Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czy dieta wacikowa jest bezpieczna?
Wraz z przyjściem Nowego Roku wiele osób postanawia przejść na zdrowszą żywność i „w końcu" zadbać o siebie. Dietetycy informują o przeróżnych dietach, choćby SIRT, DASH czy OXY. Styczeń to dobry moment na wyznaczenie celów żywieniowych, zaplanowanie aktywności fizycznej i konsekwentne trzymanie się harmonogramu.
Problem pojawia się, gdy dieta, która ma zapewnić nam piękną i zdrową sylwetkę jest niebezpieczna dla naszego organizmu. Czasem może nawet bardzo poważnie zaszkodzić w prawidłowym funkcjonowaniu. Jednym z takich sposobów jest dieta wacikowa. Pamiętaj, żeby jej nie stosować!
Sprawdź też: Co łączy wszystkie skuteczne diety?
Co to jest dieta wacikowa?
Choć trudno ją nazwać dietą, polega na spożywaniu wacików kosmetycznych nasączonych wodą lub innymi napojami (sokiem z marchwi czy z buraka). Uznaje się, że zapoczątkowały ją modelki pragnące nie przybrać wagi przed pokazami. Bardzo szybko rozprzestrzeniła się jednak wśród nastolatek dążących do idealnej figury i nieznających jej zatrważających konsekwencji.
Na czym polega dieta wacikowa? Na jedzeniu nasączonych jogurtem, wodą lub sokiem wacików kosmetycznych (takich jak np. do demakijażu). Te pęcznieją w żołądku, wchłaniając wodę i dając uczucie sytości. Jeden z nich to około 10 kilokalorii, więc jedząc 40 wacików dziennie, dostarcza się łącznie 400 kilokalorii. Warto podkreślić, że człowiek powinien spożywać 1000 kcal dziennie (i dostarczać zróżnicowane produkty), aby zapewnić organizmowi minimalną ilość energii niezbędnej do życia.
Czy dietę wacikową można więc w ogóle nazwać sposobem na odchudzanie? Raczej jest to metoda na głodówkę i pozbawienie się niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, że jest niezwykle szkodliwa dla twojego zdrowia!
Czy dieta wacikowa jest bezpieczna?
Skutki diety wacikowej mogą być naprawdę opłakane. Wypunktowaliśmy te najważniejsze:
Niedożywienie
Przede wszystkim, jak wspominaliśmy wcześniej, zjadanie jedynie wacików powoduje ogromne niedożywienie organizmu, który nie otrzymuje niezbędnych do przeżycia składników. Czym to się objawia?
Anemią, bladością, wypadającymi włosami, krwawiącymi dziąsłami, brakiem miesiączki, przewlekłym zmęczeniem, słabością, a nawet omdleniami. Jeśli z „diety" skorzystają nastolatkowie, efekty mogą być jeszcze bardziej szkodliwe - zahamowanie wzrostu, brak oznak dojrzewania i zaburzenia żywieniowe.
Zatrucie
Stosując dietę wacikową powoli zatruwasz swój organizm. Dlaczego? Przeczytaj, z czego wykonane są płatki - rzadko kiedy w 100% z ekologicznej bawełny. Bardzo często do ich produkcji używa się sztucznych substancji (np. włókna poliestrowego), które dla organizmu są po prostu toksyczne. Jakie są skutki? M.in. przebarwienia skórne, pogorszenie pracy układu trawiennego, upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego czy hormonalnego.
Niedrożność jelit
Co ważne, wacikiem można po prostu się zakrztusić - nie jest on przystosowany do spożywania! Ze względu na skład, nie jest on też trawiony w naszym ciele. Może pozostać więc w żołądku lub jelitach i zmieszać się z cząstkami jedzenia lub naturalnie występującym tam śluzem. Z czasem przemieni się w tzw. bezoar, czyli rzekomy kamień jelitowy. Taki kamień, zatykający żołądek czy jelita, usuwa się lekami lub nawet operacyjnie.
Zaburzenia odżywiania
Oprócz wypunktowania negatywnych skutków diety wacikowej na ludzkie ciało koniecznie musimy wspomnieć też o tym, jak niekorzystnie wpływa ona na psychikę. Zajadanie się przez dłuższy czas wacikami kosmetycznymi spowoduje zaburzenia odżywiania i strach przed przybraniem na wadze.
W ten sposób wpędzamy się w jadłowstręt psychiczny, który prowadzi do anoreksji lub bulimii. To najbardziej niebezpieczne choroby związane z zaburzeniami żywienia, których wyleczenie często jest długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy w zaakceptowaniu swojego ciała, koniecznie zwróć się do lekarza, psychologa lub zadzwoń na telefon zaufania!
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Jaką dietę wybrać?
To prawda, że diety cud przynoszą efekty w krótkim czasie, ale głównie zabierając wodę lub niezbędne mikro- i makroelementy z organizmu. Często grożą więc odwrotnym skutkiem do zamierzonego - efektem jo-jo i przybraniem na wadze.
Lepiej uzbroić się w cierpliwość i zdecydować się od razu na zbilansowaną i pełnowartościową dietę. Jeśli zależy ci na eliminacji zbędnych kilogramów, postaw na lekkostrawne i dietetyczne posiłki. Wszystko opiera się na bilansie kalorycznym - oblicz ile kalorii spożywasz w ciągu dnia i odejmij z dań ok. 200 kcal. Najlepiej oczywiście poradzić się specjalisty i sprawdzić, która z diet będzie najzdrowsza dla twojego organizmu.
Jeśli zależy ci na wzmocnieniu serca - wybierz dietę śródziemnomorską. Jeśli borykasz się z problemami innych części ciała, postaw na dietę wątrobową, cukrzycową albo tarczycową. Na naszym portalu znajdziesz wiele pomocnych wskazówek.
Pamiętaj, że w odchudzaniu chodzi przede wszystkim o długotrwały efekt twojego wysiłku i zachowanie zdrowego rozsądku!
Zobacz także:
Makaron: Rodzaje, wartości odżywcze i kaloryczność »
Chleb. Piec samodzielnie czy kupić w sklepie? »
Dzień Wegetarian 2022: Dlaczego warto nie jeść mięsa? »