Ciasta na Boże Narodzenie

Babka płesznik to produkt, który w ostatnich latach zyskał na popularności, a to wszystko za sprawą kryjących się w niej substancji odżywczych sprzyjających naszemu zdrowiu. Jak stosować babkę płesznik, żeby móc w pełni skorzystać z jej cennych właściwości? Poznaj kilka ciekawych pomysłów!

Dlaczego warto stosować babkę płesznik? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Babka płesznik to roślina, która wykazuje bardzo wszechstronny wpływ na organizm. Za jej leczniczą część uznaje się nasiona, które kryją w sobie szeroką gamę substancji odżywczych. Najchętniej sięgają po nią osoby zmagające się z uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – ale nie tylko. Jak stosować babkę płesznik i przy jakich problemach zdrowotnych sprawdza się ona najlepiej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu! 

 Sprawdź także: Ta kasza syci na długo i jest lekkostrawna. Wzmacnia wzrok, serce, obowiązkowy punkt w menu chorujących na Hashimoto

Babka płesznik – charakterystyka  

Jak wygląda, skąd się wywodzi i z czego dokładnie słynie babka płesznik? Charakterystyka tej rośliny jest niezwykle interesująca. Na początek warto zaznaczyć, że należy ona do rodziny babkowatych i porasta rejony Morza Śródziemnego oraz zachodniej Azji i północnej Afryki. Jej charakterystycznym elementem jest rozgałęziona łodyga, wąskie liście, drobne kwiaty oraz owoce zawierające w sobie po dwa niewielkie brązowe nasiona – i to właśnie one odpowiadają za jej wyjątkowe prozdrowotne właściwości. Mają one podłużny eliptyczny kształt i osiągają długość dwóch-trzech milimetrów, a ich głównym składnikiem jest śluz. Co ciekawe, porównywane są one do siemienia lnianego. 

Babka płesznik – wartości odżywcze 

Ile kalorii ma i co dokładnie w sobie kryje babka płesznik? Wartości odżywcze w 100 g jej nasion kształtują się następująco: 

  • Wartość energetyczna: 276 kcal,  
  • Węglowodany: 13 g, 
  • Białko: 14 g,  
  • Tłuszcze: 7,3 g,  
  • Błonnik: 51 g,  
  • Sól:  

Poruszając temat wartości odżywczych babki płesznik, warto wspomnieć również o zawartych niej prozdrowotnych substancjach – a jest ich naprawdę dużo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują fitosterole, aukubina, triterpeny, karotenoidy, glikozydy, flawonoidy, garbniki oraz związki śluzowe i goryczowe. Wszystkie z nich wykazują bardzo korzystne działanie na nasz organizm. Jakie konkretnie?  

Na co pomaga babka płesznik 

Zastanawiasz się, na co pomaga babka płesznik? Jej właściwości są naprawdę liczne! Roślina ta najczęściej stosowana jest przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, włączając w to biegunkę, wzdęcia i zaparcia. Ponadto dobrze sprawdza się ona przy hemoroidach, zespole jelita drażliwego oraz wrzodach żołądka. I to nie koniec jej prozdrowotnego działania – okazuje się bowiem, że jej spożywanie poprawia lipidogram, obniżając poziom „złego” cholesterolu na rzecz tego „dobrego”. Co więcej, reguluje ona stężenie glukozy we krwi i usprawnia proces odchudzania – jej nasiona pęcznieją w żołądku, dzięki czemu zapewniają długotrwałe uczucie sytości.

Nie sposób nie wspomnieć również o jej zbawiennym oddziaływaniu na skórę – wiele osób po nią sięga, aby złagodzić objawy takich schorzeń jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry oraz trądzik różowaty. Warto podkreślić, że obecna w niej aukubina wykazuje silny potencjał przeciwzapalny, przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny. Zwolennicy medycyny alternatywnej stawiają na nią w przypadku przeziębienia, zwłaszcza bólu gardła, a to wszystko za sprawą zawartego w niej śluzu, który działa powlekająco i osłonowo.  

Do czego używać babkę płesznik 

Do czego używać babkę płesznik, żeby móc w pełni skorzystać z jej wyjątkowych właściwości? Wbrew pozorom możliwości jest naprawdę mnóstwo! Najczęściej przyrządza się z niej kleik, który można stosować zarówno od środka, jak i na zewnątrz, np. przy podrażnieniach skóry. Jak przygotować taki kleik? Jedyne, co musisz zrobić, to wsypać kilka łyżeczek nasion do szklanki, zalać je letnią wodą i odczekać ok. 15 minut. Jeśli nie przepadasz za tego typu specyfikami, możesz po prostu dodać ją do napoju, owsianki, koktajlu, sałatki, chleba czy jogurtu.  

Ciekawą opcją jest użycie babki płesznik w przepisach na desery i inne przysmaki. Przykładem takiego specjału jest pudding truskawkowo-ryżowy. Jak go wyczarować? Zalej nasiona ulubionym napojem roślinnym, dodaj cukier lub słodzik, wymieszaj i odstaw na noc. Tak powstałą mieszankę przełóż do pucharka i przykryj warstwą zblendowanych truskawek. Następnie wsyp ziarna słonecznika połączone z płatkami ryżowymi i zalej całość napojem roślinnym. Gotowy deser możesz zwieńczyć kawałkami truskawek lub innymi owocami.  

Niezależnie od tego, na jaką wersję przysmaku się zdecydujesz, nie podgrzewaj babki płesznik w wysokich temperaturach, ponieważ straci ona swoje cenne właściwości. Pamiętaj, że przy jej spożywaniu należy zadbać o odpowiednie nawodnienie – jeśli danego dnia zagości ona w twoich posiłkach, postaraj się wypić co najmniej półtora litra wody. W swoich przepisach możesz zastosować zarówno ziarna w całości, jak i zmielone. Na szczęście są one dość łatwo dostępne – znajdziesz je w sklepach zielarskich, aptekach, a nawet niektórych sklepach spożywczych i drogeriach.  

Babka płesznik – przeciwwskazania i skutki uboczne 

Dla kogo nie jest wskazana i jakie działania niepożądane może wywołać babka płesznik? Przeciwwskazania i skutki uboczne zażywania jej nasion nie są zbyt liczne, jednak powinieneś wziąć je pod uwagę przed wdrożeniem ich do jadłospisu. Przede wszystkim nie są one wskazane dla osób z nadwrażliwością lub alergią na ten składnik – w przypadku uczulenia może dojść do silnej reakcji alergicznej, np. w postaci duszności oraz świądu lub podrażnień skóry.

Ponadto nie są one polecane osobom zmagającym się z bólem brzucha lub niedrożnością jelit. Ważne, aby nie przekraczać ich zalecanych dawek, ponieważ może to spowodować uciążliwe dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym wzdęcia, zaparcia, biegunkę lub mdłości i wymioty. Wśród przeciwwskazań do sięgania po babkę płesznik wymienia się również krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz niewydolność wpustu żołądka.

Babka płesznik na ogół uznawana jest za bezpieczną dla dzieci, ciężarnych i kobiet karmiących piersią, jednak przed jej zastosowaniem w wymienionych grupach należy skonsultować się z lekarzem.  

Jak stosować babkę płesznik? Moc praktycznych wskazówek dla pasjonatów gotowania 

Jak stosować babkę płesznik? Jak zrobić domowy budyń? Kiedy najlepiej pić zieloną herbatę? Na jakim tłuszczu smażyć kotlety mielone? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziesz w naszym serwisie. Co więcej, możesz skorzystać z rozbudowanej bazy przepisów kulinarnych, a także podzielić się swoimi pomysłami z innymi. Już dziś załóż konto na Smaker.pl i udaj się w wyjątkową kulinarną podróż z innymi pasjonatami gotowania! 

 

Zobacz także:

Działa ochronnie na jelito grube i nie tylko. Wystarczy jeść trzy razy w tygodniu »

Osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru »

Jak łatwo usunąć ścięgna z kurczaka? Przygotuj jedną rzecz »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Karp opiekany

Karp opiekany to zdecydowanie prostsza, mniej wymagająca świąteczna potrawa....

Odsłon: 2688

30 min
4
Ciasta Wilgotny makowiec

Co zrobić, aby świąteczny makowiec nie był suchy? Dodać do niego… jabłka! Ich...

Odsłon: 502

60 min
2
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Ciasta z makiem na święta. Zaskoczysz gości oryginalnymi przepisami

Święta to czas, kiedy aromatyczne wypieki królują na naszych stołach. Wśród nich nie może zabraknąć ciast z makiem – tradycyjnych, ale zawsze zachw...

3
Informacje Szybki piernik marchewkowy

Święta tuż tuż, a ty nie masz już czasu na przygotowanie tradycyjnego, staropolskiego piernika? Dzisiaj pokażemy ten wigilijny szlagier w ekspresow...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Indyjski dahl, zapiekanka z cukinii z cheddarem, placki kasztanowe

W 529. odcinku "Ewa Gotuje" nie będzie w kuchni sama. Do przygotowania pożywnej zupy zaprosi Elę Romanowską, prowadzącą programu "Nasz nowy dom". G...

1
Informacje Wege burger z ciecierzycy i buraka. Zasmakuje nawet mięsożercom

Pyszny i zdrowy roślinny burger to doskonała opcja na obiad i okazja, by przedstawić mięsożercom wegetariańską kuchnię od najlepszej strony. Wszyst...

0