Spis treści:
Niewiele osób wie, jak odświeżyć suchą babkę wielkanocną. Tymczasem wcale nie trzeba pozbywać się ciasta, bo można z niego zrobić jeszcze wiele pyszności na poświąteczny tydzień. W czasach, gdy jedzenie jest drogie, a popularną stała się koncepcja niemarnowania żywności - warto postawić na przetwarzanie resztek w coś naprawdę pysznego. Zobacz, jak wykorzystać nieco czerstwą już babkę wielkanocną.
Jak odświeżyć suchą babkę wielkanocną?
Wyschnięte ciasto drożdżowe, które przeszło zapachem innych świątecznych potraw, zachęca raczej do wyrzucenia go do kosza. Okazuje się jednak, że utracie świeżości można zapobiegać, a nawet czerstwe ciasto - odświeżyć. Jeśli twoja babka wciąż jest idealna, lepiej zabezpiecz ją folią spożywczą, ręcznikiem papierowym lub włóż do pojemnika na żywność. Dzięki temu nie straci swojej wilgoci.
W przypadku, gdy ciasto stało się już czerstwe, warto zastosować poradę kultowej polskiej autorki książek kucharskich i poradników o prowadzeniu gospodarstwa domowego. Lucyna Ćwierczakiewiczowa radzi, jak odświeżyć suchą babkę wielkanocną. Patent jest niezwykle prosty - wystarczy owinąć placek zwilżonym papierem (bibułką), a następnie włożyć go na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Przed owinięciem ciasta możesz dodatkowo nasączyć je herbatą lub alkoholem. Babka wchłonie płyny i ponownie stanie się wilgotna.
Jak wykorzystać czerstwą babkę wielkanocną?
Wraz z rodziną zjadłeś tyle babki wielkanocnej, że nie chcesz jej już odświeżać? Możesz przygotować z niej coś zupełnie innego i wykorzystać jako potrawę w poświątecznym tygodniu. Takie działanie z pewnością urozmaici jadłospis, żebyś wraz z domownikami przez kolejne dni nie wyjadał wyłącznie resztek.
Jak wykorzystać czerstwą babkę wielkanocną i stworzyć z niej zupełnie nowe przysmaki? Najszybszym sposobem jest przyrządzenie tostów francuskich na śniadanie. Ciasto pokrój w równe, grubsze plastry. Do miski wbij dwa jajka, rozkłóć je, dodaj ok. 50 ml mleka i płaską łyżkę cukru wanilinowego. Dobrze wymieszaj, do połączenia składników. Następnie kawałki babki wielkanocnej obtocz w masie jajecznej z obu stron. Smaż na łyżce rozgrzanego masła, na średnim ogniu - do momentu zezłocenia tostów. Podawaj na przykład z ulubionymi owocami.
Kolejnym sprawdzonym sposobem na to, jak wykorzystać czerstwą babkę wielkanocną, jest zrobienie puddingu z dodatkiem apetycznego dżemu. Sprawdzi się w charakterze słodkiego śniadania i deseru. Suchą babę pokrój w grubsze plastry, a niewielką formę do pieczenia wysmaruj masłem i obsyp bułką tartą. Dwa jajka, 150 ml śmietanki kremówki 30%, 100 ml mleka, 3 łyżki cukru oraz łyżeczkę cukru wanilinowego przełóż do większej miski i zmiksuj na jednolitą masę. Na dnie formy do pieczenia połóż pokrojone kawałki babki wielkanocnej. Uważając, żeby się nie porwały, co drugi - nasmaruj masłem, a co drugi - dżemem malinowym. Kładź kolejne warstwy i tak naprzemiennie. Całość zalej masą jajeczną i odstaw na kilka minut, żeby suche ciasto nasiąknęło płynem. Posyp z wierzchu cukrem trzcinowym i cynamonem. Włóż formę do piekarnika rozgrzanego do 160 stopni na ok. 30 minut. Wyjmij, gdy pudding będzie zarumieniony. Podawaj na ciepło, najlepiej z gałką lodów.
Nie lubisz wyrzucać niezjedzonych resztek po świętach? Z czerstwej babki wielkanocnej przygotujesz też pyszne ciasto resztkowiec, które przypomina nieco keks. Wystarczy kilka składników, jego wykonanie jest naprawdę proste, a gdy podasz je gościom - nikt nie zorientuje się, że bazuje na suchej babce. Na początku 100 gramów rodzynek mocz przez 20 minut w likierze lub rumie, aby napęczniały. W garnku rozpuść 100 gramów masła, a następnie wlej też litr mleka i wsyp 200 gramów białego cukru. Do głębszej miski wkrusz ok. 400 gramów babki wielkanocnej, zalej przygotowanym, nieco przestudzonym płynem. Rozdrobnij całość widelcem. Dodaj 5 jajek i zmiksuj wszystkie składniki. Wsyp nasączone rodzynki i garść kandyzowanych owoców (jeśli nie masz, możesz też użyć kawałków czekolady lub orzechów). Formę do pieczenia dokładnie wysmaruj masłem i oprósz bułką tartą. Wlej ciasto i wyrównaj, a następnie piecz w temperaturze 180 stopni przez ok. 40 minut.
Choć kilkudniowe, odstane ciasto nie brzmi jak najlepsza przekąska, to warto dowiedzieć się, jak odświeżyć suchą babkę wielkanocną. Okazuje się, że jest naprawdę wiele sposobów na przywrócenie jej idealnej konsystencji lub stworzenie zupełnie nowego, apetycznego dania.
Źródło: Smaker.pl, canalpluskuchnia.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Komu posłuży chleb bez pszenicy? Korzyści i pułapki chleba bez glutenu »
Księżycowe mleko: Przysmak przywołujący Morfeusza oraz głęboki sen każdej nocy »