Jakie winogrona są najlepsze na domowe wino? I jak zrobić wino z winogron różowych, białych i czerwonych?

Domowe wino to doskonały dodatek do wielu dań. Aby je wykonać, wystarczy odrobina wiedzy i nieco chęci. Własnoręcznie wykonany trunek stanowi wyśmienity prezent dla najbliższych, a także zwieńczenie rodzinnej uczty. Jakie winogrona są najlepsze na domowe wino? Zapraszamy do lektury.

Z jakich winogron zrobić domowe wino? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Domowe wino to nie tylko pyszny dodatek do wielu dań, zarówno tych słodkich, jak i wytrawnych. Stanowi ono również wyśmienite zwieńczenie romantycznych kolacji, świątecznych spotkań z rodziną oraz urodzinowych imprez. Jak przyrządzić je krok po kroku, aby jego smak zaskoczył nawet najbardziej wybrednych koneserów czerwonego i białego trunku? I jakie winogrona są najlepsze na domowe wino? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. 

 Sprawdź także: Napój dla seniorów, wzmacnia serce i poprawia kondycje. Przepis na lecznicze wino pietruszkowe św. Hildegardy

Podstawy przyrządzania domowego wina 

Przygotowanie domowego wina ma zwykle kilka etapów i wymaga zaopatrzenia się w stosowny sprzęt. Jeśli planujesz co roku przyrządzać własny przetwór z winogron, postaw na taki wysokiej jakości, który posłuży ci przez długie lata. Wśród podstawowego wyposażenia do produkcji domowego wina wymienia się duże butelki, gąsior, rurki fermentacyjne i specjalny korek umożliwiający odprowadzenie nadmiaru gazów, które zebrały się w naczyniu. 

Jakie winogrona są najlepsze na domowe wino? 

Najważniejszym krokiem w powyższym procesie jest wybranie odpowiednich surowców, które zadecydują o efekcie końcowym twojego trunku. Stawiaj wyłącznie na świeże owoce i unikaj tych nadgniłych. Jeśli jednak nie masz dostępu do darów matki natury pochodzących prosto z drzewa, możesz pokusić się o wykorzystanie tych mrożonych lub wcześniej obgotowanych. 

Podczas przygotowywania winogron trzeba oczyścić je z szypułek i pestek, a później przyrządzić z nich tzw. moszcz, który zmieszasz z wodą i cukrem. Tak wykonaną miksturę umieszcza się na dnie umytego naczynia do produkcji wina. Jesteś fanem wytrawnego wariantu tego trunku? W takim razie zachowaj umiar, jeśli chodzi o dodawanie cukru. Z kolei fani słodkich napojów wyskokowych mogą sobie w tym temacie pofolgować. 

Proces fermentacji owoców zachodzi w obecności drożdży i pożywki. W zależności od narzędzi i sprzętu, jakim dysponujesz, czas oczekiwania na gotowy produkt może być krótszy lub dłuższy i trwać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ domowej roboty wino cechuje wyjątkowy smak i aromat, który pasuje zarówno do deserów, jak i dań mięsnych. 

Odmiany winorośli a smak wina 

Do produkcji domowego wina możesz wykorzystać różne gatunki winorośli. Okazuje się, że smak końcowego przetworu można sprytnie regulować za pomocą kwasku cytrynowego, cukru i innych dodatków. Jeśli chodzi o ogólne zasady to, do wyrabiania białego wina poleca się zwykle takie odmiany jak jutrzenka czy jurora, a do czerwonego – acolon, svenson red oraz sevar. Warto także podkreślić, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do winogron, ponieważ te świetnie sprawdzają się w połączeniu z takimi owocami jak maliny, porzeczki czy jabłka. 

Jak zrobić wino z winogron różowych? 

Popularnym wariantem wina domowego jest to wykonane na bazie różowych winogron. Może ono poszczycić się dużą delikatnością, dzięki czemu świetnie sprawdza się zarówno solo, jak i w towarzystwie słodkich przekąsek. Pasuje ono przede wszystkim do owocowych deserów, lekkich makaronów i owoców morza.  

Jak zrobić wino z winogron różowych? Wbrew pozorom wykonanie tego trunku nie należy do zbyt skomplikowanych zadań. Do jego przygotowania wystarczy pokaźna ilość owoców właśnie o wspomnianym zabarwieniu, sowita porcja cukru i przegotowana lub butelkowa woda.  

Realizację przepisu należy rozpocząć od oczyszczenia owoców z szypułek. Umieść je w czystym naczyniu, a następnie dolej do nich cukier rozpuszczony w wodzie. Zabezpiecz pojemnik pokrywką z rurką fermentacyjną i odstaw go w ciepłe miejsce na około 45 dni. Po tym czasie przecedź winogrona przez gazę, oczyść dokładnie gąsior i przelej do niego uzyskaną miksturę. Tak odsączony trunek potrzebuje około trzech do czterech tygodni odpoczynku. 

Jak zrobić wino z winogron białych? 

Nie przepadasz za różowym winem? Nic nie szkodzi, ponieważ w podobny sposób przygotujesz to na bazie białych owoców. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość podstawowego składnika, wodę, cukier, drożdże winiarskie oraz rodzynki. 

Jak zrobić wino z winogron białych? Jego przyrządzanie standardowo rozpocznij od opłukania i wyczyszczenia owoców. Włóż je do dużej miski, którą pozostawisz na około 24 godziny w lodówce. Po tym czasie przenieś je do docelowego naczynia. W drugim pojemniku dokładnie wymieszaj wodę z cukrem, aż do całkowitego rozpuszczenia i otrzymania klarownej cieczy.  

Cukrowy roztwór przelej do naczynia z winogronami. Tak powstałą mieszaninę należy uzupełnić o drożdże winiarskie i pożywkę. Jako że dostępne są one w formie sypkiej, postaraj się, aby rozprowadzić je równomiernie na wszystkich owocach. Zamknij trunek pokrywką wyposażoną w rurkę fermentacyjną i odstaw go w ciepłe miejsce. Po ok. miesiącu przecedź wino i umieść je w docelowych butelkach. Do każdej z nich wrzuć po kilka sztuk rodzynek. Domowe białe wino będzie gotowe do spożycia mniej więcej tygodniu. 

Jak zrobić wino z winogron czerwonych? 

Jeśli w twoim ogródku rosną czerwone winogrona, jest to doskonały pretekst do tego, aby wykonać domowy napój wyskokowy właśnie na bazie tych owoców. Podobnie jak w przypadku wariantu białego i czerwonego proces polega na kilku podstawowych krokach. Jeśli nie jesteś fanem winogronowego smaku, możesz dodać do podstawowego składnika inne czerwone owoce, w tym maliny, jeżyny, wiśnie czy truskawki. 

Przyrządzenie wina z czerwonych winogron rozpocznij od dokładnego zmiażdżenia owoców. Ułóż je na dnie gąsiora lub docelowego naczynia i wlej do niego około półtora litra wody. Pamiętaj, aby skorzystać z tej przygotowanej lub butelkowej. Następnie wykonaj prosty syrop cukrowy, który zmieszasz z oczyszczonymi i zgniecionymi owocami. 

Powyższe połączenie należy umieścić w naczyniu, które szczelnie zamkniesz i wyposażysz w rurkę fermentacyjną. Po trzech-czterech dniach w ciepłym miejscu należy przygotować drugą porcję syropu cukrowego i po wystygnięciu wlać go do gąsiora. Dokładnie wszystko wymieszaj i pozostaw w tym samym miejscu na siedem dni. Ostatni krok polega na odcedzeniu resztek winogron przez gazę i zlaniu wina do docelowych butelek. Będzie ono gotowe do spożycia po około 45 dniach.  

Domowej roboty czerwone wino świetnie sprawdzi się w towarzystwie cięższych dań z treściwym mięsem w roli głównej. Zaskocz swoich znajomych i zaserwuj je do takich rarytasów jak pieczony schab, wołowina w cieście czy pieczony kurczak. Życzymy smacznego! 

Źródła: smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »

To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »

Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 33

30 min
3
Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 1981

60 min
11

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0