Spis treści:
- Jak zrobić nalewkę świąteczną?
- Jakie są najlepsze nalewki na święta?
- Nalewki świąteczne na prezent
- Świąteczne nalewki naszych użytkowników
Chcesz sprawić swoim bliskim wyjątkowy prezent na święta Bożego Narodzenia? Wyczaruj przepyszną świąteczną nalewkę, która zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Nie wiesz, na jaki smak postawić, aby oczarować gości lub obdarowywanego? Przeczytaj poradnik dotyczący 10 najlepszych nalewek na święta i wybierz najpyszniejszą opcję.
Sprawdź także: Piernik staropolski krok po kroku. Zacznij 4 tygodnie przed świętami
Nalewka świąteczna: jak zrobić?
Twoim kulinarnym celem na najbliższe dni jest nalewka świąteczna? Jak ją zrobić, aby była esencjonalna i aromatyczna? Na początku warto zapoznać się z teorią dotyczącą sporządzania tej wersji domowych trunków. Proces dzieli się na dwa etapy - macerowanie i leżakowanie, zwane również maturacją. Oba z nich wymagają czasu, dlatego planowanie domowych napojów wyskokowych warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem.
Macerowanie to długotrwałe moczenie wybranego surowca w wysokoprocentowym roztworze. Przebiega ono w ciepłym i jasnym środowisku. Z kolei leżakowanie to czas, w którym nalewka dojrzewa do spożycia. Ta faza wymaga zupełnie innych warunków, czyli miejsca ciemnego i chłodnego.
Domowe nalewki najlepiej przygotowywać z połączenia spirytusu i czystej wódki. Nie masz w domu tego drugiego składnika? Nie szkodzi - spirytus można wymieszać z przegotowaną wodą. Pamiętaj, że użycie zbyt mocnego alkoholu lub czystego spirytusu w twojej recepturze może mieć niekorzystny wpływ na smak wybranych owoców.
TOP 10: najlepsze nalewki na święta
1. Nalewka piernikowa
Jedną z największych zalet nalewki piernikowej jest krótki czas maturacji. Twoi domownicy uwielbiają słodkie alkohole? W takim razie to strzał w dziesiątkę! Aby ją przyrządzić, potrzebujesz mleka skondensowanego słodzonego, wódki, spirytusu i przyprawy do piernika. Ciekawy korek w stylu retro i drewniane elementy będą stanowiły wyśmienitą ozdobę nie tylko samego trunku, ale również świątecznego stołu.
2. Szybka nalewka korzenna
Szybka nalewka korzenna to dobry wybór dla osób, które zapragną przygotować domowy alkohol tuż przed samym świętami. Niewątpliwym atutem tego napoju jest niedługie leżakowanie, wymagające zaledwie dwóch dni. Jeśli natomiast do świąt został co najmniej tydzień, odstaw nalewkę w ciemne miejsce na pięć do siedmiu dni. Jakie przyprawy wybrać? Zwolennicy eksperymentów mogą postawić na własne mieszanki. Bezpieczną opcją będzie gotowy piernikowy miks.
3. Nalewka z pomarańczy
Jaka jest najlepsza nalewka świąteczna? Pomarańczowa! Bo nie ma nic bardziej świątecznego od zapachu tego owocu w połączeniu z korzennym aromatem ziół. Aby uzyskać głębię nalewki z pomarańczy, pamiętaj o dorzuceniu skórek owocowych do gąsiora, w którym przygotowujesz napój. Domowy alkohol można zrobić na samych owocach lub dodać do niego szereg przypraw.
4. Nalewka ze śliwek: świąteczna wersja
Chodzi ci po głowie nalewka ze śliwek? Świąteczna wersja alkoholowego napoju opiera się na słodkich owocach, połączeniu spirytusu i wódki, a także sowitej ilości cukru. Co charakteryzuje nalewkę ze śliwek? Z pewnością soczysty czerwony kolor. Taki trunek wyśmienicie pasuje do ciężkich mięs, a także dań obiadowych. Właśnie dlatego wspaniale sprawdzi się podczas drugiego dnia świąt.
5. Żurawinówka
Żurawinówka to wybór dla koneserów kwaśnych smaków. Do przyrządzenia jej najprostszej wersji wystarczą owoce, cukier, wódka i spirytus nalewkowy. Wyskokowy napój z żurawiny cechują rozgrzewające właściwości. Kupiłeś już owoce na alkohol? Zanim zabierzesz się do pracy, włóż je do zamrażalki na kilka dni - to ważny etap przyrządzania dobrej żurawinówki.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
6. Nalewka orzechowa
Nalewki z orzechów nie tylko rozgrzewają, ale również krzepią. Wyróżniają się przepięknym głębokim kolorem i świetnie pasują do deserów. Jeśli jeszcze raczkujesz w dziedzinie bakalii, postaw na orzechy włoskie. Te świetnie sprawdzą się na świątecznym stole - w szczególności, gdy do alkoholowego naparu dodałeś goździki, korę cynamonu, gałkę muszkatołową i laskę wanilii.
7. Nalewka świąteczna: jak zrobić gruszkowy trunek?
Nalewkę gruszkową można przygotować na bazie wódki oraz spirytusu, a także przy użyciu gotowego bimbru. Wybór zależy od tego, jak mocny efekt chcesz uzyskać. Gruszki to doskonałe owoce do ekspresowej nalewki. Ta potrzebuje jedynie dwóch dni leżakowania, aby nadawać się do spożycia. Oprócz owoców do mikstury możesz dołożyć nieco goździków, które podbiją smak owoców.
8. Nalewka na miodzie
Każdy chętnie rozgrzeje się przy świątecznym stole. Najlepszym sposobem na to jest łyk przepysznej, słodkiej miodówki. Jakie inne właściwości ma ten alkoholowy napar? Jest to smaczne remedium na ból gardła oraz chrypkę. Co ciekawe, działa zbawiennie na cały układ trawienny, przeciwdziałając biegunkom.
9. Nalewka zimowa
Święta kojarzą ci się z zapachem mandarynek, ciepłą herbatą i przyprawami korzennymi? Te ostatnie można wykorzystać do wykonania nalewki zimowej. Jakich składników potrzebujesz? Oprócz mieszanki wódki i spirytusu do trunku dosyp goździki, anyż, kardamon, suszone śliwki, laski cynamonu i plasterek imbiru.
10. Nalewka czekoladowa
Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć słodkich łakoci. Jak wyczarować wersję dla dorosłych? Podaj swoim gościom czekoladową nalewkę, a z pewnością nie opędzisz się od pytań o przepis na ten pyszny trunek. Najważniejszym składnikiem receptury jest oczywiście dobrej jakości ciemna czekolada.
Nalewki świąteczne na prezent
Najlepsze nalewki świąteczne na prezent to takie, które przyrządziłeś, wkładając w nie całe swoje serce. Lista smakowitych opcji w zasadzie się nie kończy. Jako podarunek pod choinkę daj swoim bliskim własnoręcznie wykonany trunek ze składników, które lubią najbardziej. Jaka jest najlepsza nalewka świąteczna? Pomarańczowa, owocowa, śliwkowa, orzechowa - do wyboru, do koloru.
Przygotuj jedną z nalewek, które podaliśmy powyżej, lub wyczaruj własną autorską mieszankę. Aby dodać napojowi wyskokowemu świątecznego charakteru, możesz oprzeć ją na korzennych przyprawach, takich jak cynamon, kardamon czy anyż.
Szeroki wybór ciekawych butelek dostępnych na rynku sprawia, że możesz przygotować naprawdę wyjątkowy prezent. Osoba obdarowywana to tradycjonalista? Postaw na klasyczną butelkę z dołączoną kartką z życzeniami. Możesz także zaszaleć, wybierając kolorowe opcje lub takie o fantazyjnych kształtach.
Nalewki świąteczne na prezent świetnie wyglądają w personalizowanych butelkach. Jeśli masz zdolności artystyczne, możesz pokusić się o własnoręczne wykonanie etykiety. A co z korkiem? Możesz zaopatrzyć się w butelki zakręcane lub takie, które zamykane są na ozdobny korek. Ogranicza cię jedynie wyobraźnia.
Zainspiruj się przepisami na najlepsze nalewki na święta:
1. Nalewka bożonarodzeniowa
Zobacz przepisNalewka na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Nalewka bożonarodzeniowa
Zobacz przepisNalewka bożonarodzeniowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Nalewka z orzechów laskowych
Zobacz przepisNalewka z orzechów laskowych / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Świąteczna nalewka śliwkowa
Zobacz przepisŚwiąteczna nalewka śliwkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Świąteczna cytrynówka
Zobacz przepisŚwiąteczna cytrynówka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »
Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »
W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »