Jaka surówka pasuje do gulaszu? Wybierz dobre mięso na gulasz, surówka będzie dopełnieniem

Gulasz to tradycyjne danie polskiej kuchni. Jest to potrawa wieloetapowa, która rozpływa się w ustach i pasuje do rozmaitych dodatków. Jak przyrządzić ten przysmak i jaka surówka pasuje do gulaszu? Pokażemy ci, jak wyczarować przepyszny i pełnowymiarowy obiad krok po kroku.

Jaką surówkę podać do gulaszu? | Fot.123RF/Picsel

 Spis treści:

Gulasz to podstawowe danie obiadowe, które można bardzo często spotkać na polskich stołach. W zależności od wybranego mięsa i dodatków zmienia on swoje oblicze, pozwalając na odkrywanie coraz to nowych smaków. Jakie mięso jest najlepsze na gulasz? I z czym je zestawić, aby zaskoczyć domowników i gości? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej! 

 Sprawdź także: Makłowicz nie zagęszcza gulaszu mąką. "To kulinarny grzech"

Jakie mięso jest najlepsze na gulasz? 

Aby odpowiednio zabrać się za przyrządzanie gulaszu, w pierwszej kolejności należy zdecydować się na rodzaj mięsa, który stworzy swoistą bazę dla tej potrawy. Jakie mięso jest najlepsze na gulasz? Nie ma tutaj jednej odpowiedzi, ponieważ możesz wyczarować go praktycznie ze wszystkich jego rodzajów. Wiele osób kieruje się zasadą, że powinno być ono jak najbardziej tłuste. Jednak okazuje się, że do powyższego dania z powodzeniem pasuje nawet to drobiowe, w tym kurczak i indyk. 

Oczywiście doskonały smak gulaszu uzyskasz także przy pomocy wołowiny i wieprzowiny. W przypadku tej pierwszej możesz postawić na kilka jej typów. Najczęściej poleca się łopatkę, szynkę oraz pręgę. Kucharze sięgają też po rostbratel i karkówkę ze względu na ich zawartość tłuszczu i kruchość. 

Miłośnicy wieprzowiny również świetnie odnajdą się podczas gotowania gulaszu. W tym wypadku dobrym wyborem będzie łopatka lub szynka. Jeśli preferujesz inne warianty wieprzowiny, możesz także wybrać udziec, goleń oraz karkówkę. Gulasz na takiej bazie jest uznawany za prostszy od wołowego i znacznie bardziej wyrazisty od tego opartego wyłącznie na drobiu.  

Jak kroić mięso na gulasz? 

Oprócz wyboru odpowiedniego mięsa ważnym zagadnieniem jest technika jego obróbki. Jak kroić mięso na gulasz? Jeśli postawiłeś na wołowinę, traktuj ją bardzo delikatnie. Wykonuj nacięcia w poprzek włókien tak, aby pozostała ona miękka i soczysta. Krojenie jej wzdłuż włókien sprawi, że stanie się ona twarda i trudniejsza do pogryzienia.  

Wybrałeś wieprzowinę? Tutaj sytuacja jest o wiele prostsza. Wystarczy, że poporcjujesz ją na mniejsze kostki, które łatwo się ugotują i będą wprost rozpływały się w ustach. Z kolei osoby gustujące w drobiu mogą pozwolić sobie na największą swobodę. Jedyne, o czym należy pamiętać to pozbawienie go nieestetycznych błonek. 

Czy mięso na gulasz trzeba podsmażać? 

Jednym z licznych pytań, które pojawiają się przed rozpoczęciem obróbki termicznej jest to, czy mięso na gulasz trzeba podsmażać. Jest to bardzo dobry pomysł, ponieważ nabierze ono apetycznego wyglądu, intensywniejszego smaku i większej kruchości. Mięsne kawałki możesz delikatnie obtoczyć w mące i ulubionych przyprawach. Poddawaj je obróbce termicznej razem z cebulką i smaż przez około 10 minut, obracając je co jakiś czas. 

Z czym jeść gulasz? 

Z czym jeść gulasz, aby cieszyć się idealnie przyrządzonym obiadem? W tym przypadku masz całkiem spore pole do popisu. My rekomendujemy podawanie go z ulubionym pieczywem i ogórkiem kiszonym. Doskonale sprawdzi się on także z ziemniakami oraz kaszą, w tym gryczaną, pęczak czy kuskus. Miłośnicy mącznych dodatków ucieszą się również z połączenia gulaszu z kopytkami oraz kluskami kładzionymi i śląskimi. 

A co jeśli chodzi o surówkę? Fantastycznym pomysłem będzie postawienie na tę na bazie kapusty, w tym tej białej i czerwonej. Wśród najciekawszych dodatków do niej znajduje się kukurydza, pestki słonecznika, nasiona dyni oraz rozmaite oleje, np. lniany, z ostropestu lub wiesiołka. Jaka surówka pasuje do gulaszu – najlepsze przepisy na najsmaczniejsze z nich znajdują się poniżej. 

Jaka surówka pasuje do gulaszu? Najlepsze przepisy 

Surówka do gulaszu nie musi opierać się na wyżej podanych składnikach. Wystarczy, że w jej wypadku dasz ponieść się fantazji kulinarnej. A jeśli zupełnie opuściła cię wena, skorzystaj z jednego z naszych pomysłów. 

Surówka Colesław 

Surówka Colesław to jedna z najpopularniejszych opcji obiadowych. Jej podstawę stanowi drobniutko starta marchewka, majonez i przyprawy. Możesz do niej dorzucić takie składniki jak biała kapusta, cebula, ocet winny lub ryżowy, sok z cytryny i miód wielokwiatowy. Opcjonalnie polecamy także drobno posiekany koperek, pietruszkę lub nasiona kopru włoskiego. 

Surówka z koprem włoskim, selerem naciowym i jabłkiem 

Do przyrządzenia powyższej pozycji potrzebujesz bulwę kopru włoskiego, łodygę selera naciowego, jabłko, pestki dyni, szczypiorek oraz sałatę. Dressing stworzysz przy pomocy octu jabłkowego, nasion kopru włoskiego, miodu lub syropu klonowego, cytryny lub limonki oraz oliwy z oliwek. Wymieszaj wszystkie składniki sosu w małej miseczce i daj mu chwilę czasu na przegryzienie. Pokrój drobno warzywa, a pestki dyni podsmaż na patelni. Po wymieszaniu podanych komponentów sałatka gotowa. 

Surówka z marchewki z chrzanem 

Surówka z marchewki z chrzanem to jedna z najprostszych propozycji, które sprawdzą się z gulaszem. Aby ją wykonać, zetrzyj marchew i jabłka na tarce o drobnych oczkach, a na samym końcu dodaj do nich chrzan. W celu nadania surówce kremowej konsystencji wzbogać ją o śmietanę, a potem dodaj szczyptę cukru pudru i dopraw do smaku. 

Surówka z selerem i orzechami 

Seler to bardzo pożywne warzywo, które z powodzeniem sprawdzi się jako towarzystwo dla gulaszu. Jakie dodatki pasują do tego charakterystycznego składnika? Są to m.in. jabłko, orzechy włoskie, sok z cytryny, jogurt naturalny oraz twoje ulubione przyprawy. My polecamy postawić na te zupełnie podstawowe, tj. sól, pieprz i cukier puder. 

Surówka z pieczarek 

Surówka z pieczarek brzmi jak pozycja z niecodziennej książki kulinarnej. Okazuje się jednak, że to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o dodatki do gulaszu. Do jej wyczarowania potrzebujesz kilku sztuk pieczarek, szalotki, cytryny, natki pietruszki, oliwy z oliwek oraz pieprzu i soli. Obierz cebulę i drobną ją posiekaj. Skrop warzywo sokiem z cytryny. Dokładnie umyj wszystkie pieczarki, oczyść je z ziemi i przepłucz gorącą wodą. Następnie potraktuj je sokiem z cytryny, co zapobiegnie nieestetycznemu ciemnieniu. Pokrój je drobniutko i ponownie skrop je sokiem. Na samym końcu wymieszaj wszystko w dużej misce, uzupełniając surówkę o natkę pietruszki. Przypraw ją solą i pieprzem. Przed podaniem warto wstawić ją na jakiś czas do lodówki lub zamrażalki, aby poszczególne smaki się ze sobą dokładnie połączyły. 

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »

Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »

Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Murzynek z truskawkami

Upieczemy ciasto bardzo popularne, czyli murzynka, ale dodamy do niego truska...

Odsłon: 30

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0