Dania jednogarnkowe

Czy można przyrządzić przysmaki na święta Bożego Narodzenia, nie wydając fortuny, szczególnie w dzisiejszych czasach szalejącej inflacji? Okazuje się, że tak! Sprawdź praktyczny poradnik, jak oszczędnie przygotować święta.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Święta Bożego Narodzenia tuż-tuż, a w głowach wielu Polaków pojawiają się obawy o koszty. Inflacja przecież szaleje i w związku z tym przygotowanie samej wigilii, nie wspominając o przyjęciach na kolejne dni świąt, może oznaczać wydanie fortuny. Czy są na to jakieś sposoby? Jak oszczędnie przygotować święta? Poradnik od smaker.pl pozytywnie cię zaskoczy. 

Sprawdź także: 10 najlepszych nalewek na święta. Podaruj je bliskim pod choinkę

Święta Bożego Narodzenia - tradycja, która kosztuje 

Większość z nas uwielbia święta Bożego Narodzenia. Tradycja ta, tak bardzo w nas zakorzeniona, oznacza jednak spore koszty. Trudno wyobrazić sobie Wigilię, pierwszy czy drugi dzień świąt bez suto zastawionych stołów. Po prostu to część zwyczajów, których wcale nie chcemy się pozbywać.

Niestety szalejąca inflacja oznacza, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą dla nas po prostu bardzo drogie. Już cena wigilijnego karpia może wiele osób zwalić z nóg, a gdzie reszta składników na ulubione, bożonarodzeniowe potrawy. Czy możemy coś z tym zrobić, oprócz ograniczenia jedzenia? Oczywiście, że tak. Poniżej prezentujemy poradnik, który pomoże cieszyć się obfitymi świętami, które nie spowodują domowego bankructwa. 

Jak oszczędnie przygotować święta?

Poradnik od smaker.pl to zbiór wskazówek, które pomogą ci osiągnąć zamierzony cel. Sprawdź je po kolei i już teraz zacznij wdrażać w życie: 

1. Lista świątecznych zakupów 

To jedna z podstawowych porad, która sprawdzi się nie tylko w kontekście Bożego Narodzenia, ale również na co dzień. Szalejąca inflacja sprawia, że wydajemy majątek na zakupy, nie tylko te bożonarodzeniowe. Przygotowywanie listy przed wybraniem się do sklepu, pozwala zapanować nad domowym budżetem i kupić tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Oczywiście kluczowe jest to, aby kierować się wcześniej sporządzoną listą w sklepie, a nie dać ponieść się impulsowi. W ten sposób do naszych toreb przy kasie nie trafią rzeczy, których potem nie użyjemy. 

2. Wcześniejsze zakupy 

Świąteczne zakupy możesz zacząć robić dużo wcześniej. Jeżeli planujesz przygotowanie sporej ilości ciast czy innych przysmaków z zastosowaniem mąki, produkt ten kup dużo wcześniej w promocyjnej cenie. A ta na pewno się pojawi. Dotyczy to przede wszystkim produktów suchych, które mają długą datę ważności. W ten sposób możesz nabyć bakalie, ryż i wiele innych rzeczy. Stopniowe i wcześniejsze dokonywanie zakupów świątecznych sprawi też, że na raz nie wydasz dużej kwoty. Po prostu rozłożysz to na raty i w ten sposób nie nadszarpniesz jednorazowo domowego budżetu. 

3. Zakupy internetowe 

Pamiętaj, że wiele produktów możesz kupić również przez internet. Oczywiście możesz zrobić to z wyprzedzeniem, ale niekoniecznie. W dzisiejszych czasach także przed świętami Bożego Narodzenia, sklepy i kurierzy dostarczają zamówienia naprawdę szybko. W sieci można znaleźć sporo produktów w dobrych cenach, w tym promocji.

Oczywiście wracamy tutaj do pierwszej porady - kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Zakupy internetowe to również mniejsze ryzyko wybrania produktów, które nie są nam potrzebne. Oczywiście oferty w sieci również kuszą, ale być może nie będziesz na nie tak bardzo podatny, jak w hipermarkecie. 

4. Przeglądaj gazetki sklepowe 

Właściwie każdy supermarket wydaje swoją gazetkę, gdzie informuje o swojej ofercie, także tej promocyjnej. Takie gazetki możesz sprawdzać również w aplikacjach internetowych. Znajdziesz w nich oferty również mniejszych sklepów, nie tylko hipermarketów. W ten sposób możesz znaleźć promocje na produkty, które cię interesują. W efekcie sporo zaoszczędzisz.   

Zobacz: Jak zrobić sernik z orzechów nerkowca?

5. Sprawdzaj ceny i wybieraj tańsze produkty 

Pamiętaj, szczególnie przy zakupie suchych produktów, o sprawdzeniu cen za kilogram czy na przykład za 100 g. Producenci bardzo często stosują różne zabiegi, które mają sprawić, że produkt wydaje nam się atrakcyjny cenowo, a tymczasem ten najczęściej znajdujący się na dolnych półkach, jest rzeczywiście najtańszy, choć wcale się taki nie wydaje. Nie odrzucaj marek własnych supermarketów. Często produkty te są takie same jak te droższe, ale po prostu mają mniej znane czy mniej atrakcyjne opakowanie. 

6. Przejrzyj zapasy z domowej spiżarni 

Okres przedświąteczny to świetna okazja do zrewidowania produktów żywnościowych znajdujących się w naszych domach. Sprawdź, czy w twoich szafkach nie znajdują się puszki z kukurydzą, groszkiem, ogórki kiszone czy konserwowe. Zaplanuj potrawy z wykorzystaniem tych produktów. 

7. Uważaj z pieczywem 

Bardzo często kupujemy dużo pieczywa na święta, a potem zużywamy go mało i to, co zostanie, wyrzucamy. Chleb jest dzisiaj bardzo drogi, więc ogranicz jego zakupy, a jeżeli masz czas i ochotę to upiecz własne pieczywo. W sieci znajduje się dzisiaj mnóstwo przepisów, które zrealizujesz z powodzeniem. 

8. Nie kupuj za dużo! 

Tak, tak wiemy. Co roku obiecujemy sobie, że tym razem zakupimy mniej produktów na święta. Finalnie nie okazuje się to wcale takie proste, ale być może w tym roku również warto spróbować ograniczyć zakupy. Święta to tylko trzy dni, więc nawet przy sporej ilości gości, nie jesteśmy w stanie przejeść tak ogromnych ilości.

Oczywiście tutaj może pojawić się pytanie – czy na wigilijnym stole powinno być 12 potraw? Naturalnie wszystko zależy od ciebie i twoich domowników. Zadajcie sobie jednak bardzo ważne pytanie - czy jesteście w stanie zjeść aż 12 dań? Nawet jedząc tylko troszeczkę, nie będziecie w stanie. A nie chodzi o to, aby się przejeść i potem cierpieć na zgagę czy ból żołądka. 

9. Tańsze zamienniki 

Oczywiście wcale nie namawiamy do tego, aby kupować jedzenie gorszej jakości. Możesz jednak spróbować przyrządzić po prostu tanie potrawy, które będą bardzo pożywne i pyszne. Z pewnością też bardzo pozytywnie zaskoczą domowników i gości. Dobrym przykładem może być pasztet z soczewicy czy na przykład smalczyk z fasoli. Na portalu kulinarnym smaker.pl znajdziesz masę tego rodzaju przepisów, które, zapewniamy cię, zostaną z tobą na dłużej. Nie tylko na Boże Narodzenie.  

Z czego zrezygnować na Boże Narodzenie? 

Zastanawiasz się, z czego zrezygnować na Boże Narodzenie? Jak się okazuje, wcale nie musisz wielu rzeczy odrzucać. Święta mogą być pyszne i obfite jak zwykle, ale mimo wszystko możesz sporo zaoszczędzić. Czy na wigilijnym stole powinno być 12 potraw? Z pewnością nie. Szukaj tańszych produktów, rób zakupy z głową i pamiętaj o liście podczas wyjścia do supermarketu. Zastosuj przedstawione powyżej porady, a święta będą pyszne, różnorodne i jednocześnie nie będą cię kosztować majątku. 

Zobacz także:

Zastąp mleko w kawie tym składnikiem. Zafundujesz ucztę kubkom smakowym »

Jak zrobić delikatne i puszyste naleśniki. Sekret tkwi w jednym składniku »

Ten nowotwór atakuje seniorów. To z nim miała zmagać się Elżbieta II »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z wędzoną makrelą

Ta sałatka z wędzoną makrelą jest bogata, sycąca i smaczna, a jednocześnie ni...

Odsłon: 23913

15 min
16

Przepis dnia

Ciasta Szarlotka z pianką budyniową

Ciasto jest wyśmienite, wielowarstwowe począwszy od kruchego, aromatycznego s...

Odsłon: 15099

60 min
54
Ciasta Piernik dojrzewający

Polecam. Piernik to zdrowe ciasto. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodz...

Odsłon: 1048

30 min
15
Desery Kostka kokosowa

Kotka kokosowa to jedne z tych ciasto które pojawią się u mnie na stole świąt...

Odsłon: 1349

15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

1
Informacje Domowy syrop z goździków i miodu. Szybko działa na uporczywy kaszel

Goździki to przyprawa przeciwwirusowa, która wspaniale rozgrzewa i pomaga zwalczyć infekcję. Właśnie dlatego jest głównym składnikiem domowego spec...

10
Informacje Kołduny, kryszonka, chak-chak. Najsmaczniejsze potrawy kuchni tatarskiej

Kuchnia tatarska charakteryzuje się przede wszystkim aromatycznymi przyprawami, których mnóstwo spotkamy w Środkowej Azji. Wyróżnia się doskonale p...

4
Informacje Przystawki na każdą okazję. Zdrowe, sycące i szybkie do zrobienia

Przystawki to niedoceniana pozycja kulinarna - wiele osób nie uważa je za pełnowartościowe dania i rzadko przygotowuje je w zaciszu własnego domu....

4