Masło ziołowe
Masło ziołowe to bardzo ogólna nazwa, pod którą kryć się mogą masła o różnym smaku. Przygotowanie ich jest jednak podobne. Potrzebujecie tylko masła, świeżych ziół i moździerza. Oczywiście masło ziołowe możecie zrobić także z ziół suszonych, jednak nie będzie ono aż tak smaczne i aromatyczne.
Idealnym przykładem jest masło bazyliowe, które ze świeżą bazylią jest niemal słodkie i bardzo intensywnie pachnące. Suszona bazylia nie jest w stanie zapewnić takiego efektu. Najprostszym sposobem na zrobienie masła ziołowego jest wybranie odpowiedniego zioła lub mieszanki, ugniecenie ich w moździerzu, a następnie dokładne wymieszanie ich z masłem. Możecie dodać także odrobinę soli, jednak nie jest to konieczne.
Masło ziołowe będzie idealnym dodatkiem do ryby, na przykład dorsza. Można położyć je na gorącej rybie wyciągniętej z piekarnika, by masło roztopiło się i dodało mięsu smaku.
Masło cytrynowe
Masło cytrynowe to dodatek do potraw, którego raczej nie spotkacie w sklepach. Jednak warto je zrobić - cytryna idealnie smakuje w połączeniu z masłem, nadaje mu świeżości. To sprawdzi się zwłaszcza w daniach z rybą, na przykład łososiem. Masło cytrynowe można doprawić jeszcze tymiankiem, dzięki czemu będzie ono jeszcze bardziej aromatyczne.
Do 100 gramów masła dodajcie dwie łyżeczki soku z cytryny oraz dwie łyżeczki startej, sparzonej skórki z cytryny. Jeśli chcecie dodać tymianek, wystarczy wam jedna gałązka. Połączcie wszystkie składniki i dokładnie wymieszajcie całość, by sok i cytryna połączyły się z masłem. Dodajcie szczyptę soli i pomieszajcie raz jeszcze.
Masło cynamonowe
Jeśli przygotowujecie doskonałe, aromatyczne i wprost niebiańsko smakujące bułeczki cynamonowe, masło cynamonowe będzie dla was niezbędnym składnikiem. Przygotowanie go jest na szczęście banalnie proste.
Potrzebujecie 100 gramów masła, trzech łyżeczek cynamonu oraz łyżki cukru. Ilość cukru i cynamonu można zmieniać w zależności od potrzeb. Niektórzy przygotowują najpierw masło cynamonowe, a następnie nakładają je na ciasto.
Inni kładą na ciasto zwykłe masło, a następnie posypują je cynamonem i cukrem. Obie opcje są dobre, a bułeczki w obu wersjach będą smakować dobrze.
Masło musztardowe
Masło musztardowe to idealny dodatek do mięs - nie korzysta się z niego raczej do kanapek, choć może smakować świetnie w połączeniu z pieczywem, szynką i sałatą. Co zrobić, by przygotować masło musztardowe? Nic prostszego!
Wystarczy 100 gramów masła (miękkiego, plastycznego) dokładnie połączyć z dwiema łyżkami musztardy sarepskiej lub innej, którą akurat macie w domu. Mieszajcie energicznie, by wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły. Masłem musztardowym możecie posmarować na przykład mięso wołowe przed duszeniem czy pieczeniem.
Masło z pastą miso
Orientalne masło z pastą miso idealnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek, ale także masło do smażenia na przykład makaronu ryżowego. Przygotujecie je w kilka minut. Weźcie 100 gramów miękkiego masła, ząbek czosnku, dwie łyżeczki pasty miso i kawałek imbiru do starcia.
Czosnek przeciśnijcie przez praskę do miseczki z masłem, dodajcie pastę miso oraz starty imbir. Możecie dodać do masła także odrobinę chili, jeśli chcecie, by było jeszcze pikantne. Jeśli z kolei zależy wam na zbilansowaniu smaków, dodajcie odrobinę miodu. W takim przypadku jednak lepiej korzystać z masła wyłącznie do smarowania kanapek.
Masło z szalotką
Masło z szalotką to pyszny dodatek do kanapek (zwłaszcza z pomidorem!), ale także do mięs. Możecie nim posmarować kurczaka przed pieczeniem - dzięki temu nabierze lekko słodkiego smaku. Masło z szalotką zrobicie w bardzo prosty sposób.
Wystarczy szalotka, 100 gramów masła oraz szczypiorek, by dodać do niego odrobinę pikantnego smaku. Szalotkę i szczypiorek posiekajcie bardzo drobniutko i dodajcie do masła. Mieszajcie dokładnie, by składniki dobrze się połączyły. Dodajcie szczyptę soli i znowu pomieszajcie.
Domowe masło smakowe - jak przechowywać?
Wiecie już, jak zrobić pyszne domowe masło smakowe. Jak przechowywać ten dodatek, by ciągle smakował dobrze? Kluczowym elementem jest tu temperatura - masło musi być więc przechowywane w lodówce, najlepiej w pojemniczku. Możecie umieścić je w misce lub folii spożywczej, by nadać mu kształt. Masło będzie dobre nawet przez tydzień, jednak najlepiej wykorzystać je po dwóch, trzech dniach - wtedy smakuje najlepiej. Dlatego nie przygotowujcie zbyt dużych ilości masła smakowego.
Masło smakowe to doskonały dodatek do dań, który zawsze warto mieć pod ręką. Zwłaszcza że robi się je tak szybko i prosto.
Zobacz przepis
Masło czosnkowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz przepis
Masło z oliwkami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz przepis
Masło cytrynowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz przepis
Pomidorowe masło/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz przepis
Masło sardynkowo-krewetkowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Zdrowe, pieczone ziemniaki z piekarnika: Idealne na obiad! »
Warzywa krzyżowe - czy można je jeść mając problemy z tarczycą? »