Spis treści:
- Jakie wybrać mięso na pasztet?
- Co zrobić, żeby pasztet był soczysty i puszysty?
- Jak przyprawić pasztet na święta?
- Jak się przygotowuje pasztet?
Pasztet to potrawa przyrządzona z jednolitej mięsnej masy z dodatkiem warzyw i przypraw. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa „pâte”, które oznacza ciastowatą masę, papkę. Przez stulecia Francja i Niemcy walczyły o miano ojczyzny pasztetu, chociaż istnieje też wersja, że po raz pierwszy przyrządzano go już w starożytnym Rzymie. Według jednej legendy został wymyślony przez kucharza władcy Strasburga. Książę zlecił swojemu szefowi kuchni specjalne zadanie – stworzyć przekąskę z kuchni francuskiej. Dlatego w 1778 roku w Strasburgu pojawił się pierwszy pasztet z gęsiej wątróbki.
Pasztet pod taką postacią, jaką znamy dzisiaj, wywodzi się z Francji. Jego wielbicielem był francuski król Ludwik XIV. W tamtych czasach danie to kojarzyło się z luksusem, a jego przygotowywanie urosło do rangi sztuki kulinarnej. Co ciekawe, najbardziej zdolni kucharzy robili pasztety w kształcie herbów rodowych. Do Polski danie przywędrowało dopiero w XVII wieku za sprawą Jana III Sobieskiego, który był wielkim fanem kuchni francuskiej.
Sprawdź także: Pieczeń rzymska. Idealna propozycja na wielkanocny obiad
Jakie wybrać mięso na pasztet?
Zastanawiasz się jak zrobić idealny, puszysty pasztet? Sekretem tego słynnego przysmaku jest dobre dobrane i co najważniejsze, świeże mięso. Przede wszystkim należy pamiętać, że doskonały smak i niesamowity aromat potrawy zależy od wysokiej jakości składników. Jakie mięso wykorzystywane jest najczęściej? Pasztet klasyczny swój smak zawdzięcza rozmaitości gatunków mięsa – im ich więcej, tym smak dania będzie bogatszy.
Podstawą każdego pasztetu jest wieprzowina. Najczęściej wykorzystuje się szynkę, łopatkę lub karkówkę. Innym doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie wołowiny, która nada całości lekko słodkawego posmaku. Pasztet można przygotować także z mięsa drobiowego – kurczaka, indyka, gęsiny, a nawet kaczki. Smak dania możemy wzbogacić dodatkiem mięsa z królika, które jest delikatne, soczyste i lekkostrawne. Bardzo smaczne pasztety są z dziczyzny (np. dzika, jelenia czy sarny), która w czasie gotowania wydziela przyjemny, słodkawy zapach. Doskonały smak to dla każdego coś innego. Właśnie dlatego warto eksperymentować, aby stworzyć kompozycję, która w pełni zaspokoi nasze podniebienie.
Co zrobić, żeby pasztet był soczysty i puszysty?
Dlaczego pasztet wychodzi zbyt suchy? Wynika to z małych, ale ważnych błędów podczas przygotowywania. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby mięso, z którego robimy pasztet nie było chude. To tłuszcz sprawia, że nasze danie będzie bardziej smaczne i soczyste. Dla dobrej smarowności i gładkiej konsystencji pasztetu koniecznie trzeba dodać boczek, podgardle czy słoninę.
Obowiązkowym składnikiem dobrego pasztetu jest również wątróbka, najlepiej wieprzowa, cielęca czy drobiowa. To ona nadaje mu aksamitną, kremową konsystencję. W dodatku wątróbka zawiera bardzo dużo łatwo przyswajanego żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego.
Aby pasztet po upieczeniu był puszysty, zwięzły i ładnie się kroił, do masy warto dodać jajka. Przyjmuje się, że na około 2 kg mięsa dodaje się 3 jajka. Zamiast nich można użyć też bułki tartej, kaszy manny lub mąki pszennej. Poza tym do masy można dodać trochę wywaru, który powstał z gotowanego mięsa. Ponadto masę do pasztetu należy kilkakrotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia. Po skorzystaniu z tych wskazówek pasztet domowy będzie idealny.
Zobacz: Biała kiełbasa prosto z pieca
Jak przyprawić pasztet na święta?
Do przygotowania pasztetu z mięsa dodaje się warzywa, takie jak cebula, marchew oraz seler. Do masy mięsnej można dodać suszone grzyby, posiekane suszone owoce (np. śliwki, żurawinę), sparzone i obrane ze skórki orzechy pistacjowe lub laskowe. Świetnie pasują też kapary, marynowany zielony pieprz oraz oliwki.
Smak pasztetu zależy nie tylko od kompozycji mięs czy warzyw, ale i od przypraw. Koniecznie trzeba go porządnie doprawić solą i dużą ilością pieprzu. Można też użyć ziela angielskiego, liści laurowych, czosnku, imbiru, rozmarynu, tymianku, majeranku, cząbru, a nawet ostrej papryczki chili. Warto zaznaczyć, że gałka muszkatołowa nada daniu unikatowego smaku i intensywnego aromatu. Często pasztety doprawia się także alkoholem, np. nalewką, czerwonym wytrawnym winem lub aromatycznym brandy.
Jak się przygotowuje pasztet?
Przygotowanie rozpoczynamy od mięsa. Wszystkie mięsa, oprócz wątróbki, należy pokroić i szybko podsmażyć na silnym ogniu. Następnie obsmażone mięso przekłada się do dużego garnka, zalewa wodą i dodaje warzywa i przyprawy. Całość należy dusić do miękkości, przez około godzinę. Inna szkoła gotowania mówi o tym, że kawałki mięsa należy od razu włożyć do garnka i gotować, bez wcześniejszego podsmażenia.
Pasztet najlepiej piec w specjalnie przeznaczonych do tego foremkach tzw. keksówkach, które można wykorzystać również do pieczenia chleba i słodkich wypieków. Ponadto można skorzystać z jednorazowych, foliowych form, które również cieszą się dużą popularnością.
Z kolei długość pieczenia pasztetu zależy od użytych składników. Mięsny piecze się od 60 do 80 minut, natomiast warzywny – od 30 do 40 minut. Kolejną ważną kwestią przy przygotowaniu dania jest temperatura, która powinna wynosić od 160 do 220 st. C. Im wyższa temperatura, tym suchszy będzie pasztet.
Zobacz także:
Naturalne barwniki do jajek. Wielkanocne pisanki zafarbujesz bez chemii »
Rzeżucha na Wielkanoc - kiedy i jak wysiać nasiona? Uprawa rzeżuchy krok po kroku »
Kiedy i jak wysiać owies, by ozdobił wielkanocny stół? Oto najlepszy termin! »
Leczo po francusku, czyli przepis na ratatuj. Jedz, by zgubić oponkę z brzucha »