Sprawdzone przepisy na Sylwestra

Dieta lekkostrawna, zwana również łatwostrawną, to częste dietetyczne zalecenie dla tych, którzy zmagają się ze schorzeniami układu pokarmowego. Borykasz się z zespołem jelita drażliwego, a może chcesz pozbyć się wzdęć? Jeśli tak, dieta lekkostrawna to coś, czego warto spróbować.

Fot. 123RF/Picsel

Dieta lekkostrawna bazuje na tradycyjnej, zbilansowanej diecie, ale z pewnymi modyfikacjami. Poprawnie ułożona, powinna brać pod uwagę najważniejsze makro i mikroskładniki oraz uwzględniać wszelkie schorzenia i dysfunkcje układu pokarmowego.

Dieta ta opiera się w dużej mierze na produktach spożywczych, które nie są gazotwórcze i które są dobrze tolerowane przez żołądek, wątrobę i jelita. Jej głównym założeniem jest unikanie obciążania układu trawiennego i wyciszanie procesów zapalnych. W dłuższej perspektywie dieta ta wspomaga regenerację i odbudowę organizmu.

Dieta lekkostrawna w swoim założeniu nie jest modelem żywieniowym, którego głównym celem jest zbicie wagi. Osoby chcące zrzucić zbędne centymetry w talii powinny raczej zastanowić się nad wprowadzeniem niewielkiego deficytu kalorycznego do swojego codziennego menu, a także włączeniem chociaż niewielkiej aktywności fizycznej do codziennej rutyny.

Dieta lekkostrawna - co jeść dla zdrowia

Interesuje cię dieta lekkostrawna? Co jeść, aby dieta była dobrze zbilansowana, zdrowa i przynosiła wymierne korzyści dla jelit? Do wyboru jest cały szereg ciekawych rozwiązań. Dzięki temu nawet najbardziej wybredne podniebienia znajdą coś dla siebie.

Do najważniejszych zasad diety lekkostrawnej należy bazowanie na produktach niewywołujących wzdęć. Dlatego też należy zapomnieć o daniach wymagających smażenia na głębokim tłuszczu, grillowania lub takich, które zawierają bardzo dużo błonnika. Dopuszczalna dawka tego ostatniego w posiłkach na diecie łatwostrawnej wynosi 25 gram/dobę.

Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem tej diety w życie, powinieneś zrezygnować z takich produktów, jak ostre przyprawy, mocna kawa i herbata, alkohol, a także wszelkie napoje gazowane. Unikaj tłustych serów, warzyw strączkowych, kapusty, warzyw krzyżowych czy tłustych wędlin.

Owocowe menu na diecie łatwostrawnej wyklucza takie produkty roślinne jak śliwki, czereśnie, kiwi, melon, gruszka, a także suszone i niedojrzałe owoce. A co z bakaliami? Z tymi także należy uważać, ponieważ ten model żywieniowy dopuszcza jedynie ich ograniczoną ilość.

Weź udział w naszym konkursie i wygraj atrakcyjne nagrody pieniężne!

Dieta lekkostrawna - jadłospis

Ten punkt dedykowany jest osobom zastanawiających się nad produktami spożywczymi, które dopuszcza dieta lekkostrawna. Jadłospis zaleca włączenie do codziennego menu takich elementów jak gotowane warzywa, chude mięso drobiowe, kasza manna, ziemniaki, drobny makaron oraz chude ryby.

Dozwolone są lekkie odstępstwa od podstawowych założeń, czyli np. włączenie do jadłospisu mięsa z niewielką zawartością tłuszczu, pieczywa graham i zielonych warzyw liściastych. Zaraz, zaraz... a co z deserami na diecie lekkostrawnej? Dla amatorów słodkości mamy dobrą wiadomość. Dozwolone jest spożywanie deserów o ograniczonej zawartości tłuszczu, ale tylko w umiarkowanej ilości.

Aby przygotowywać dania, które będą wpisywały się w założenia diety łatwostrawnej, należy pamiętać, że o lekkostrawności danego produktu często decyduje proces obróbki, któremu go poddasz. Obróbka ta polega w dużej mierze na obieraniu ze skórki, rozdrabnianiu i gotowaniu na parze lub w wolnowarze.

Pogoda Interia ze specjalną prognozą dla wędkarzy, biegaczy, alergików i wiele więcej! Wypróbuj teraz nową aplikację pogodową. Pobierz z Google Play »

Dieta lekkostrawna - przepisy dla zdrowych jelit

Interesuje cię dieta lekkostrawna? Przepisy dedykowane temu modelowi żywieniowemu otwierają przed tobą świat kulinarnych możliwości. Smaczne śniadanie, sycący obiad, a może wytrawna kolacja? Nie ma problemu! Dania spełniające założenia tej diety są banalnie proste do przygotowania i nie wymagają kombinowania. Właśnie dlatego będą również idealne dla kulinarnych żółtodziobów.

Lekkostrawne śniadanie

Śniadanie jest bardzo ważnym elementem dnia, dlatego warto, aby było pożywne i dobrze przemyślane. Jeżeli gustujesz w daniach jajecznych, bardzo dobrym wyborem będzie jajecznica na parze. Wolisz coś słodszego? Nie ma problemu - przygotuj owsiankę z musem ze świeżych lub mrożonych malin, jagód czy truskawek. Dla fanów kanapek polecamy chudy twarożek z białym pieczywem lub bułką grahamką. Lubisz jeść płatki, ale musiałeś wyeliminować ze swojej owsianki ciężej strawne otręby? Spróbuj gotowanych płatków ryżowych na mleku roślinnym i borówek - palce lizać!

Obiady lekkostrawne

Obiady lekkostrawne to zupełna podstawa, aby zapewnić dobre samopoczucie twojemu układowi pokarmowemu. Ze względu na niemałą różnorodność produktów, które można do nich włączyć, masz duże pole do popisu! Chude zupy bez dodatku śmietany, kremy warzywne z białymi tostami, risotto z warzywami na parze oraz ziemniaki z piekarnika to proste opcje, które pokochają wszyscy. Dla osób, które lubią spędzać nieco więcej czasu w kuchni, polecamy gulasz wołowy z pieczoną marchewką. Możesz podać go np. z kaszą jaglaną.

Desery dobre dla twoich jelit

Mamy również coś dla miłośników słodkiego smaku. Pieczone jabłka z cynamonem lub kisiel owocowy to dopiero początek smacznych opcji na podwieczorek. Spróbuj dietetycznego deseru czekoladowego lub kaszy jaglanej z owocami, a twoje podniebienie zaleje fala rozkoszy. Obie propozycje są bardzo łatwe w przygotowaniu i nie wymagają dużego doświadczenia kulinarnego. Nie masz czasu na skomplikowane kulinarne zabiegi? Nie ma problemu - sięgnij po dobrej jakości jogurt naturalny i dodaj do niego zmiksowane mrożone owoce oraz łyżeczkę miodu z lipy i sycący deser gotowy.

Idealne danie lekkostrawne na kolację

Mus warzywny z twoich ulubionych warzyw perfekcyjnie nada się jako danie lekkostrawne na zakończenie dnia. Co powiesz na kanapki z chudą wędliną i twarożkiem? A może skusisz się na kaszę manną z odrobiną słodkiego cynamonu? Niezależnie od tego, czy lubisz na kolację jeść dania słodkie, czy wytrawne, pamiętaj, że należy zachować odpowiedni odstęp między pójściem spać a ostatnim posiłkiem danego dnia. Taki zabieg również usprawni funkcjonowanie twojego układu pokarmowego, pozwalając mu na regenerację i odpoczynek.

Wskazania do diety lekkostrawnej

Dieta lekkostrawna to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na szereg schorzeń związanych z układem pokarmowym. Wskazaniem do wdrożenia lekkich produktów do codziennego jadłospisu są:

  • schorzenia wątroby,
  • choroby układu moczowego,
  • nadmierna perystaltyka jelit,
  • niewydolność trzustki,
  • częste i uporczywe wzdęcia,
  • zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe.

 

Kto może przerzucić się na dietę łatwostrawną? Jako że do stosowania diety lekkostrawnej, w przeciwieństwie do wielu modeli żywieniowych, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, może wdrożyć ją praktycznie każdy: kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią, osoby starsze, dzieci i młodzież, a także osoby uprawiające sporty. Dlatego, jeśli czujesz, że twój układ pokarmowy potrzebuje oddechu, postaw na dietę łatwostrawną!

Zainspiruj się poniższymi przepisami:

1. Jajecznica na parze

Jajecznica na parze

Fot. ElMar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Krem brokułowy fit

Krem brokułowy fit

Fot. izek na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Pieczone jabłka z płatkami owsianymi

Pieczone jabłka z płatkami owsianymi

Fot. FitSweet na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Fit omlet

Fit omlet

Fot. kubcio197 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Świąteczne chałki z kruszonką

Chałki przygotowane dla rodzinki. Pyszne, puszyste i mięciutkie. Polecam

Odsłon: 850

>60 min
3
60 min
4
30 min
7
30 min
10
Ciasta Makowiec na kruchym spodzie

Przepis na ten makowiec jest b. prosty, nieskomplikowany , a makowiec pyszny....

Odsłon: 3081

60 min
18

Polecane artykuły

Informacje Deserki w pojemniczkach. 8 przepisów na pyszne mini desery

Szukasz efektownych i pysznych słodkich przysmaków, które zachwycą twoich gości? Mini desery na imieniny, imprezę urodzinową itp. to idealne rozwią...

1
Informacje Jak zrobić domek z piernika krok po kroku? Instruktaż, lukrowanie i ozdabianie

Marzysz o tym, aby święta były jeszcze bardziej magiczne? W takim razie rozważ wykonanie wyjątkowego domku z piernika – nie zapomnij zaangażować ca...

2
Informacje Zero Waste Smoothie. Wykorzystaj nadmiar owoców!

Nie marnujmy jedzenia, wykorzystujmy je z głową. Nadmiar owoców w kuchni to doskonała okazja, by przygotować zdrowe i pyszne smoothie w duchu Zero...

0
Informacje Co na obiad na Boże Narodzenie? Popisowe dania na świąteczny obiad. Z wołowiny, schabu i indyka

Co na obiad na Boże Narodzenie sprawi, że twoi goście na pewno poproszą cię o dokładkę? Poznaj inspirujące przepisy na dania ze schabu, wołowiny i...

3