Fot. 123RF/Picsel
Wino bardzo często gości na naszych stołach. Jest podawane zarówno na uroczystych kolacjach, jak i przy okazji domowych spotkań ze znajomymi. Warto pamiętać o tym, że własnoręcznie zrobiony trunek, może smakować równie dobrze, co te zakupione w sklepach.
Jak zrobić domowe wino?
Aby przygotować domowe wino, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Posłuży nam on przez długie lata, dlatego inwestycja z pewnością szybko się zwróci. Przede wszystkim będziecie potrzebować dużych butelek, gąsiorków lub tzw. balonów, w których przygotujecie większe ilości wina. Dodatkowo, będziemy potrzebować rurki fermentacyjnej lub specjalnego korka, umożliwiającego odprowadzanie nadmiaru gazów z wnętrza butelki.
Najważniejszym etapem w produkcji wina jest wybór składnika, który będzie stanowić jego podstawę. Możecie wykorzystać świeże owoce (unikajcie tych lekko nadgnitych!) ale również te mrożone lub wcześniej obgotowane. Do produkcji domowego wina nadadzą się nawet zboża, takie jak kukurydza, ryż lub pszenica.
Owoce zawsze oczyszczamy oraz pozbawiamy pestek i szypułek. Następnie dokładnie je rozgniatamy, przygotowując tzw. moszcz, który z wodą i cukrem umieszczamy w naczyniu do produkcji wina. Im więcej cukru, tym trunek będzie mocniejszy i mniej wytrawny. Aby przyspieszyć fermentację, możemy do gąsiorka dodać również pożywkę dla drożdży.
W czasie dojrzewania, wino (bez osadu) należy kilkukrotnie zlać do mniejszego naczynia, w którym będzie dalej fermentować. W zależności od wybranego przez nas przepisu, trunek może dojrzewać od kilku do kilkudziesięciu miesięcy - wszystko zależy od tego, jaki efekt będzie dla nas satysfakcjonujący.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Czy wino może być zdrowe?
Już od bardzo dawna wino uznaje się za jeden z sekretów długowieczności osób, żyjących w krajach śródziemnomorskich. Jego największą zaletą jest zawartość bardzo dużej ilości przeciwutleniaczy, które w wyjątkowy sposób wpływają na kondycję naszego organizmu. Substancje te usuwają z naszego ciała bardzo szkodliwe wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się komórek oraz zapobiegają ich mutacji. Ponadto, lampka wina dostarczy nam również żelazo oraz witaminy z grupy A, C, E i D.Warto wiedzieć, że w czerwonym winie znajdziemy również reswertatrol, czyli antyoksydant obniżający poziom złego cholesterolu we krwi. W ten sposób możemy się ustrzec wielu chorób układu krwionośnego, w tym miażdżycy, Co ciekawe, uznaje się również, iż wino ma bardzo pozytywny wpływ na nasz metabolizm oraz funkcjonowanie układu trawiennego, a to wyjątkowo ważna informacja dla wszystkich osób, chcących zrzucić kilka zbędnych kilogramów.
Właśnie ze względu na wyżej opisane właściwości, wielu dietetyków zauważa, iż spośród wszystkich trunków, wino jest tym, który w najmniejszym stopniu zagrozi naszej dobrej sylwetce. Jeśli tylko zachowamy umiar oraz rozsądek, lampka wina wypita do posiłku lub w gronie przyjaciół z pewnością nam nie zaszkodzi.
Jak więc przygotować domowe wino? Skorzystajcie z przepisów naszych użytkowników!
Fot. DomowaPiwniczka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Nikola2005 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Goja SM na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Marchewica na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Weź udział w Wielkim Konkursie Urodzinowym.