Z tego artykułu dowiesz się:
- Z czego zrobione są parówki?
- Czy parówki są zdrowe?
- Jak rozpoznać dobre parówki?
- Jakie wartości odżywcze mają parówki?
- Przepis na domowe parówki
- Jakie mięso wybrać do parówek?
- Przepis na domowe parówki w wersji wegańskiej
Parówki to szybkie rozwiązanie zarówno na śniadanie, jak i kolację. Chętnie sięgamy po nie, gdy chcemy w krótkim czasie zaspokoić głód oraz gdy brakuje nam pomysłu na coś bardziej wyszukanego i sycącego. Ten popularny przysmak doskonale pasuje do licznych sosów, a także jako dodatek do klasycznych kanapek lub jajecznicy. Jaki jest prawdziwy skład parówek? Jakie mają wartości odżywcze? I jak w prosty sposób wyczarować ich domową, zdrowszą wersję?
Z czego zrobione są parówki?
Parówki to cienkie kiełbaski ze zbitej mięsnej masy o wątpliwej reputacji. Przez wiele lat produkt ten nie mógł poszczycić się zbyt zdrowym składem, a niektórzy twierdzili nawet, że można w nim znaleźć papier toaletowy. Nic więc dziwnego, że w głowach wielu konsumentów pojawia się pytanie – z czego zrobione są parówki?
Parówki reprezentują grupę mięsnych wyrobów homogenizowanych. Oznacza to, że do ich produkcji wykorzystywane są surowce, które są pochodnymi pełnowartościowego mięsa. Wraz z dodatkami jest ono mielone na papkę i wzbogacane przyprawami oraz substancjami konserwującymi.
W wyrobach słabej jakości można znaleźć liczne wypełniacze, które mają za zadanie tylko udawać mięso, zmniejszając koszt produkcji. Według przyjętych norm parówki mogą trafić na półki sklepowe, jeśli w ich składzie widnieje minimum 9 proc. białka i nie więcej niż 40 proc. tłuszczu.
Zobacz: Pierogi z białą kiełbasą i ziemniakami
Czy parówki są zdrowe?
To zależy! W parówkach ze średniej kategorii cenowej można znaleźć chude i tłuste mięso, mięso oddzielane mechanicznie (MOM), skóry, substancje wypełniające (skrobię, groch, błonnik bambusowy), wodę, konserwanty, fosforany, sól i przyprawy, glukozę, glutaminian sodu oraz substancje emulgujące.
Spośród powyższych składników do najniebezpieczniejszych można zaliczyć MOM, fosforany oraz azotyny. Dodatkowa porcja, zbędnych dla organizmu, glukozy oraz glutaminian sodu również nie pozostają obojętne dla zdrowia. Idealnie zmielone komponenty bez grudek, uformowane w niepozorne kiełbaski, sprawiają, że wiele osób pozostaje nieświadomych prawdziwego składu parówek. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie ich domowej wersji.
Nie dysponujesz wolnym czasem i szukasz praktycznych rozwiązań? W takim razie stawiaj na jak najkrótsze składy, z jak najwyższą zawartością czystego mięsa. Jak rozpoznać dobre parówki? Mamy na to kilka prostych trików!
Jak rozpoznać dobre parówki?
Najwyższej jakości parówki cechują się zawartością mięsa na poziomie 80-90 proc. Dobry produkt nie zawiera mięsa oddzielonego mechanicznie, stabilizatorów, zagęstników, przeciwutleniaczy, regulatorów kwasowości, glutaminianu sodu ani maltodekstryny.
Cenisz praktyczne rozwiązania? Wybierając parówki, nie wolno iść na kompromis! Dlatego też należy sięgać po nieco droższy wariant, gwarantujący wysoką jakość użytych w nim komponentów. Wysokiej jakości produkt charakteryzuje się zbitą konsystencją i wyrazistym smakiem. Czerwona lampka powinna zapalić ci się w momencie, gdy parówki są zbyt słone.
Sprawdź także: Robienie kiełbasy w domu – o czym należy pamiętać?
Parówki: wartości odżywcze
Twoje ulubione śniadanie to jajecznica i parówki? Wartości odżywcze popularnych kiełbasek mogą różnić się w zależności od ich jakości. Klasyczne mięsne parówki są źródłem zwierzęcego białka i tłuszczu. Należy pamiętać, że im większy udział w składzie tego drugiego, tym bardziej parówki zyskują na kaloryczności.
Parówki drobiowe to znacznie lepszy wybór dla osób, które starają się zrzucić nadprogramowe kilogramy. Jednak faktem jest, że nawet te wyprodukowane z chudszego mięsa nie powinny zostać uznane za zdrową alternatywę dla sycącego śniadania, wypełnionego po brzegi mikroelementami.
W 100 g parówek znajduje się od 250 do 350 kcal. Zawartość białka zależna jest od rodzaju mięsa, natomiast zawartość węglowodanów może wahać się w granicach od zera do pięciu gramów. Parówki stanowią również obfite źródło soli.
Przepis na domowe parówki
Uwielbiasz smak parówek, jednak ze względu na ich wątpliwy skład wyeliminowałeś je ze swojego jadłospisu już jakiś czas temu? Prostym rozwiązaniem tego problemu jest postawienie na domową wersję przysmaku, w której użyjesz jedynie sprawdzonych i zdrowych komponentów!
Przepis na domowe parówki uwzględnia zastosowanie takich produktów jak łopatka wieprzowa, podgardla ze skórą, zimna woda, wędzona papryka, suszony czosnek, cukier, sól, czarny pieprz oraz osłonki i nici do przygotowania zgrabnych kiełbasek.
Realizację przepisu rozpocznij od pokrojenia mięsa w kostkę i zmielenia go razem z podgardlem przy użyciu dużych oczek. Po wstępnej obróbce mięsa zmiel je jeszcze dwa razy na mniejszych oczkach i dopraw przyprawami. Zalej wszystkie elementy wodą na ok. 10-15 minut.
Zmocz osłonki w ciepłej wodzie i napełnij je farszem, formując niewielkie kiełbaski. Każdą z nich zwiąż na końcu nićmi, a następnie sparz w gorącej wodzie przez ok. 20 minut. Jeśli boisz się, że parówki mogą popękać we wrzątku, poprzebijaj je widelcem.
Jakie mięso wybrać do parówek?
Mięso wieprzowe to doskonały wybór, jeżeli zależy ci na smaku zbliżonym do tego charakterystycznego dla gotowych wyrobów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać przepis na domowe parówki przy pomocy mięsa drobiowego. Innym praktycznym rozwiązaniem jest połączenie wieprzowiny i drobiu w proporcjach jeden do jednego. Nie przepadasz za wersją wieprzową ani drobiową? Wybierz pręgę wołową, dzięki której uzyskasz odpowiednią tłustość i konsystencję.
Przepis na domowe parówki w wersji wegańskiej
Wegańskie wędliny i parówki to przysmaki, po które coraz chętniej sięgamy na sklepowych półkach. Niestety wiele z nich zawiera utwardzane oleje, cukier, sól oraz konserwanty. Aby uniknąć tych substancji, wystarczy wykonać wegańskie parówki w zaciszu własnej kuchni. Do ich przygotowania potrzebujesz tylko kilku podstawowych komponentów.
Na liście zakupów umieść gotowaną czerwoną fasolę, naturalne tofu, suszone pomidory, mąkę ryżową, słodką i wędzoną paprykę, ziarna jałowca, mielone ziarna kolendry, kminek, majeranek oraz pieprz i sól. Od czego zacząć przepis na domowe parówki w wersji wegańskiej?
Zmiksuj tofu, suszone pomidory i fasolę, a następnie rozetrzyj ziarna i przyprawy w moździerzu. Wymieszaj wszystkie elementy razem z czosnkiem i mąką ryżową, a następnie dopraw je solą i pieprzem. Do uformowania parówek wykorzystaj folię aluminiową, w którą zawiniesz farsz i zepniesz po obu stronach klipsami. Tak przygotowane kiełbaski należy gotować lub piec w 180 stopniach przez 10 minut.
Jak zrobić domowe parówki?
Zobacz przepisParówki z szynki domowe (wędzone i parzone) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Katarzyna Bosacka wspomina słodycze z PRL-u. Pamiętacie je jeszcze? »
Kotlety z kalafiora: Oczarują całą rodzinę »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »