Dania jednogarnkowe

Masło ze smakiem. 7 sprawdzonych przepisów na domowe masło z dodatkami

Pewne dodatki do potraw są tak niepozorne, że nierzadko zapominamy o ich istnieniu. A przecież są w stanie pomóc nam stworzyć doskonałe dania. Idealnym przykładem tego typu składnika jest masło smakowe. Czosnkowe idealnie pasuje do grzanek w zupie cebulowej, cynamonowe z kolei jest istotnym elementem mięciutkich, pachnących cynamonek.

7 sprawdzonych przepisów na domowe masło z dodatkami| Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Skąd wziąć masło smakowe? Najlepszym sposobem jest zrobienie go samodzielnie. Proste przepisy, które znajdziecie w tym artykule, nie sprawią wam żadnego problemu. Dodatkowo powiemy, kiedy warto używać danego masła i z jakimi składnikami smakuje ono najlepiej.

Sprawdź także: Masło klarowane - co warto o nim wiedzieć?

Masło smakowe - przepisy

Jak przygotować masło smakowe? Przepisy na ten niezwykle aromatyczny dodatek do dań są bardzo proste. Przyda wam się do niego jednak dobrej jakości masło, nie zaś margaryna czy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Masło powinno być także w temperaturze pokojowej, by można było z nim „pracować" oraz mieć plastyczną strukturę (jednocześnie się nie rozlewać).

Jak zrobić masło czosnkowe?

Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić masło czosnkowe, nie musicie się martwić - przepis jest banalnie prosty. Dlatego, zamiast kupować gotowy produkt, lepiej zróbcie go samodzielnie. Czego potrzebujecie do przygotowania masła czosnkowego? Przede wszystkim dobrego masła, takiego jak osełka czy masło fińskie. Takie będzie smakować najlepiej.

Dodatkowo niezbędne będą również obrane ząbki czosnku. Im więcej czosnku, tym bardziej intensywny smak. Pamiętajcie jednak, by nie przygotowywać dużych ilości masła czosnkowego, jeśli chcecie korzystać z niego tylko do kanapek. 50-100 gramów to wystarczająca ilość.

Na 100 gramów masła musicie mieć trzy ząbki czosnku - najlepiej polskiego, który jest najostrzejszy i najbardziej esencjonalny. Jest również najzdrowszy. Jeśli macie moździerz, rozetrzyjcie w nim czosnek. Jeśli nie - wystarczy, że skorzystacie z praski do czosnku. Następnie w miseczce umieśćcie miękkie masło, dodajcie roztarty czosnek oraz szczyptę soli, by podkreślić smak.

Doskonale będzie pasować tu także koperek lub inne świeże zioła. Nie są one jednak konieczne. Masło czosnkowe świetnie smakuje jako dodatek do grzanek. Idealnie sprawdzi się również podczas przygotowywania mięsa, na przykład pieczonego schabu, który będzie dzięki niemu bardziej soczysty.

Zobacz: Tosty z imbirowo-maślanymi pomidorami i chipsami z szalotki


Masło ziołowe

Masło ziołowe to bardzo ogólna nazwa, pod którą kryć się mogą masła o różnym smaku. Przygotowanie ich jest jednak podobne. Potrzebujecie tylko masła, świeżych ziół i moździerza. Oczywiście masło ziołowe możecie zrobić także z ziół suszonych, jednak nie będzie ono aż tak smaczne i aromatyczne.

Idealnym przykładem jest masło bazyliowe, które ze świeżą bazylią jest niemal słodkie i bardzo intensywnie pachnące. Suszona bazylia nie jest w stanie zapewnić takiego efektu. Najprostszym sposobem na zrobienie masła ziołowego jest wybranie odpowiedniego zioła lub mieszanki, ugniecenie ich w moździerzu, a następnie dokładne wymieszanie ich z masłem. Możecie dodać także odrobinę soli, jednak nie jest to konieczne.

Masło ziołowe będzie idealnym dodatkiem do ryby, na przykład dorsza. Można położyć je na gorącej rybie wyciągniętej z piekarnika, by masło roztopiło się i dodało mięsu smaku.

Masło cytrynowe

Masło cytrynowe to dodatek do potraw, którego raczej nie spotkacie w sklepach. Jednak warto je zrobić - cytryna idealnie smakuje w połączeniu z masłem, nadaje mu świeżości. To sprawdzi się zwłaszcza w daniach z rybą, na przykład łososiem. Masło cytrynowe można doprawić jeszcze tymiankiem, dzięki czemu będzie ono jeszcze bardziej aromatyczne.

Do 100 gramów masła dodajcie dwie łyżeczki soku z cytryny oraz dwie łyżeczki startej, sparzonej skórki z cytryny. Jeśli chcecie dodać tymianek, wystarczy wam jedna gałązka. Połączcie wszystkie składniki i dokładnie wymieszajcie całość, by sok i cytryna połączyły się z masłem. Dodajcie szczyptę soli i pomieszajcie raz jeszcze.

Masło cynamonowe

Jeśli przygotowujecie doskonałe, aromatyczne i wprost niebiańsko smakujące bułeczki cynamonowe, masło cynamonowe będzie dla was niezbędnym składnikiem. Przygotowanie go jest na szczęście banalnie proste.

Potrzebujecie 100 gramów masła, trzech łyżeczek cynamonu oraz łyżki cukru. Ilość cukru i cynamonu można zmieniać w zależności od potrzeb. Niektórzy przygotowują najpierw masło cynamonowe, a następnie nakładają je na ciasto.

Inni kładą na ciasto zwykłe masło, a następnie posypują je cynamonem i cukrem. Obie opcje są dobre, a bułeczki w obu wersjach będą smakować dobrze.

Masło musztardowe

Masło musztardowe to idealny dodatek do mięs - nie korzysta się z niego raczej do kanapek, choć może smakować świetnie w połączeniu z pieczywem, szynką i sałatą. Co zrobić, by przygotować masło musztardowe? Nic prostszego!

Wystarczy 100 gramów masła (miękkiego, plastycznego) dokładnie połączyć z dwiema łyżkami musztardy sarepskiej lub innej, którą akurat macie w domu. Mieszajcie energicznie, by wszystkie składniki dobrze się ze sobą połączyły. Masłem musztardowym możecie posmarować na przykład mięso wołowe przed duszeniem czy pieczeniem.

Masło z pastą miso

Orientalne masło z pastą miso idealnie sprawdzi się jako dodatek do kanapek, ale także masło do smażenia na przykład makaronu ryżowego. Przygotujecie je w kilka minut. Weźcie 100 gramów miękkiego masła, ząbek czosnku, dwie łyżeczki pasty miso i kawałek imbiru do starcia.

Czosnek przeciśnijcie przez praskę do miseczki z masłem, dodajcie pastę miso oraz starty imbir. Możecie dodać do masła także odrobinę chili, jeśli chcecie, by było jeszcze pikantne. Jeśli z kolei zależy wam na zbilansowaniu smaków, dodajcie odrobinę miodu. W takim przypadku jednak lepiej korzystać z masła wyłącznie do smarowania kanapek.

Masło z szalotką

Masło z szalotką to pyszny dodatek do kanapek (zwłaszcza z pomidorem!), ale także do mięs. Możecie nim posmarować kurczaka przed pieczeniem - dzięki temu nabierze lekko słodkiego smaku. Masło z szalotką zrobicie w bardzo prosty sposób.

Wystarczy szalotka, 100 gramów masła oraz szczypiorek, by dodać do niego odrobinę pikantnego smaku. Szalotkę i szczypiorek posiekajcie bardzo drobniutko i dodajcie do masła. Mieszajcie dokładnie, by składniki dobrze się połączyły. Dodajcie szczyptę soli i znowu pomieszajcie.

Domowe masło smakowe - jak przechowywać?

Wiecie już, jak zrobić pyszne domowe masło smakowe. Jak przechowywać ten dodatek, by ciągle smakował dobrze? Kluczowym elementem jest tu temperatura - masło musi być więc przechowywane w lodówce, najlepiej w pojemniczku. Możecie umieścić je w misce lub folii spożywczej, by nadać mu kształt. Masło będzie dobre nawet przez tydzień, jednak najlepiej wykorzystać je po dwóch, trzech dniach - wtedy smakuje najlepiej. Dlatego nie przygotowujcie zbyt dużych ilości masła smakowego.

Masło smakowe to doskonały dodatek do dań, który zawsze warto mieć pod ręką. Zwłaszcza że robi się je tak szybko i prosto.

1. Masło czosnkowe

 Masło czosnkowe Zobacz przepis

Masło czosnkowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Masło z oliwkami

 Masło z oliwkami Zobacz przepis

Masło z oliwkami/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Masło ziołowe

 Masło ziołowe Zobacz przepis

Masło ziołowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Masło cytrynowe

 Masło cytrynowe Zobacz przepis

Masło cytrynowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Pomidorowe masło

 Pomidorowe masło Zobacz przepis

Pomidorowe masło/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Masło rakowe

 Masło rakowe Zobacz przepis

Masło rakowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Masło sardynkowo-krewetkowe

 Masło sardynkowo-krewetkowe Zobacz przepis

Masło sardynkowo-krewetkowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Zdrowe, pieczone ziemniaki z piekarnika: Idealne na obiad! »

Warzywa krzyżowe - czy można je jeść mając problemy z tarczycą? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa porowa

Zupa porowa świetnie zestawia się z lekkim w smaku mięsie, np. z pulpetami, a...

Odsłon: 74

15 min
1
Desery Lody limonkowe

Od dawna przybierałam się do zrobienia lodów, szukałam przepisów, inspiracji,...

Odsłon: 48

15 min
4
60 min
4
Dania główne Schab nadziewany kabanosami

Pyszny schabik nadziewany kabanosami, o kruchym , mięciutkim i delikatnym mię...

Odsłon: 33

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Miąższ tych grzybów ma mnóstwo witaminy D i białka. Co najlepiej zrobić z kozaków?

Miąższ kozaków to prawdziwa skarbnica białka, co czyni je idealnym wyborem dla osób szukających zdrowych i sycących składników w swojej diecie. Te...

1
Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

7
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

9