Dawniej zakwas z buraków robiono zupełnie inaczej. Oto przepis z 1871 roku

Nie masz swojego sprawdzonego przepisu na zakwas z buraków i szukasz takiego, który zrobi duże wrażenie na zaproszonych gościach? Wypróbuj oryginalną recepturę z 1871 roku, autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej. Mistrzyni kuchni przyrządzała go w bardzo prosty i przede wszystkim skuteczny sposób.

Fot.123RF/Picsel // Fot. w zasobach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej

Jak zrobić zakwas z buraków? Staropolska receptura przyda ci się, jeśli chcesz przyrządzić wigilię pełną smaków i bogatych aromatów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa, autorka wielu książek i poradników kulinarnych, żyjąca i tworząca w XIX wieku, podzieliła się swoim przepisem na zakwas buraczany. 

Sprawdź także: Jak przyrządzić tradycyjny barszcz wigilijny na zakwasie. Ten przepis przekazywany jest z pokolenia na pokolenie

Autorka była prekursorką zdrowego odżywiania, zrównoważonej diety i ruchu. Pod względem nakładów dzieła Ćwierczakiewiczowej przewyższyły wydania utworów najbardziej znanych poetów, m.in. Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego. Jej książka pt. 365 obiadów za pięć złotych” doczekała się aż 20 wydań, a dziś wciąż wielu kucharzy chętnie po nią sięga, bo przepisy są po prostu uniwersalne i smaczne.

Jak zrobić zakwas z buraków z 1871 roku?

Warto wiedzieć, że zakwas z buraków to prawdziwa skarbnica witamin (A, C i tych z grupy B) oraz minerałów (m.in. żelaza, wapnia, potasu, magenzu). Wzmocni układ odpornościowy, krążenia, doda energii i poprawi kondycję włosów, cery i paznokci. Te cenne właściwości się nie zmieniły, a dzisiaj podstawę pysznego wigilijnego barszczu przyrządza się całkiem podobnie, jak w XIX wieku.

Przepis na zakwas z buraków, który Lucyna Ćwierczakiewiczowa stosowała w swojej kuchni, znalazł się w książce wydanej w 1884 roku pt. „Praktyczna Kucharka". Oto receptura (z oryginalną pisownią):

Dobroć barszczu zależy głównie na świeżem kwasie burakowym. I tak: chcąc mieć dobry kwas domowy, bierze się pewna ilość ćwikłowych buraków, płócze, obiera najstaranniej, większe przekrawa na połowę, kładzie w dzieżkę, lub garnek gliniany duży i nalewa przegotowaną, ostudzoną zaledwie wolną, miękką wodą. Postawić to w ciepłem miejscu, naprzykład w kuchni nad kominem, a cztery dni najdaléj, barszcz będzie zdatny do użycia, wtedy należy go zaraz wynieść do piwnicy, żeby daléj nie fermentował i dłużéj w zimnie zachował swą świeżość.

Jak więc zrobić zakwas z buraków z 1871 roku? Autorka książek kulinarnych zaleciła, aby buraki ćwikłowe starannie umyć, obrać, a większe - przekroić na pół. Następnie trzeba je przełożyć do kamionki i zalać przegotowaną, ostudzoną wodą (koniecznie tak, aby były całkowicie przykryte). Wystarczy odstawić je w ciepłe miejsce (kiedyś w kuchni przy piecu czy kominie, dziś w okolice kuchenki gazowej, grzejników) i po czterech dniach zakwas będzie zdatny do spożycia. Lucyna Ćwierczakiewiczowa zaleciła, żeby przenieść go do chłodnej i zaciemnionej piwnicy, aby dalej nie fermentował. 

Staropolska receptura jest bardzo prosta do przygotowania i nie zawiera żadnych dodatkowych składników jak czosnek czy liście laurowe. Czy robisz zakwas z buraków w podobny, tradycyjny sposób? Podziel się w komentarzu pod artykułem.

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jak przechowywać grzyby suszone? Najpierw trzeba dobrze je przygotować »

Gołąbki warstwowe. Propozycja na obiad dla tych, którzy lubią mięso mielone »

Chronią przed wrzodami i działają przeciwbólowo. Na to także pomogą goździki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

311
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25