Fot. 123RF/Picsel
Od tego, jaki smak chłodnika chcesz osiągnąć, zależy, jaki rodzaj bazy wybierzesz. Najbardziej orzeźwiają chłodniki zrobione na bazie mlecznej. Do jej przygotowania wykorzystaj jogurt, maślankę, kefir albo zsiadłe mleko. Chłodniki mleczne szczególnie dobrze wpłyną na stan zdrowia osób, skarżących się na wzdęcia czy niestrawność oraz chorujących na osteoporozę. Warto je również podawać dzieciom w okresie intensywnego wzrostu.
Jeśli brakuje ci energii, jesteś osłabiony oraz lubisz kwaśne smaki, to chłodnik na kwaśnej bazie jest dla ciebie. Możesz ją zrobić z wody z ogórków kiszonych albo z zakwasu buraczanego. Ważnym składnikiem takiej bazy jest również czosnek, który wspomoże trawienie oraz obniży poziom cholesterolu we krwi.
Najlepszą propozycją dla osób, które cenią wytrawny smak potraw, jest chłodnik na bazie bulionu. Można go zrobić na bazie wywaru warzywnego albo mięsnego. Jeśli chcesz, aby smak wywaru był bardziej intensywny, ugotuj go w mniejszej ilości wody. Dzięki takiej bazie, dostarczysz organizmowi naturalne lekarstwo, które oczyści go z toksyn i przyspieszy przemianę materii. Liście laurowe, pieprz i włoszczyzna to doskonałe dodatki do tej zupy.
Nie bój się eksperymentów
Wiśnie, jagody, borówki, truskawki , nadają się nie tylko do zrobienia smacznego ciasta, kompotu czy musu, ale równie dobrze mogą stać się podstawą pysznego chłodnika. Zaskakujące? A co powiecie na chłodnik z arbuzem albo melonem? Robi się coraz bardziej egzotycznie i nieprzewidywalnie, dlatego, warto tu zaznaczyć, że te owocowe zupy dobrze smakują zarówno z groszkiem ptysiowym, jak i z drobnym makaronem. Równie ciekawym rozwiązaniem jest przygotowanie chłodnika z warzywami. Na upalne dni znakomicie sprawdzi się chłodnik z marchewki i kardamonu. Pysznym okaże się również rzodkiewkowy chłodnik. Warto zasmakować także w smakach proponowanych przez kuchnie innych krajów. Może tym razem, chłodnik litewski zastąpić chłodnikiem tureckim i zamiast botwinki użyć orzechów włoskich i mięty. Nasi wschodni sąsiedzi również mają coś do powiedzenia w tej kwestii. Tradycyjna rosyjska okraszka to nic innego jak chłodnik z ogórkami, ziemniakami , kiełbasą i jajkami. Jeżeli jednak ta zupa wydaje ci się zbyt treściwa na upały, polecamy spojrzeć na bułgarski tarator z zielonym ogórkiem, orzechami, kefirem i lubczykiem. Francuska kuchnia proponuje nam prostą vichysoisse, czyli chłodnik z porami, selerem naciowym i ... krewetkami zamiast chleba.
Jak zrobić dobry chłodnik?
Upalne dni sprzyjają jedzeniu chłodnika, więc przygotowując go, poeksperymentujmy z jego smakiem. Chłodnik nie musi być nudny. Przekonaj się sam. Poznaj wyjątkowe przepisy naszych użytkowników i ciesz się orzeźwiającym chłodnikiem w te gorące dni.
Fot. SlodkoSlodka83 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Kardamonovy na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Chłodnik truskawkowy z awokado
Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Chłodnik z ogórkiem, orzechami i rodzynkami
Fot. Facetzprzepisem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Orzeźwiający chłodnik z limonką
Fot. Chilinezka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie