Grill - temat specjalny

Nazywane są „pokarmem bogów” - wspomagają pracę mózgu, serce i odchudzanie. Kto powinien jeść ziarna kakaowca?

Ziarna kakaowca uchodzą za jeden z najbardziej wartościowych pokarmów na świecie - stanowią skarbnicę substancji odżywczych, które wspomagają szereg procesów zachodzących w organizmie. Ich dodatkowym atutem jest atrakcyjny smak oraz mnogość zastosowań w kuchni. Kto powinien jeść ziarna kakaowca i co z nich zrobić?

Jakie właściwości mają ziarna kakaowca? Dostarczają dużą porcję antyoksydantów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kakao to produkt, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Wiele osób spożywa je w formie napoju lub dodaje do domowych wypieków. Ponadto można natknąć się na nie w rozmaitych artykułach spożywczych, zwłaszcza wyrobach na bazie czekolady. W ostatnim czasie na popularności zyskały także surowe i prażone ziarna kakaowca, które służą jako przekąska lub dodatek do różnorodnych deserów. Ich atutem jest nie tylko mnogość zastosowań w kuchni, ale również wysoka zawartość substancji odżywczych, które wspomagają leczenie rozmaitych dolegliwości. Kto powinien jeść ziarna kakaowca i jak wykorzystać je w swoich przepisach?  

Surowe i prażone ziarno kakaowca - jaka jest różnica? 

Mamy do dyspozycji dwa rodzaje ziaren kakaowca - prażone oraz surowe. Pierwszą rzeczą, która różni oba te produkty, jest ich smak. Surowe ziarna są nieco bardziej gorzkie i ostre, podczas gdy te prażone charakteryzują się mocnym i głębokim smakiem gorzkiej czekolady.

Jeśli chodzi o zawartość substancji odżywczych, to surowe ziarna dominują nad tymi prażonymi - w momencie, gdy taki składnik poddaje się obróbce termicznej, traci on cenne związki, zwłaszcza antyoksydanty. Posiadasz w swoim domu ziarna kakaowca, ale nie chcesz ich spożywać w surowej formie? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uprażyć je w zaciszu własnej kuchni - jedyne, co musisz zrobić, to rozłożyć je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 120 stopni na ok. 20 minut.  

Sprawdź także: Chrupkie i twarde ogórki kiszone. Genialny sposób babci na kiszenie ogórków

Ziarno kakaowca - wartości odżywcze  

Jaką wartość energetyczną posiada i co dokładnie kryje w sobie ziarno kakaowca? Wartości odżywcze tego pokarmu są wręcz imponujące. Okazuje się, że kryje on w sobie szeroką gamę substancji odżywczych, włączając w to żelazo, potas, wapń, cynk, fosfor, selen, magnez, mangan oraz miedź. Nie sposób nie wspomnieć również o obecności choliny, witamin z grupy B oraz błonnika. Na uwagę zasługują także takie związki jak leucyna, tryptofan, lizyna oraz walina. Jeśli chodzi o zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów, wynosi ona kolejno 18, 13 i 58 g w zależności od produktu. Ich wartość energetyczna z kolei to około 500-600 kalorii na 100 g. 

Jakie właściwości mają ziarna kakaowca 

Okazuje się, że są one naprawdę liczne. Warto wspomnieć przede wszystkim o korzystnym wpływie ziaren kakaowca na układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowy - ich regularne spożywanie nie tylko usprawnia pracę serca, ale również pozytywnie oddziałuje na mózg, co może przynieść szereg korzyści osobom wykonującym pracę umysłową.

Jakie właściwości mają ziarna kakaowca? Dodatkowo regulują pracę układu pokarmowego, wzmacniają odporność, a także łagodzą wewnętrzne napięcie i poprawiają nastrój. Co więcej, jako obfite źródło przeciwutleniaczy, zwalczają wolne rodniki i chronią organizm przed stresem oksydacyjnym, który uznawany jest za jednego z największych wrogów naszego zdrowia. Ponadto uchodzą one za sprzymierzeńców odchudzających się osób, ponieważ przyspieszają metabolizm i ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej.  

Ile ziaren kakaowca można zjeść dziennie? 

Maksymalna rekomendowana porcja surowego kakao to 20 g na dzień, czyli niepełna garść. Jeśli dysponujesz pakowanym produktem, dla własnego bezpieczeństwa trzymaj się zaleceń producenta podanych na opakowaniu.  

Ziarna kakaowca - przeciwwskazania 

Kto powinien unikać pokarmu, jakim są ziarna kakaowca? Przeciwwskazania do jego spożywania nie są zbyt liczne, jednak dobrze jest je wziąć pod uwagę przed wprowadzeniem tego surowca do swojego codziennego menu. Przede wszystkim powinieneś z nich zrezygnować, jeśli cierpisz na nadwrażliwość bądź alergię na kakao. Ostrożność przy ich stosowaniu powinny zachować również osoby zmagające się z bezsennością. Dodatkowo nie są one zalecane przy nadciśnieniu tętniczym oraz schorzeniach nerek 

Jak wykorzystać ziarna kakaowca w kuchni 

Możliwości jest naprawdę wiele. Najlepiej sprawdzają się one w różnego rodzaju deserach, ale równie dobrze możesz je pokruszyć i dodać do koktajlu czy owsianki. Poznaj przepisy, dzięki którym poznasz je z jak najlepszej strony i odkryjesz nowe, ciekawe smaki. Odkryj, jak wykorzystać ziarna kakaowca w kuchni:

Czekolada 

Masę czekoladową przygotuj z prażonych ziaren kakaowca | Fot. 123RF/Picsel

W twoich recepturach na ziarna kakaowca nie może zabraknąć oczywiście tej na domową czekoladę. Poza głównym surowcem do jej przygotowania potrzebujesz mleka oraz cukru trzcinowego. Pierwszym krokiem jest uprażenie ziaren na patelni. Gdy ostygną, usuń z nich skorupki i ponownie upraż. Następnie zmiel je do momentu, aż uzyskają lepką konsystencję. Dodaj do nich cukier i przełóż masę do miski. Dolej do niej ciepłe mleko i dokładnie wymieszaj. W razie potrzeby możesz dorzucić do niej ulubione bakalie. Jeszcze ciepłą masę przelej do foremki, np. takiej na kostki lodu, i odstaw do zastygnięcia.  

Kulki mocy  

Zmiel ziarna kakaowca, żeby zrobić czekoladowe kulki mocy | Fot. 123RF/Picsel

Jeśli szukasz smacznej i praktycznej przekąski do pracy lub do szkoły, koniecznie postaw na kulki mocy. Wyczarujesz je z takich komponentów jak ziarna kakaowca, migdały, syrop klonowy, olej kokosowy oraz sól. Zmiel migdały w młynku do kawy do momentu, aż osiągną konsystencję masła. Przełóż je do miski, po czym zmiel w tym samym młynku ziarna kakaowca. Dolej syrop klonowy oraz olej i dokładnie wymieszaj - aby smak kulek nie był zbyt mdły, możesz dodać nieco soku z cytryny. Z powstałej masy uformuj kulki i odstaw je do zastygnięcia na około 30 minut.  

Lody kakaowo-bananowe  

Z ziaren kakaowca przygotujesz też smaczne lody | Fot. 123RF/Picsel

Jak wykorzystać ziarna kakaowca w kuchni, jeśli nie do przyrządzenia czekolady czy kulek mocy? Możesz wyczarować z nich pyszne kakaowo-bananowe lody. Powstają one z takich składników jak pokruszone ziarna kakaowca, banany oraz sól. Aby podkreślić ich smak, możesz wzbogacić swój przepis o zwykłe kakao w proszku. Najpierw obierz i pokrój banany, po czym umieść je w woreczku i włóż do zamrażalnika. Gdy się zamrożą, wrzuć je do jednego naczynia z pozostałymi produktami i miksuj do momentu, aż powstanie z nich gładki i gęsty krem. Gotowe lody przełóż do pucharków i udekoruj w dowolny sposób, np. listkami mięty, bakaliami lub świeżymi owocami. 

Źródła: foodstruct.com, odzywianie.hellozdrowie.pl, dietetyk.edu.pl, kakaoceremonialne.pl, wielbi.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Jędrna fasolka szparagowa z bułką tartą. Już nigdy nie zrobisz jej inaczej »

Dobre dla starzejącego się mózgu, skóry i kości. W tym wieku włącz do diety »

Słodki przepis od siostry Anastazji. Ten sernik nie pęka i nie opada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 26

30 min
4
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2