Fot. 123RF/Picsel
I całe szczęście. Dzięki temu świat dowiedział się o cold brew. Co kryje się pod tą nazwą? Czy to tylko inny sposób na parzenie kawy, który nie przekłada się w żaden sposób na jej smak? Dzisiaj opowiemy trochę o cold brew oraz sposobach na zrobienie tego napoju w domu.
Czym jest cold brew?
Na początku rozwiążmy tę tajemnicę - czym jest cold brew? Co kryje się za tym terminem? Cold brew, czy też kawa holenderska, to najprościej rzecz ujmując, kawa na zimno. Jednak to coś zupełnie innego, niż znane cafe frappe. W przypadku cold brew jest ona „parzona" na zimno, a właściwie macerowana. Kawa przygotowywana w ten sposób zalewana jest zimną wodą, przez co samo przygotowanie naparu trwa dużo dłużej, niż w przypadku tradycyjnie parzonej kawy. Sam proces może trwać nawet do 24. godzin. Kawa cold brew przygotowywana jest w specjalnych dzbankach czy też dripperach, które umożliwiają przedostawanie się do pojemnika zimnej esencji otrzymanej bez konieczności parzenia. To chyba najlepszy sposób na orzeźwienie w gorący, letni dzień.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Cold brew coffee - skąd pochodzi?
Chociaż cold brew coffee trafiło do nas relatywnie niedawno, historia tego napoju sięga XVII wieku. Metodę parzenia kawy na zimno wynaleziono w Japonii. Polegała ona na przepuszczaniu pojedynczych kropli wody przez ziarna. Cold brew trafiło do Europy dzięki Holendrom. Dlatego właśnie w innych miejscach na świecie ten napój znany jest jako kawa holenderska. Niektórzy twierdzą jednak, że to Holendrzy pokazali Japończykom, jak obchodzić się z kawą w ten sposób. Esencja nie była wypijana na zimno, lecz podgrzewana w dogodnym momencie. Metoda parzenia cold brew została dopracowana do perfekcji w Stanach i to dzięki Amerykanom znamy pyszną, zimną i esencjonalną kawę.
Sprawdź: W jakich porach powinniśmy pić kawę?
Cold brew - jaka kawa wam się przyda?
Idealne cold brew nie powstanie, jeśli nie będziecie mieli dobrej kawy. Dobra to jednak słowo zupełnie relatywne, prawda? Kawa, której używacie na co dzień, przygotowana na zimno będzie smakować zupełnie inaczej, niż na ciepło. Dlaczego? Ponieważ to sama esencja, która nie została zmodyfikowana poprzez obróbkę cieplną. Cold brew może wyciągnąć wszystkie te smaki, które w kawie dotychczas zostawały tylko na końcu języka. Dlatego eksperymentujcie i wybierajcie różne mieszanki zgodnie z waszymi upodobaniami. Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że kawa macerowana jest pozbawiona goryczki oraz kwaskowatości, którym charakteryzuje się kawa parzona. Oczywiście, jeśli ziarna palone są w taki sposób, by uzyskać naturalną kwaśność, cold brew wyciągnie to na pierwszy plan. Mówi się, że ta metoda pozwala na poznanie prawdziwego smaku kawy. I jest w tym wiele prawdy. Aby przygotować cold brew, wybierzcie raczej ziarna grubo bądź średnio mielone. Jeśli nie posiadacie jeszcze młynka, z pewnością się wam przyda. W przypadku tego typu kawy, to eksperymenty pozwalają na wydobycie najlepszego dla siebie smaku.
Sprawdź: Czy istnieje bezbarwna kawa?
Jak zrobić cold brew?
Jak zrobić cold brew? Prawdziwą magią jest to, że kawa robi się sama. Potrzeba do tego jednak cierpliwości. By przygotować cold brew, potrzebujecie - tak jak wspomnieliśmy - dobrej, zmielonej kawy. Jeśli wybraliście już taką, która będzie dla was najlepsza, możecie przystąpić do parzenia. Profesjonalnie cold brew przyrządza się w dzbankach czy też dripperach. One umożliwiają powolne przesączanie esencji kawowej do głównego naczynia. Jednak taką kawę możecie zrobić bez specjalnego sprzętu. Wystarczy tylko zaparzacz, filiżanka lub...słoik. Tak, cold brew można zrobić na wiele sposobów. Nie obejdzie się też bez papierowych filtrów, które pomogą w odcedzeniu kawy. W przygotowaniu cold brew istotne są także proporcje. Te również warto opracować samodzielnie, gdyż każdy z nas lubi inną kawę. Zacznijcie od łagodniejszej wersji cold brew. Na 200 gramów kawy przypada w niej 1200 ml wody. Na początku wlejcie do naczynia trochę chłodnej, przefiltrowanej wody. Następnie dodajcie połowę kawy. Później wlejcie kolejną porcję wody okrężnymi ruchami, by zamoczyć zmielone ziarna. Dodajcie kawę i znowu zalejcie resztą wody. Upewnijcie się, że kawa została nasączona wodą. Nie mieszajcie jej, lecz dociśnijcie ją odrobinę do wody. Naczynie przykryjcie i włóżcie do lodówki. Tu pojawia się kolejna część parzenia, która zależna jest od upodobań, a mianowicie czas. Kawa nie może pozostawać w lodówce dłużej niż 24 godziny. Im więcej czasu będzie trwała maceracja, tym bardziej esencjonalny będzie płyn. Dlatego to wy wybierzcie czas, po jakim wyciągniecie kawę z lodówki. Polecamy na początku zrobić to po 12. godzinach. Cold brew przecedźcie przez filtry do ekspresów przelewowych.
Cold brew - przepis na kawę po irlandzku
Kawa to nie tylko pyszny napój na ochłodzenie. Można zmienić ją także w idealnego drinka. Jak możecie wykorzystać cold brew? Przepis na kawę po irlandzku w tym wydaniu z pewnością podbije wasze serca. Wystarczy, że przygotujecie cold brew dzień wcześniej. Do ciepłej szklanki wlejcie 50 mililitrów ulubionej whisky. Do niej wrzućcie dwie łyżeczki cukru i mieszajcie tak długo, aż cukier się rozpuści. Następnie do whisky z cukrem dolejcie 150 mililitrów ekstraktu kawowego przygotowanego dzień wcześniej. Znów zamieszajcie, by oba płyny się połączyły. Teraz czas na ostateczne wykończenie, które nie jest konieczne. Sprawia jednak, że kawa po irlandzku to jeden z naszych ulubionych drinków. Wyciągnijcie z lodówki schłodzoną słodką śmietankę i ubijcie ją na sztywno. Udekorujcie kawę śmietaną. Tak przygotowaną kawę pijcie po godzinach pracy.
Sprawdź: Pyszny deser - kawa serwowana w wafelkach
Cold brew tea - jak ją przygotować?
Skoro na zimno można przygotować kawę, co stoi na przeszkodzie, by w ten sam sposób zrobić herbatę? Zupełnie nic! Jeśli chcecie w prosty sposób zaparzyć na zimno swoją ulubioną herbatę, polecamy tę metodę z całego serca. Herbata będzie świeża, pełna smaku i niebiańsko orzeźwiająca. Wykorzystajcie do tego liście - zapomnijcie o herbacie granulowanej czy w torebkach. Najlepiej smakować będą napary ziołowe czy też roibos. Czego potrzebujecie? Tak samo, jak w przypadku kawowego cold brew, musicie mieć wyłącznie wodę, dzbanek i coś, z czego wyciśniecie esencję. Cztery łyżki herbaty zalejcie delikatnie przefiltrowaną wodą - litr powinien w zupełności wystarczyć. Sprawdzajcie jednak moc herbaty i przygotowujcie ją tak, by smakowała wam najbardziej. Możecie do niej dodać także pokrojone owoce czy też zioła oraz cukier i kostki lodu. Cukier i lód zostawcie na później, gdy wywar będzie gotowy. Jednak owoce czy zioła możecie dodać już na początku. Pozostawcie herbatę w lodówce przez kilka godzin. Gotową możecie przecedzić za pomocą filtrów do ekspresów przelewowych.
Może i lato już się kończy, jednak na pyszne napoje zawsze jest pora. Sprawdźcie koniecznie, jak zasmakuje wam cold brew.
Podpowiadamy przepisy na pyszne kawy na zimno:
Fot. Jakewa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Kawa idealna na lato - Cold Brew
Fot. SprytnaChochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kawa-z-mlekiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Wanilia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Dalgona coffee - wersja na Ince figowej i z niebieskim mlekiem
Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie