Jak zrobić zakwas z buraków? Staropolska receptura przyda ci się, jeśli chcesz przyrządzić wigilię pełną smaków i bogatych aromatów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka wielu książek i poradników kulinarnych, żyjąca i tworząca w XIX wieku, podzieliła się swoim przepisem na zakwas buraczany.
Sprawdź także: Jak przyrządzić tradycyjny barszcz wigilijny na zakwasie. Ten przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie
Autorka była prekursorką zdrowego odżywiania, zrównoważonej diety i ruchu. Pod względem nakładów dzieła Ćwierczakiewiczowej przewyższyły wydania utworów najbardziej znanych poetów, m.in. Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Jej książka pt. „365 obiadów za pięć złotych” doczekała się aż 20 wydań, a dziś wciąż wielu kucharzy chętnie po nią sięga, bo przepisy są po prostu uniwersalne i smaczne.
Jak zrobić zakwas z buraków z 1871 roku?
Warto wiedzieć, że zakwas z buraków to prawdziwa skarbnica witamin (A, C i tych z grupy B) oraz minerałów (m.in. żelaza, wapnia, potasu, magenzu). Wzmocni układ odpornościowy, krążenia, doda energii i poprawi kondycję włosów, cery i paznokci. Te cenne właściwości się nie zmieniły, a dzisiaj podstawę pysznego wigilijnego barszczu przyrządza się całkiem podobnie, jak w XIX wieku.
Przepis na zakwas z buraków, który Lucyna Ćwierczakiewiczowa stosowała w swojej kuchni, znalazł się w książce wydanej w 1884 roku pt. „Praktyczna Kucharka". Oto receptura (z oryginalną pisownią):
Dobroć barszczu zależy głównie na świeżem kwasie burakowym. I tak: chcąc mieć dobry kwas domowy, bierze się pewna ilość ćwikłowych buraków, płócze, obiera najstaranniej, większe przekrawa na połowę, kładzie w dzieżkę, lub garnek gliniany duży i nalewa przegotowaną, ostudzoną zaledwie wolną, miękką wodą. Postawić to w ciepłem miejscu, naprzykład w kuchni nad kominem, a cztery dni najdaléj, barszcz będzie zdatny do użycia, wtedy należy go zaraz wynieść do piwnicy, żeby daléj nie fermentował i dłużéj w zimnie zachował swą świeżość.
Jak więc zrobić zakwas z buraków z 1871 roku? Autorka książek kulinarnych zaleciła, aby buraki ćwikłowe starannie umyć, obrać, a większe - przekroić na pół. Następnie trzeba je przełożyć do kamionki i zalać przegotowaną, ostudzoną wodą (koniecznie tak, aby były całkowicie przykryte). Wystarczy odstawić je w ciepłe miejsce (kiedyś w kuchni przy piecu czy kominie, dziś w okolice kuchenki gazowej, grzejników) i po czterech dniach zakwas będzie zdatny do spożycia. Lucyna Ćwierczakiewiczowa zaleciła, żeby przenieść go do chłodnej i zaciemnionej piwnicy, aby dalej nie fermentował.
Staropolska receptura jest bardzo prosta do przygotowania i nie zawiera żadnych dodatkowych składników jak czosnek czy liście laurowe. Czy robisz zakwas z buraków w podobny, tradycyjny sposób? Podziel się w komentarzu pod artykułem.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Jak przechowywać grzyby suszone? Najpierw trzeba dobrze je przygotować »
Gołąbki warstwowe. Propozycja na obiad dla tych, którzy lubią mięso mielone »
Chronią przed wrzodami i działają przeciwbólowo. Na to także pomogą goździki »