Spis treści:
- Co to jest rumsztyk?
- Jakie mięso najlepsze na rumsztyk?
- Jak przyprawić rumsztyk?
- Czym różni się rumsztyk od mielonego?
- Jak zrobić rumsztyk?
Jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia rumsztyk królował w większości barów i restauracji. Dziś nieco o nim zapomniano, a szkoda, bo - odpowiednio zrobiony - zachwyca swoim smakiem i konsystencją. Chciałbyś nieco odświeżyć swoje wspomnienia lub po prostu przygotować niebanalny obiad? Postaw na aromatyczny rumsztyk. Z cebulą, pieczarkami, wołowy lub wieprzowy… poznaj jego najsmaczniejsze odsłony i wyczaruj go w zaciszu własnej kuchni.
Co to jest rumsztyk?
Zanim przystąpisz do realizacji przepisu na smaczną mięsną przekąskę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest rumsztyk i z czym najlepiej go podawać. Otóż rumsztyk to nic innego jak przysmak z mięsa wołowego i/lub wieprzowego, przyrządzany z górnej części zadu. Rump po angielsku oznacza „zad”, a steak - „stek” i to właśnie stąd wzięła się jego nazwa.
W trakcie obróbki rumsztyk jest plastrowany i pozbawiany tłuszczu oraz ścięgien. Jeśli chodzi o rodzaj obróbki termicznej, najlepiej sprawdza się tutaj smażenie lub duszenie. W niektórych miejscach można natknąć się na wersję półsurową, przygotowywaną tzw. angielskim sposobem. Rumsztyk serwuje się zazwyczaj z dużą porcją cebuli, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby podać go z pieczarkami lub innymi dodatkami.
Rumsztyk - kalorie
Jaką wartość energetyczną posiada rumsztyk przygotowany w klasyczny sposób? Otóż stugramowa porcja to zaledwie 120 kcal. Spożywając ją w wersji sauté, dostarczysz swojemu organizmowi ok. 20 g białka i ok. 4 gramów tłuszczu. Warto podkreślić, że rumsztyk bez dodatków nie zawiera węglowodanów.
Rumsztyk - historia
Kiedy Polacy pokochali rumsztyk? Historia tego mięsnego specjału przywołuje czasy PRL, kiedy był on podawany niemal w każdej knajpie. Najczęściej serwowany był jako element głównego dania, któremu towarzyszyło purée ziemniaczane i sowita ilość smażonej cebuli oraz sos, który wytwarzał się w trakcie obróbki termicznej.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że rumsztyk znalazł miejsce nie tylko w polskiej kuchni. Doceniono go również w Austrii, gdzie od lat stanowi jeden z kluczowych składników Tafelspitz, czyli dania gotowanego na wywarze warzywnym z dodatkiem pieprzu, ziaren jałowca oraz liści laurowych. Na rumsztyk w ciekawej odsłonie można natknąć się również w Czechach - widnieje tam pod nazwą svíčková na smetaně i podawany jest z dodatkiem warzyw oraz śmietany.
Jakie mięso najlepsze na rumsztyk?
Zastanawiasz się, jakie mięso najlepsze na rumsztyk? Większość przepisów uwzględnia wołowinę, zwłaszcza jej chudą część, tj. polędwicę, łopatkę lub krzyżową. Dobrym wyborem jest również połączenie mięsa wieprzowego i wołowego, a nawet sama wieprzowina (np. łopatka). Co ciekawe, istnieje nawet wersja z drobiem, w której kluczowym składnikiem jest pierś z kurczaka.
Rumsztyk jak z PRL - czym się charakteryzuje?
Masz ochotę na rumsztyk jak z PRL? O czym musisz pamiętać przy jego przyrządzaniu? Przede wszystkim musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości wołowinę, którą posiekasz lub zmielisz w maszynce o dużych oczkach - pamiętaj, aby zrobić to tylko raz. Nie korzystaj z gotowego produktu dostępnego w sklepach, ponieważ zazwyczaj jest on zmielony zbyt drobno. Pokrojoną cebulę usmaż na tej samej patelni co mięso, pilnując, żeby się nie przypaliła. Nanieś ją na swoje danie i polej całość sosem wytworzonym podczas smażenia. Nie zapomnij również o dodatkach, zwłaszcza ziemniakach i ulubionej surówce.
Jak przyprawić rumsztyk?
Jak przyprawić rumsztyk, żeby jeszcze bardziej zachwycał swoim smakiem i aromatem? Podstawą jest oczywiście sól, pieprz oraz cebula, która wydobywa z niego to, co najlepsze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco zaszaleć i sięgnąć po inne przyprawy, w tym słodką paprykę, majeranek, tymianek lub zioła prowansalskie. Preferujesz wersję pikantną? Zatem uwzględnij w swoim przepisie czosnek lub musztardę. Jeśli jesteś fanem oryginalnych połączeń, dolej do swojej potrawy ciemne piwo - efekt z pewnością cię zachwyci.
Czym różni się rumsztyk od mielonego?
Wiele osób stosuje obie nazwy zamiennie, co jest dużym błędem. Czym różni się rumsztyk od mielonego? Rumsztyk - w przeciwieństwie do kotleta - przyrządza się z mięsa siekanego lub grubo mielonego. Co więcej, nie dodaje się do niego bułki tartej ani panierki. Niektórzy pomijają również jajko. Kotlet mielony można zrobić z wielu rodzaju mięs, w tym wołowiny, wieprzowiny, drobiu, a nawet dziczyzny, podczas gdy rumsztyk tradycyjny powstaje głównie z mięsa wołowego lub wołowo-wieprzowego.
Jak zrobić rumsztyk?
Rumsztyk wołowy
Aby wyczarować pyszny rumsztyk wołowy, musisz zaopatrzyć się w sztukę mięsa, jajko, cebulę, olej oraz sól i pieprz. Posiekaj lub zmiel wołowinę na grubych oczkach. Pokrój i zeszklij cebulę na patelni. Wbij do mięsa jajko, dodaj cebulę oraz przyprawy i uformuj z niego kotlety, lekko je spłaszczając. Usmaż je na dobrze rozgrzanym oleju. Pokrój drugą cebulę w piórka i smaż ją do momentu, aż zmięknie. Po obróbce termicznej ułóż ją na kotletach.
Rumsztyk wołowy z cebulą
Zobacz przepisRumsztyk wołowy z cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rumsztyk wieprzowy
Tradycyjny rumsztyk wieprzowy powstaje z łopatki wieprzowej, cebuli, smalcu, gorącej wody oraz soli i pieprzu. Mięso należy posiekać lub zmielić w maszynce na grubych oczkach, a następnie dodać do niego kilka łyżek gorącej wody oraz sól i pieprz. Zwilż dłonie olejem i uformuj z nich lekko spłaszczone kotlety. Wrzuć je na dobrze rozgrzany olej i smaż z obydwu stron. Po przełożeniu mięsa na talerz usmaż na tej samej patelni pokrojoną cebulę. Możesz ułożyć na niej kotleciki i dusić jeszcze przez chwilę pod przykryciem.
Rumsztyk wieprzowy z cebulą
Zobacz przepisRumsztyk wieprzowy z cebulą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rumsztyk z pieczarkami
Jeśli chcesz bardziej podkreślić smak swojej potrawy, postaw rumsztyk z cebulą i pieczarkami. Potrzebujesz do tego wołowiny i/lub wieprzowiny, pieczarek, cebuli, oliwy z oliwek, masła oraz soli i pieprzu. Kotlety przygotuj według tradycyjnej receptury, wzbogacając je o drobno pokrojone pieczarki. Inną opcją jest podduszenie ich na maśle i ułożenie na wierzchu potrawy. Rumsztyk z pieczarkami doskonale smakuje z surówką i purée ziemniaczanym.
Jak zrobić najlepszy rumsztyk z kurczaka?
Rumsztyk drobiowy nie cieszy się tak dużą popularnością, jak jego wołowy lub wieprzowy odpowiednik, jednak potrafi tak samo zachwycić swoim smakiem. Jak zrobić najlepszy rumsztyk z kurczaka? Postaw na aromatyczne zioła i przyprawy. Może to być specjalna mieszanka do drobiu, lubczyk, oregano oraz sól i pieprz. Przyda ci się również biała i czerwona cebula, jajko, czosnek oraz musztarda. Jeśli chodzi o samo mięso, najlepszym wyborem będzie filet.
Posiekaj mięso, a następnie dodaj do niego drobno pokrojoną i zeszkloną cebulę oraz zioła i przyprawy. Po wyrobieniu odstaw je na bok na trzy godziny. Po upływie tego czasu uformuj z niego kotlety i smaż na dobrze rozgrzanym oleju. Podsmaż na drugiej patelni pokrojoną w piórka cebulę wraz z miodem oraz solą i pieprzem. Przełóż kotlety na talerz i na każdy z nich nanieś sowitą porcję cebuli. Rumsztyk drobiowy idealnie komponuje się ze smażonymi warzywami.
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »