Czarny czosnek: przeciwwskazania, zastosowanie w kuchni i wartości odżywcze

Czarny czosnek nie cieszy się popularnością na polskich stołach. A to wielka szkoda, ponieważ jest on niezwykle ciekawym produktem. Czy warto dodawać do potraw czarny czosnek? Opis jego właściwości i wartości odżywczych może zaskoczyć niejednego. Dowiedz się więcej na jego temat!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści: 

Produkcja czarnego czosnku sięga czasów starożytnych, jednak największe zastosowanie znalazł on w kuchni azjatyckiej. Czym charakteryzuje się czarny czosnek? Jakie ma właściwości? I jak wdrożyć go do codziennej diety? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej! 

 Sprawdź także: Czarne ziarenka o wielkiej mocy. Jedz je, kiedy skacze poziom cukru

Czarny czosnek – co to jest? 

Czarny czosnek to czosnek poddany fermentacji, która zmienia jego właściwości, wynosząc je na nowy poziom. Proces ten jest czasochłonny i często nieopłacalny w warunkach domowych, jednak ze względu na jego działanie wpływające na długowieczność, warto włączyć go do jadłospisu. 

Jak powstaje czarny czosnek? Jego główki zamyka się na ponad dwa miesiące w miejscu o wysokiej wilgotności i temperaturze. Podczas trwania fermentacji należy wyeliminować potencjalny udział grzybów, bakterii oraz środków konserwujących. Po 60 dniach można cieszyć się składnikiem o jeszcze bardziej dobroczynnych cechach. Zanim jednak trafi na twój talerz, musi nieco odpocząć, ulegając naturalnej oksydacji. 

Fermentacja czosnku jest nietypowa, ponieważ nie zakłada użycia enzymów lub mikroorganizmów. Co ciekawe, przepiękny odcień końcowego produktu to wynik reakcji zachodzącej na poziomie molekularnym, z udziałem naturalnie występujących w nim węglowodanów. Czarny czosnek charakteryzuje się również interesującą konsystencją – staje się on delikatny, a jego tekstura przypomina kremowy serek. 

Czarny czosnek – właściwości zdrowotne 

Zastanawiasz się nad zaletami czarnego czosnku? Właściwości tego warzywa mogą cię zaskoczyć! Oferuje ono kompleksowe działanie i dostarcza ciału moc mikroelementów oraz cennych antyoksydantów. Czarny czosnek stanowi skarbnicę aminokwasów, w tym tych egzogennych. Należą do nich m.in. tryptofan, lizyna, walina, treonina oraz leucyna. Oprócz tego można w nim znaleźć związki jonowe, niejonowe oraz niskojonowe.  

Czarny czosnek wykazuje cechy antymutagenne, antygenotoksyczne, bakteriobójcze, antyseptyczne, wykrztuśne, moczopędne oraz antyoksydacyjne. Dzięki temu ma on pozytywny wpływ na liczne układy w ludzkim ciele, w tym krwionośny, nerwowy, moczowy, pokarmowy oraz oddechowy. 

Czarny czosnek – wartości odżywcze 

Planujesz wprowadzić do swojego menu czarny czosnek? Wartości odżywcze tego rodzaju pokarmu sprawiają, że świetnie sprawdzi się on w rozmaitych modelach odżywiania, w tym redukcyjnym i detoksykującym. W 100 g tego składnika znajduje się około 130 kcal, 6 g białka, 25 g węglowodanów, 0,27 g tłuszczów oraz 2 g błonnika.  

Czarny czosnek – przeciwskazania 

Czy czarny czosnek może jeść każdy bez wyjątku? Jego prozdrowotne działanie jest niezaprzeczalne, jednak nie każdy może korzystać z jego zalet. Uważać powinny w szczególności osoby cierpiące na zaburzenia snu. Dlaczego? Ponieważ czarny czosnek jest bardzo pobudzający. Rozwiązaniem na to jest spożywanie dań z jego dodatkiem w pierwszej części dnia, np. na śniadanie lub wczesny obiad. 

Jak zrobić czarny czosnek w domu? 

Jak zostało już wspomniane, produkcja czarnego czosnku jest wymagająca i nieosiągalna bez zapewnienia stałych i rygorystycznych warunków. Najtrudniejszym elementem jest utrzymanie temperatury 60 stopni i to przez około dwa miesiące. Dla osób, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw tej rośliny, ale nie mają sposobności do poprawnego przeprowadzenia procesu fermentacji, dobrym sposobem jest zaopatrzenie się w czosnek pochodzący ze sprawdzonych źródeł. Najlepszą opcją będą certyfikowane produkty z ekologicznych upraw. 

Czarny czosnek zastosowanie w kuchni 

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do swojego menu czarnego czosnku? Zastosowanie w kuchni tego składnika pozostawia ogromne pole do popisu. Wykorzystaj tę roślinę do przygotowania smarowideł na kanapki, warzywnych sałatek, farszy do naleśników oraz mięsnych sosów. Jesteś fanem azjatyckich potraw? To świetnie, ponieważ czarny czosnek doskonale komponuje się z przysmakami z tamtych stron świata. Z czym go łączyć? Na przykład z sezamem lub kolendrą. 

Niewątpliwym atutem czarnego czosnku jest brak smaku i zapachu. Dzięki temu możesz śmiało dokładać go do potraw, które zabierasz ze sobą do pracy lub szkoły. Nie wywołuje on nieprzyjemnego zapachu z ust, a jego spożycie dostarczy ci moc mikroelementów, w tym miedź, potas, cynk oraz magnez. Ponadto łagodny aromat rośliny sprawia, że chętnie sięgają po nią także najmłodsi. Chcesz zapewnić swoim pociechom dzienną dawkę witamin? W takim razie stawiaj właśnie na czarny czosnek! 

Czarny czosnek na grillu 

Czarny czosnek wyśmienicie sprawdzi się podczas sezonu grillowego. Do przygotowania smacznej potrawy potrzebujesz: piersi z indyka, czerwonej i żółtej papryki, cukinii, cebuli szalotki, czarnego czosnku oraz marynaty, którą wyczarujesz z sosu sojowego, letniej wody, oliwy z oliwek oraz pieprzu. 

Pierś z indyka pokrój w niewielką kostkę, cukinię w talarki, szalotkę w krążki, a paprykę w paski. Natrzyj ją czosnkiem oraz przyprawami, a następnie zalej mlekiem kokosowym z curry. Odstaw składnik do lodówki na około 30 minut. Pokrojone warzywa obsyp miksem papryk oraz pieprzem i skrop je oliwą z oliwek, sosem sojowym oraz miodem z wodą. 

Zamarynowane mięso nadziej na patyczki naprzemiennie z warzywami. Umieść paprykę niedaleko indyka tak, aby oba komponenty przeszły wzajemnie swoim smakiem. Gotowe szaszłyki połóż na grillu i obracaj je co trzy-cztery minuty. Wcześniej możesz użyć specjalnego pędzelka do równomiernego nałożenia marynaty.  

Jeśli nie lubisz mięsa z indyka, możesz swobodnie zastąpić je piersią z kurczaka. Pamiętaj jednak, że oba te produkty są bardzo chude, dlatego nie mogą być trzymane na ruszcie zbyt długo, ponieważ mogą się spalić. Istnieje również opcja wegetariańska, w której zastosujesz alternatywę mięsa, czyli tofu. Nie zapomnij o wcześniejszym namoczeniu go w marynacie. W tym celu zostaw je zanurzone w zalewie na całą noc. 

Gotowe szaszłyki najlepiej serwować ze świeżą sałatką, przygotowaną z wykorzystaniem sezonowych warzyw. Są one na tyle pełne smaku i aromatu, że nie trzeba wzbogacać ich o dodatkowy sos, jednak warto poeksperymentować. Smacznego! 

Zobacz także:

Jak odróżnić prawdziwy ser od wyrobu seropodobnego? »

Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »

Prosta płukanka na ból gardła. Stosuj tylko w takich proporcjach »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2