Fot. 123RF/Picsel
Stolicą barszczu jest miejscowość Barszczewo, znajdująca się na ukraińskim Podolu. Niemalże co roku odbywa się tam festiwal kulturalny o nazwie Borszczjiw, co tłumaczy się "barszcz jadł". Popularny w Polsce czysty barszcz nie jest znany na Ukrainie, a pod tą nazwą kryje się zupa, która w kraju nad Wisłą najczęściej nazywana jest barszczem ukraińskim.
Na co dzień i od święta
Historia barszczu sięga już XVI wieku. Wtedy to przygotowywano go z ziela o tej samej nazwie, które porastało łąki oraz tereny okalające sady. Zupę zakwaszano kwasem z mąki ryżowej. Niewątpliwie sposób przygotowania tej potrawy uległ wielu modyfikacjom na przestrzeni czasu.
Współcześnie barszcz ukraiński to skomplikowana kompozycja warzyw, ziół i przypraw, sporządzona na wywarze mięsnym, podana z kleksem śmietany. Jest nie tylko narodowym, ukraińskim przysmakiem, ale także tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie.
Istnieje również jarska wersja tej zupy, serwowana na wigilii. Wtedy to wywar mięsny zastępuje się warzywnym lub fasolowo-grzybowym, a danie serwuje się z pampuszkami - delikatnymi bułeczkami, zrobionymi z ciasta drożdżowego. To obok juszki oraz kapuśniaku, kolejna zupa na wigilijnym stole według tradycji wschodniochrześcijańskiej.
Sekret tkwi w szczegółach
Sekret dobrego barszczu ukraińskiego tkwi w szczegółach. To wyjątkowa kompozycja smaków: buraka ćwikłowego, bulionu wołowego, octu (lub soku z cytryny), czosnku i liścia laurowego. Warto dodać, że barszcz ukraiński powinien osiągnąć barwę intensywnej czerwieni, a to za sprawą przecieru pomidorowego. Obligatoryjnym składnikiem jest również biała kapusta. W przeciwieństwie do polskiej wersji, ta ukraińska nie zawiera fasoli. Poszczególne składniki barszczu należy dodawać w odpowiednim czasie, żeby nie stracić ich aromatów, a także by niczego nie rozgotować.
Podsmażone mięso, lekko posolone, wraz z cebulą, pietruszką oraz marchewką stanowią bazę zupy. Następnie dodaje się ziemniaki, najlepiej pokrojone w plasterki. Kapustę, gotuje się w oddzielnym naczyniu, a kiedy zmięknie, należy wrzucić ją do wywaru.
Buraki, wcześniej ugotowane w łupinkach, nie lądują od razu w bulionie. Są elementem niezwykle ważnej zasmażki, którą sporządza się, prażąc cebulkę, a następnie dodając koncentrat pomidorowy oraz śmietanę. Po około 10 minutach duszenia, przychodzi czas na buraki, starte na grubych oczkach. Bulion warto przyprawić solą, pieprzem, czosnkiem, sokiem z cytryny oraz liściem laurowym, a dopiero wtedy dodać gotową zasmażkę.
Co ważne, kiedy zupa zawrze, natychmiast trzeba zdjąć ją z ognia. Tak przygotowany barszcz podaje się odgrzewany, nie krócej niż godzinę po zakończeniu gotowania. Najlepiej smakuje z przeciśniętym przez praskę surowym czosnkiem, śmietaną oraz posiekaną natką.
Chcesz zrobić wyjątkowy barszcz ukraiński? Skorzystaj z przepisów naszych użytkowników! Oto niektóre z ich propozycji.
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Barszcz ukraiński na żeberkach
Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Futka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie