauczyć się prawidłowo je robić, by mieć pewność, że wszystko pójdzie po naszej myśli. Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania? Istnieje prosty trik, aby sobie z tym poradzić.
Sprawdź także: Tak wyjątkowego gulaszu jeszcze nie jadłeś. Oto przepis na włoską caponatę
Dlaczego jajka pękają podczas gotowania?
Zanim zdradzimy, co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania, powinieneś wiedzieć, dlaczego w ogóle skorupka może rozłupać się podczas obróbki termicznej. Najczęstszą przyczyną takiej sytuacji jest zbyt duża różnica temperatur pomiędzy wodą a wyjętymi z lodówki jajkami.
Zimny produkt spożywczy wrzucony do wody, nawet chłodnej, ale bardzo szybko ogrzanej do wrzątku, nie wytrzyma - skorupka z pewnością pęknie. Dlaczego jajka pękają podczas gotowania? W wyniku różnicy temperatur następuje wzrost ciśnienia, które rozsadza łupinkę. Dobrze jest więc wyjąć jajko z lodówki na ok. 30 minut przed gotowaniem, aby nabrało temperatury pokojowej.
Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania?
Ogrzanie jajka do temperatury pokojowej przed jego ugotowaniem na pewno pomoże uniknąć katastrofy kulinarnej. W jaki sposób jeszcze można się uchronić przed wydostaniem się płynnego białka na zewnątrz? Co zrobić, żeby jajka nie pękały podczas gotowania?
Okazuje się, że bardzo dobry wpływ na obróbkę termiczną ma plaster cytryny, sok z połówki cytryny albo łyżeczka octu. Zawarty w nich kwas wzmacnia skorupkę jajka i sprawia, że staje się ona bardziej odporna i mocniejsza.
Ewentualnie możesz też zadziałać z igłą, aby dać szansę jajku na wyrównanie ciśnienia. Wystarczy, że weźmiesz czystą, cienką, ostrą igłę i nakłujesz nią zaokrąglony koniec jajka. Nie obawiaj się, przez tak małą dziurkę, białko nie wypłynie do wody. Przekłujesz za to pęcherzyk powietrza i zmniejszysz ciśnienie oraz szansę na pękanie skorupki.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Psychobiotyki to naturalna pożywka dla mózgu. Jedz, a poprawisz samopoczucie i pamięć »
Jakie rośliny są najlepsze na oczyszczenie i wspomaganie wątroby? 8 sprawdzonych roślin »
Podczas kolacji życzysz „smacznego”? To brak dobrych manier »