Jak reaguje organizm, gdy odstawisz mięso? Zalety i wady diety bezmięsnej

W ostatnich latach dieta bezmięsna zyskuje na popularności. Jest to podyktowane względami zdrowotnymi, ekologicznymi oraz etycznymi. Rezygnacja z mięsa może wpłynąć korzystnie na organizm, jednak konieczne jest umiejętne komponowanie posiłków. Co wprowadzić do diety, gdy odstawimy mięso?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Dieta bezmięsna zyskuje coraz większą popularność zarówno ze względów etycznych, jak i smakowych. Z uwagi na to, że mięso jest źródłem wielu makro i mikroelementów, które są niezbędne do utrzymania homeostazy, warto nauczyć się komponowania posiłków bez jego dodatku. Co wprowadzić do diety, gdy ostawisz mięso? 

Sprawdź także: TOP 6: Owoce dla cukrzyków. Jedz je na różne sposoby, a cukier będzie w normie!

Jak reaguje organizm, gdy odstawisz mięso? 

Odstawienie mięsa wiąże się z zachodzeniem w organizmie wielu pożądanych zmian. Nie bez powodu odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska uznawana jest za bardzo zdrową. Taki model żywienia polecany jest m.in. osobom na diecie odchudzającej, a także mającym problem z funkcjonowaniem układu trawiennego lub narażonym na rozwój chorób serca. Jak reaguje organizm, gdy odstawisz mięso? 

Na pewno w pierwszych dniach stosowania powyższej diety zaobserwować można zmianę w pracy jelit. Początkowo mogą pojawić się wzdęcia, gdyż muszą one przystosować się do nowego jadłospisu. Jednak proces takiej adaptacji zachodzi bardzo szybko i wkrótce można zaobserwować korzystne zmiany w składzie flory bakteryjnej jelit. 

Stosowaniu diety wege towarzyszy poprawa wyglądu. Wiąże się to z redukcją masy ciała, nawet o kilka kilogramów. Ponadto poprawia się kondycja skóry, znikają podrażnienia i zmiany trądzikowe. Wiele osób na diecie wege zgłasza także przypływ energii, lepszą jakość snu oraz zredukowanie częstości występowania bólów głowy.  

Pozytywne efekty odstawienia mięsa 

Wykluczenie mięsa z diety może mieć korzystny wpływ na zdrowie. Dotyczy to zwłaszcza mięsa przetworzonego, takiego jak parówki, pasztety, kiełbasy oraz mięsa smażonego i grillowanego. Znacznie zdrowsze jest mięso jak najmniej przetworzone, poddane takim formom obróbki cieplnej jak pieczenie, gotowanie czy duszenie. W przypadku takich zdrowych mięs zalecane jest ograniczenie ich spożycia do dwóch razy w tygodniu, ale można pójść jeszcze dalej i całkowicie je wykluczyć. Jakie są wówczas pozytywne efekty odstawienia mięsa? 

Tym, co skłania wiele osób do rezygnacji ze spożycia mięsa, jest fakt, że zostało ono uznane za czynnik przyczyniający się do rozwoju raka. Wykazano, że codzienne spożywanie jego czerwonego wariantu w ilości 100 g zwiększa ryzyko nowotworu jelita grubego aż o 17%. Rezygnując z niego, możemy zatem zredukować szansę na pojawienie się szeregu schorzeń, np. chorób serca. Jako że jest ono jednym z głównych dietetycznych źródeł cholesterolu oraz tłuszczów trans, może ono wpływać na rozwój zaburzeń lipidowych prowadzących do miażdżycy, a w konsekwencji – nadciśnienia, choroby niedokrwiennej czy udaru. 

Osoby stosujące dietę bezmięsną jedzą więcej warzyw i nasion strączkowych. Oznacza to, że wzrasta podaż błonnika w ich menu. Dzięki temu usprawnia się praca jelit i znikają zaparcia. Ponadto błonnik ogranicza przyswajanie glukozy i cholesterolu z przewodu pokarmowego, przez co można obniżyć ryzyko rozwoju cukrzycy.  

Skutki odstawienia mięsa 

Dieta bezmięsna uznawana jest za zdrową – o ile zadbamy o to, aby była odpowiednio zbilansowana. Nie wystarczy tylko wykluczyć z niej główny składnik. Konieczne jest jednoczesne włączenie do niej produktów, które mają podobne wartości odżywcze. W przeciwnym razie skutki odstawienia mięsa mogą obejmować niedobory pokarmowe. 

Mięso jest jednym z podstawowych źródeł witaminy B12. Związek ten występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak jaja, ryby czy nabiał. Jedyne źródła roślinne tej witaminy to algi. Dlatego wykluczając z diety mięso, należy zadbać o zwiększenie spożycia innych źródeł tego składnika pokarmowego lub sięgnąć po odpowiedni suplement, co zapobiegnie rozwojowi anemii megaloblastycznej.  

Konsekwencją rezygnacji z mięsa może być także niedobór żelaza. Warto zatem zatroszczyć się o uwzględnienie w menu takich pokarmów jak ryby, zielone warzywa liściaste, orzechy czy nasiona strączkowe. Należy mieć na uwadze, że żelazo pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne. Aby zwiększyć jego biodostępność, zaleca się spożywanie go z witaminą C, która zwiększa jego wchłanianie.  

Co wprowadzić do diety, gdy odstawimy mięso? 

Podjęcie decyzji o wykluczeniu mięsa z diety powinno iść w parze z wprowadzeniem jego zamienników do menu. W innym razie istnieje ryzyko, że nie dostarczymy organizmowi wszystkich niezbędnych mikro- i makroskładników. Co wprowadzić do diety, gdy odstawimy mięso? 

Na pewno wskazane jest zwiększenie spożycia białka. Najważniejsze, aby było ono pełnowartościowe i dostarczało wszystkich 20 aminokwasów, w tym egzogennych. Zawierają je głównie produkty odzwierzęce, czyli ryby, owoce morza oraz jaja i nabiał. Produkty roślinne dostarczają natomiast białka niepełnowartościowego, dlatego wskazane jest spożywanie różnych ich źródeł w celu uzupełnienia puli aminokwasów. 

W diecie wegetariańskiej nie powinno zabraknąć warzyw, stanowiących doskonałe źródło magnezu, a także produktów z pełnego ziarna, dostarczających witamin z grupy B. Orzechy z kolei wzbogacą dietę o wartościowe tłuszcze, a także żelazo i wapń. 

Czy odstawiając mięso, można zaoszczędzić? 

Jednym z argumentów, przemawiającym za odstawieniem mięsa jest rosnący koszt zakupu tego produktu. Nie dziwi więc fakt, że poszukując oszczędności, wiele osób ogranicza lub całkowicie usuwa ten surowiec z menu. Jaka jest prawda – czy odstawiając mięso, można zaoszczędzić? 

Rezygnując ze spożywania mięsa, powinniśmy zastąpić je przede wszystkim strączkami, w tym soczewicą i fasolą. Takie produkty są tańsze niż mięso – i to nawet kilkukrotnie. To właśnie dlatego dieta wegetariańska nie jest uznawana za drogą. Jeśli natomiast zdecydujemy się na zastąpienie mięsa rybami, wówczas koszty zakupu są porównywalne. 

Czy dzieci powinny jeść mięso? 

Kiedyś panowało przekonanie, że mięso jest obowiązkowym punktem w diecie dziecka. Wynikało to z przekonania, że to najlepsze źródło białka i żelaza. Okazuje się, że zarówno Instytut Żywności i Żywienia, jak i Światowa Organizacja Zdrowia są zgodne co do tego, że na każdym etapie rozwoju można stosować dietę wegetariańską. Oznacza to, że odpowiednio skomponowany jadłospis bezmięsny zapewnia zrównoważony rozwój dziecka już od pierwszych dni życia. Należałoby zatem odwrócić pytanie o możliwość stosowania diety wege u dzieci i dowiedzieć się, czy dzieci powinny jeść mięso? 

Mięso stanowi wartościowy składnik diety i nie ma powodów, aby wykluczać je z menu. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie wysokiej jakości surowca, który nie został poddany procesom przetwórczym. Wówczas można zacząć go podawać w momencie poszerzania diety malucha, czyli już około siódmego miesiąca życia, stopniowo zwiększając jego dawkę. Zaleca się dostarczać dwie takie porcje w tygodniu, a w pozostałe dni zastąpić mięso innymi wartościowymi źródłami białka. 

Zobacz także:

Jedz często. Twoja odporność będzie jak tytanowa tarcza »

Jest wolna od cholesterolu. Dobrze wypływa na żołądek, trzustkę i śledzionę »

Dodaj do pomidorowej. Nigdy nie smakowała tak dobrze »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
4
Wędliny Szynka z galaretką w słoiczku.

Godna polecenia konserwa z szynki wieprzowej z galaretką w słoiczku. Idealna...

Odsłon: 32815

>60 min
62
15 min
10
Pieczywo Chleb wiejski

Domowy chleb wiejski to pyszne i proste pieczywo jakie przygotujesz w domu. C...

Odsłon: 113

60 min
2

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1