Spis treści:
Kalafior to jedno z najpopularniejszych warzyw z rodziny kapustowatych – zwłaszcza jego młoda odmiana. Przyrządzony z masłem i bułką tartą zachwyca swoim smakiem i przyjemnie rozpływa się w ustach. Warto jednak mieć świadomość, że można przygotować go również w innych wersjach, w tym pieczonej, duszonej, smażonej, a nawet grillowanej. Poznaj siedem przepisów na dania z tym składnikiem w roli głównej i dowiedz się, dlaczego młody kalafior to samo zdrowie.
Sprawdź także: Młoda kapusta na 6 sposobów. Co dodać do młodej kapusty, by była smaczna?
Wyjątkowe właściwości młodego kalafiora
Nie bez powodu mówi się, że młody kalafior to samo zdrowie. Stanowi on bowiem prawdziwą skarbnicę cennych związków, dzięki którym wyprzedza pod względem odżywczym wiele innych warzyw. Wśród nich prym wiedzie witamina C, która odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, odgrywa ważną rolę w produkcji kolagenu, a także wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.
Kolejnym składnikiem obecnym w młodym kalafiorze jest kwas foliowy, który odgrywa niezwykle ważną rolę w ludzkim organizmie. Uczestniczy on w procesie tworzenia czerwonych krwinek, usprawnia pracę układu nerwowego oraz zwiększa wrażliwość komórek na działanie insuliny. Nie sposób nie wspomnieć również o potasie, który pomaga regulować ciśnienie tętnicze krwi i odpowiada za poprawne przewodnictwo impulsów nerwowych.
Oczywiście substancje odżywcze znajdujące się w młodym kalafiorze nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Spożywając to warzywo, dostarczysz sobie mniejszą lub większą porcję magnezu, manganu, cynku, witaminy K oraz witaminy B6. Warto dodać, że jest ono także wartościowym źródłem błonnika, polifenoli, w tym kemferolu i kwercetyny, oraz glukozynolanów, które według doniesień naukowych posiadają potencjał przeciwzapalny i przeciwnowotworowy.
Młody kalafior – przepisy
Młody kalafior to wbrew pozorom bardzo uniwersalne warzywo, z którego można wyczarować wiele pysznych dań i przekąsek. Poznaj siedem przepisów z jego zastosowaniem, dzięki którym odkryjesz jego nowe, jeszcze smaczniejsze oblicze.
Steki z młodego kalafiora
Steki z młodego kalafiora to idealna propozycja na obiad – i to nie tylko dla wegan i wegetarian. Poza głównym składnikiem do ich przygotowania potrzebujesz masła, oliwy z oliwek, bułki tartej, pestek dyni i słonecznika, pietruszki, koperku oraz soli i pieprzu.
Realizację przepisu rozpocznij od opłukania kalafiora i pokrojenia go na plastry o grubości trzech centymetrów. Następnie każdy z nich posmaruj oliwą i oprósz solą, po czym podsmaż na patelni grillowej. Przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na około 10 minut. W międzyczasie posiekaj zioła i upraż na patelni pestki dyni i słonecznika. Rozpuść na patelni masło, podsmaż na nim bułkę tartą i wymieszaj z pestkami oraz ziołami. Na koniec nanieś je na gotowe steki.
Kotlety z młodego kalafiora
Świetną alternatywą dla steków są wege kotlety z młodego kalafiora. Aby je wyczarować, poza kluczowym warzywem musisz zaopatrzyć się w jajka, bułkę tartą, czosnek, szczypiorek, sól, pieprz oraz olej do smażenia.
Ugotuj kalafior, po czym rozdrobnij go za pomocą blendera. Dodaj do niego sól, pieprz, jajka, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz bułkę tartą i wymieszaj. Z powstałej masy uformuj kotlety, obtocz je w bułce tartej i smaż do momentu, aż nabiorą złocistego koloru. Możesz podać je z ziemniakami i swoją ulubioną surówką.
Zapiekanka z młodego kalafiora
Kolejną propozycją dania z młodym kalafiorem w roli głównej jest zapiekanka. Poza kalafiorem w jej skład wchodzi śmietana, mleko, jajko, mąka, koperek, ser żółty oraz sól i pieprz.
Umyj kalafior, podziel go na różyczki i ugotuj. W międzyczasie ubij jajka i połącz je ze śmietaną, mlekiem, mąką, startym serem oraz solą i pieprzem. Umieść kalafior w naczyniu żaroodpornym, a następnie zalej wcześniej przygotowanym sosem i posyp wiórkami startego sera. Piecz zapiekankę w temperaturze 180 stopni przez około 20 minut. Na koniec posyp ją posiekanym koperkiem.
Placki z młodego kalafiora
Jeśli lubisz placki warzywne, koniecznie wypróbuj tych z młodego kalafiora. Na liście niezbędnych składników umieść cebulę, marchewkę, mąkę pszenną i ziemniaczaną, jajko, gałkę muszkatołową oraz sól i pieprz.
Umyj i osusz kalafiora, a następnie zetrzyj go na dużych oczkach tarki. To samo zrób z marchewką i połącz ze sobą obydwa warzywa. Dodaj mąkę pszenną i ziemniaczaną, gałkę muszkatołową, sól oraz pieprz i całość wymieszaj. Rozlej porcje masy na rozgrzanym tłuszczu i smaż je z obydwu stron do momentu, aż nabiorą złocistego koloru. Gotowe placki podawaj z sosem pomidorowym lub tzatziki.
Zupa z pieczonego młodego kalafiora
Masz ochotę na pyszną i sycącą zupę? W takim razie ta z pieczonego młodego kalafiora z pewnością przypadnie ci do gustu. Do jej przygotowania potrzebujesz dodatkowo cebuli, kalarepy, ziemniaków, mleka, oliwy z oliwek, czosnku, kuminu, kolendry oraz soli i pieprzu.
Podziel warzywa na mniejsze części, wrzuć je do miski, polej oliwą z oliwek, posyp przyprawami i wymieszaj. Rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze 190 stopni przez około 40 minut. Po obróbce termicznej przełóż je do garnka, zalej bulionem i zagotuj. Na koniec zmiksuj je z dodatkiem mleka i dopraw kuminem. Gotową zupę możesz zaserwować z chipsami z jarmużu.
Klopsiki z młodego kalafiora
Klopsiki z młodego kalafiora to idealny przysmak na obiad lub podwieczorek. Aby je przyrządzić, musisz zaopatrzyć się w takie składniki jak zmielone płatki owsiane, mąka z ciecierzycy, mielone siemię lniane, starty młody kalafior, ulubione przyprawy oraz olej do smażenia.
Wymieszaj w misce wszystkie produkty i dodaj do nich odrobinę ciepłej wody. Odstaw je na jakiś czas na bok, aby płatki owsiane i siemię lniane napęczniały. Z gotowej masy uformuj klopsiki i podsmaż je na patelni. Jeśli unikasz smażonych dań, upiecz je w piekarniku. Pamiętaj jednak, aby dodać do masy nieco oleju.
Sałatka z młodym kalafiorem
Młody kalafior doskonale sprawdza się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek. Świetnie smakuje on np. w połączeniu z jajkami, kukurydzą i pomidorami.
Ugotuj kalafior al dente, a jajka na twardo. Pokrój obydwa składniki, wymieszaj je z kukurydzą, a następnie oprósz solą i pieprzem. Jako sosu możesz użyć majonezu lub dipu jogurtowo-czosnkowego.
Źródło: vitapedia.pl, healthline.com, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Prosty do zrobienia, ale jaki pyszny. Chrupiący jabłecznik Wikarego »
Wystarczy dodać łyżeczkę do gotującego się bobu. Będzie miał piękny kolor i intensywny smak »
Wiosenny dodatek do obiadu na piękną cerę. Oto Surówka Ślicznotka »