Ewa_Gotuje

Co zrobić, żeby w szarlotce nie było zakalca? Kuchenne triki, które stosują cukiernicy

Nie ma nic lepszego niż ciepła szarlotka z lodami. Zresztą na zimno smakuje równie dobrze. Jeśli chcesz mieć pewność, że wypiek uda się idealnie - będzie mocno jabłkowy i pięknie wyrośnięty, sprawdź, jak unikać zakalca w szarlotce. Proste triki pomogą ci upiec wymarzony deser.

Jak unikać zakalca w szarlotce? Proste triki pomogą upiec idealne ciasto | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Upieczenie idealnej szarlotki to nie lada wyzwanie. Choć wprawieni cukiernicy powiedzą, że nie jest to najbardziej skomplikowany deser, to początkujący - nie powinni się przejmować pierwszymi, może niezbyt udanymi, próbami. Dlaczego w szarlotce robi się zakalec, jak wygląda i jak go unikać? Jeśli ci się przydarzył, nic straconego. Z poniższymi wskazówkami na pewno taka sytuacja już się nie powtórzy.

Sprawdź także: Czy imbir zalewa się wrzątkiem? Jak zrobić napar z imbiru, z czym go łączyć - najlepsze przepisy

Dlaczego w szarlotce robi się zakalec?

Najczęstszym powodem tego, dlaczego w szarlotce robi się zakalec, jest użycie zbyt obciążających i mokrych składników. Może chodzić o proporcje produktów (np. dodanie zbyt dużej porcji owoców), ale również o ich rodzaj.

Bardzo soczyste jabłka, podczas pieczenia, wypuszczą dużo soku, który sprawi, że ciasto zrobi się zbyt wilgotne i się nie dopiecze (a wręcz będzie płynne). Szczególnie zagrożone są miejsca styczności z mokrymi składnikami - tam masa nie ma jak wyrosnąć.

Ponadto, jeśli nie użyjemy odpowiedniej porcji spulchniaczy, czyli np. proszku do pieczenia, szarlotka także się nie uda. Ciasto zrobi się zbyt ciężkie i po prostu nie urośnie. Przyrządzanie idealnego wypieku z jabłkami zależne jest też od mąki - najbardziej puszysty deser wyjdzie, jeśli mąkę napowietrzymy, czyli przesiejemy przez sito.

Trzeba jeszcze uważać na różnice temperatur podczas obróbki termicznej. Jeśli często otwieramy drzwiczki piekarnika podczas pieczenia lub zbyt szybko przeniesiemy je z gorącego piekarnika do zimnego pomieszczenia, doprowadzimy do wahania temperatury, które spowoduje opadnięcie ciasta. 

Jak wygląda zakalec w szarlotce?

Dotychczas twoje wypieki wychodziły dobrze albo zabrałeś się za jabłecznik pierwszy raz i nie wiesz wciąż, jak wygląda zakalec w szarlotce? Po pierwsze, zwróć uwagę, czy z ciasta wydobywa się dużo jabłkowego soku - jeśli niemal w nim pływa, to znak, że coś jest nie tak.

Po drugie, jeśli ciasto jest raczej niskie i nie wyrosło, to także sygnał, że możesz mieć do czynienia z nieudaną próbą pieczenia. Jak wygląda zakalec w szarlotce? Po przekrojeniu ciasta zobaczysz, że przypomina ono glinę. Jest mokre, lekko ciągnące i zazwyczaj ma nieco ciemniejszy kolor niż dopieczone fragmenty.

Jak wygląda zakalec w szarlotce? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak unikać zakalca w szarlotce - proste triki

Pamiętasz jeszcze, dlaczego w szarlotce robi się zakalec? Jednym z powodów jego powstawania było użycie zbyt dużej porcji jabłek lub wybór złego ich rodzaju. Jeśli wiesz, że kupiłeś soczyste owoce, zanim dodasz je do ciasta, usmaż lub podduś je najpierw w garnku. Dla podkręcenia smaku dodaj odrobinę cynamonu lub cukru. Wówczas cały sok pozostanie w naczyniu, ale jabłka wciąż będą soczyste.

Możesz także odpowiednio przygotować formę, w której upieczesz szarlotkę. Spód oprósz bułką tartą (która ma właściwości higroskopijne) - dzięki temu cała wilgoć nie wsiąknie w ciasto, które będzie mogło urosnąć. Warto też kruche ciasto wcześniej trochę podpiec i nie wylewać mokrej masy jabłkowej bezpośrednio na surowy spód.

Jak unikać zakalca w szarlotce? Prostym trikiem, który z pewnością pomoże, będzie zagęszczenie jabłek. W ten sposób z pokrojonych, surowych jabłek „odciągnie się” nieco soku. Możesz w tym celu użyć łyżki bułki tartej albo mąki ziemniaczanej, którymi dokładnie posyp owoce przed wyłożeniem ich na podpieczone ciasto. 

Pamiętaj tylko, żeby nie przesadzić z porcją jabłek i nie przeciążyć szarlotki. Dodaj także proszek do pieczenia, aby miała szansę urosnąć. Gdy już włożysz do piekarnika, staraj się go nie otwierać. Po upieczeniu - otwórz drzwiczki i pozostaw ciasto jeszcze na chwilę na blaszce, aby temperatury się wyrównały.

1. Szarlotka tatrzańska

 Szarlotka tatrzańska Zobacz przepis

Szarlotka tatrzańska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Szarlotka w kokilkach

 Szarlotka w kokilkach Zobacz przepis

Szarlotka w kokilkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Szarlotka amerykańska

 Szarlotka amerykańska Zobacz przepis

Szarlotka amerykańska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Smak tradycji zamknięty w słoiku. Kapuściana bomba witaminowa »

Najgorsze dodatki do owsianki. Podnoszą poziom glukozy we krwi i tuczą »

Jakie rośliny są najlepsze na oczyszczenie i wspomaganie wątroby? 8 sprawdzonych roślin »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29724

60 min
65
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 128

30 min
5
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 821

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0