„Morski kurczak". Tę rybę uwielbiają nawet dzieci

Witlinek to ryba o delikatnym, lekko słodkawym mięsie. Nic dziwnego, że nazywana jest morskim kurczakiem. Nie jest zbyt popularna w Polsce, choć z pewnością warto się nią zainteresować. Dowiedz się więcej o witlinku - jego właściwościach i opcjach wykorzystania w kuchni.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Witlinek to ryba niewielkich rozmiarów. Jej długość zazwyczaj nie przekracza 40 cm. Znajduje się głównie w wodach zachodniego Bałtyku i północnego Atlantyku. Można go spotkać również w Morzu Północnym i Śródziemnym. Wyróżniamy także podgatunek nazywany witlinkiem czarnomorskim – to od miejsca jego występowania, czyli Morza Czarnego. Morski kurczak żyje w ławicach i spożywa przede wszystkim skorupiaki, mięczaki oraz małe rybki. 

Sprawdź także: Czy warto jeść mirunę? Odkryj właściwości tej ryby

Witlinek - co to za ryba? 

Nie każdy słyszał pojęcie witlinek. Co to za ryba? Witlinek to gatunek w Polsce bardzo mało znany. Znacznie większą popularnością cieszy się we Francji. Tam tak naprawdę jada się go od wieków. Długi czas uznawano go za produkt gorszej kategorii. Jedli go zatem przede wszystkim przedstawiciele biedniejszych klas społecznych. Czasem jego walory dostrzegli także bogatsi.

Nic dziwnego - to ryba naprawdę delikatna i pyszna, według niektórych wręcz rozpływająca się w ustach. Co ciekawe, to właśnie witlinek okazał się jednym z najważniejszych składników słynny zupy rybnej przygotowywanej przez Julię Child. Potrawa ta do dzisiaj znana jest jako bouillabaisse. 

Witlinek uwielbiany jest także przez mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Tam nazywa się go zazwyczaj po prostu dorszem i tak też sprzedaje. Najczęściej w formie panierowanej, podzielonej na filety albo wędzonej.

Witlinek - właściwości odżywcze 

Witlinka możemy spotkać także w polskich sklepach. Nie jest to jednak popularny gatunek, jak na przykład dorsz, ale czasem można go kupić - głównie w formie filetów oraz tuszek. Właściwości odżywcze witlinka są naprawdę ogromne. Mięso tej ryby to doskonałe źródło pełnowartościowego białka.

Znajdziemy w nim mnóstwo aminokwasów egzogennych, w których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Dlatego niezbędne jest dostarczanie ich właśnie z pożywieniem. Jednym z wartych uwagi aminokwasów znajdujących się w witlinku jest lizyna, która pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji kości oraz mięśni. Wspomaga także produkcję enzymów oraz licznych hormonów. W rybie znajduje się także leucyna, która wspiera nasze organizmy podczas intensywnego wysiłku fizycznego. 

W witlinku znajdziesz także mnóstwo wartościowych składników mineralnych. Chodzi głównie o fosfor, który stanowi budulec kości oraz zębów. Składnik ten wspomaga także pracę serca, utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową i przewodzi bodźce nerwowe. W witlinku kryje się również selen, który wspomaga naszą odporność, zabezpiecza tarczycę, układ krążenia oraz serce. Stymuluje również syntezę przeciwciał i chroni przed negatywnym działaniem wolnych rodników, które mogą przyspieszać procesy starzenia i przyczyniać się do powstawania nowotworów czy na przykład chorób serca. Nie sposób nie wspomnieć również o potasie, który ma kluczowe znaczenie przy prawidłowym funkcjonowaniu układu mięśniowego oraz nerwowego. Reguluje również pH i przez to utrzymuje gospodarkę wodną na właściwym poziomie. 

Warto wspomnieć, że witlinek to ryba dosyć chuda, a więc doskonale sprawdzi się do posiłków osób znajdujących się na diecie redukcyjnej. Mimo że nie jest to gatunek zbyt kaloryczny, to zawiera mnóstwo nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, które wspomagają prawidłową pracę mózgu oraz serca. Dodatkowo wzmacniają naczynia krwionośne i poprawiają koncentrację oraz zdolności skupienia. 

Sprawdź także: Przepis na rybę po grecku

Witlinek - jak wykorzystać go w kuchni? 

Chciałbyś spróbować witlinka? To świetnie, gdyż jest to ryba naprawdę godna uwagi i przede wszystkim godna wykorzystania w kuchni. Rozejrzyj się za tym gatunkiem podczas codziennych zakupów – jesteś w stanie kupić go w dużych supermarketach czy dobrze zaopatrzonych sklepach rybnych. Witlinek czasem dostępny jest w nadmorskich restauracjach – spytaj o niego kelnera. 

Witlinek słynie z tego, że smakuje również dzieciom, które nie są fanami ryb. Zawiera bardzo delikatne mięso, które porównywane jest do mięsa kurczaka (stąd nazwa „morski kurczak”). Jak najczęściej przygotowuje się witlinka? Ryba ta wymaga lekkiej obróbki. Przede wszystkim warto pamiętać, że filety są kruche i mogą rozpadać się na płatki. Dlatego najlepiej na około trzy godziny przed przygotowywaniem ryby trzeba skropić ją sokiem z cytryny i włożyć do lodówki. Wówczas mięso stanie się bardziej zwarte i nie będzie się rozpadać. Zyska też jędrność i bardzo przyjemny aromat. 

Morskiego kurczaka możesz po prostu usmażyć na patelni. Najlepiej w panierce, szczególnie gdy dopiero zaczynasz przygodę z tą rybą. Witlinek może bowiem przypalać się, jeżeli nie zawiera warstwy ochronnej na przykład w postaci tradycyjnej panierki właśnie. Zamiast bułki tartej możesz sięgnąć po siemię lniane, sezam czy płatki owsiane. Tutaj ogranicza cię tylko własna wyobraźnia. 

A co powiesz na witlinka z grilla? Najpierw umieść rybę w folii aluminiowej, dodaj plasterek cytryny, kawałek masła, gałązkę rozmarynu oraz pokrojony ząbek czosnku. Zawiń rybę i grilluj. Gatunek ten świetnie nadaje się także do gotowania na parze lub wędzenia. Można śmiało go użyć do przygotowania sosów, głównie pomidorowych oraz śmietanowych. Ryba ta uwielbia się z tymiankiem, koperkiem oraz bazylią. Jeżeli wolisz bardziej wyraziste przyprawy, to śmiało połącz tę rybę z ostrą papryką czy nawet goździkami. Nie zapominaj, że witlinek doskonale sprawdzi się w zupie rybnej. Możesz użyć go do takiej tradycyjnej, ale też śródziemnomorskiej.

Sprawdź także: Przepis na zupę bouillabaisse

Przepis na witlinka z piekarnika 

Sprawdź ten prosty, ale genialny przepis na witlinka z piekarnika. Potrzebne ci będą: tusza witlinka, dwa plasterki cytryny, natka pietruszki, dwie łyżki masła, dwa ząbki czosnku, pieprz i ewentualnie sól do smaku.

Na początku czosnek przeciśnij przez praskę i wymieszaj go z masłem. Tuszkę ryby ułóż na folii aluminiowej i rozetnij rybę tak, aby można było łatwo ją posmarować w środku masełkiem czosnkowym. Na tuszy ułóż plasterki cytryny, posyp pieprzem i natką. Piecz w piekarniku około 20. minut w temperaturze 180 stopni. Podawaj z ziemniakami albo pajdą świeżego chleba. 

Jak widzisz, przygotowanie witlinka może być proste. Pamiętaj, że możesz użyć witlinka tak naprawdę do wszystkich przepisów z dorszem i podobnymi rybami w roli głównej. Ten gatunek sprawdzi się w 100 proc. - jest delikatny, jędrny i posmakuje całej rodzinie, także dzieciom. Smacznego!  

Reklama

Zobacz także:

Jakie właściwości ma wywar z łupin cebuli? » 

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 510

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0