Spis treści:
To niezwykle aromatyczne ciasto, w Polsce pieczone było prawdopodobnie już w XV wieku. Niegdyś do piernika dodawano pieprz, skąd też wywodzi się jego nazwa – słowo „pierny” dziś określilibyśmy jako „pieprzny”. Stolicą piernika jest oczywiście Toruń, jednak w okresie bożonarodzeniowym pierniki i pierniczki znaleźć można niemal, w każdym domu. Idealny piernik musi zawierać mnóstwo korzennych przypraw oraz oczywiście być odpowiednio wilgotny. Sprawdź, czym nasączyć piernik staropolski.
Sprawdź także: Co zrobić, jeśli lukier jest za rzadki? Wystarczy dodać ten jeden składnik
Jak zrobić ekspresowy piernik staropolski?
Staropolski piernik przede wszystkim musi być przygotowany z dobrej jakości składników. Nie obejdzie się bez prawdziwego miodu oraz korzennych przypraw, takich jak: cynamon, goździki, anyż, ziele angielskie, imbir, kardamon oraz odrobina pieprzu. Wierzch piernika możesz oblać czekoladą lub lukrem. Warto zabawić się również dekoracją ciasta, świetnie sprawdzą się do tego płatki migdałów, orzechy włoskie lub kandyzowane owoce. Dzieciaki z pewnością z chęcią pomogą ci w przyozdobieniu wypieku kolorową posypką. Ciasto na tradycyjny, staropolski piernik powinno leżakować po wyrobieniu przez minimum dwa tygodnie, jeśli brakuje ci czasu, możesz przygotować jego uproszczoną wersję.
Do przygotowania błyskawicznego piernika staropolskiego, będziesz potrzebować: szklanki miodu, 3/4 szklanki cukru, szklanki mleka, 100 g masła, cztery jajka, 450 g mąki pszennej, łyżkę kakao, łyżeczkę cynamonu, 30 g przyprawy korzennej – zamiast tego możesz dodać również szczyptę mielonych goździków, kardamonu, imbiru czy anyżu, łyżeczkę sody oczyszczonej, pół szklanki orzechów i bakalii.
Pamiętaj, aby przygotowane składniki były w temperaturze pokojowej. Zacznij od podgrzania w rondelku miodu, cukru, masła, mleka oraz mieszanki przypraw, poczekaj, aż całość się rozpuści. Zadbaj o to, by nie doprowadzić do wrzenia. Następnie zdejmij garnek z ognia i poczekaj, aż masa nieco wystygnie. Oddziel białka od żółtek. Do miski dodaj przestudzoną masę, przesianą mąkę, sodę oczyszczoną, kakao i żółtka. Wszystko dokładnie wymieszaj, do momentu, kiedy masa będzie gładka. Do drugiej miski przełóż białka jaj i ubij je na sztywną pianę, następnie delikatnie dodawaj ją do piernikowej masy. Na koniec wrzuć posiekane bakalie.
Czym nasączyć piernik staropolski?
Piernik staropolski wyszedł zbyt suchy, a może po prostu chcesz urozmaicić jego smak. Świetnie sprawdzą się do tego domowe powidła, np. te śliwkowe. Możesz wykorzystać również sok pomarańczowy z dodatkiem rumem. Dobrym wyborem będzie również kawa, np. w połączeniu z likierem lub wódką. Można wykorzystać również osłodzoną czarną herbatę zaparzoną wraz z korzennymi przyprawami. Warto pamiętać, by nie przesadzić w drugą stronę i zbytnio nie rozmoczyć ciasta.
Chcesz urozmaicić smak piernika? Wystarczy, że przełożysz go masą marcepanową. W niektórych przepisach możemy znaleźć także masę z kaszy manny i budyniu.
Najlepsze przepisy na piernik
Nasi użytkownicy, jak co roku przygotowali mnóstwo przepysznych bożonarodzeniowych ciast, wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć wybornych pierników. Zainspiruj się ciekawymi przepisami na pyszne, domowe pierniki.
5. Piernik z powidłami śliwkowymi
Zobacz przepisPiernik z powidłami śliwkowymi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Szybki piernik na miodzie
Zobacz przepisSzybki piernik na miodzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Zamocz śledzie w tym napoju z bąbelkami. Jeszcze nigdy nie były tak delikatne »
Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »
Woda po ziemniakach i drożdże. Domowe odsiwianie last minute »