Ćwikła to przysmak, bez którego trudno wyobrazić sobie wielkanocny stół. Smaczna i aromatyczna, stanowi ona doskonały dodatek do świątecznych specjałów, w tym jajek, białej kiełbasy, wędlin oraz mięs. Jak zrobić ćwikłę, żeby zachwycała swoim smakiem? I jakie są jej najważniejsze właściwości?

Domowa ćwikła to doskonały dodatek do wielkanocnych dań | Fot.123RF/Picsel/llika

Spis treści:

Wiele osób nie wyobraża sobie wielkanocnego stołu bez ćwikły. Jej wyrazisty smak i intensywny aromat sprawiają, że idealnie komponuje się ona z innymi świątecznymi przysmakami, w tym białą kiełbasą, pieczeniami, wędlinami, a nawet jajkami. Co ciekawe, wspominał o niej już sam Mikołaj Rej, który z zamiłowaniem opisywał potrawy staropolskiej kuchni. Jak zrobić ćwikłę, żeby zachwycała swoim smakiem i głębokim czerwonym kolorem? I dlaczego warto ją spożywać, jeśli nie ze względu na walory smakowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule. 

Co to jest ćwikła? 

Ćwikła to rodzaj sałatki warzywnej podawanej na zimno, której bazę stanowią tarte buraki i chrzan. Obecnie można natknąć się na jej różne warianty, jednak jej najprostsza wersja zawiera jedynie takie dodatki jak sok z cytryny, cukier oraz sól. W kuchni staropolskiej uchodziła ona za przysmak, który miał za zadanie podkreślać smak tłustych mięs i wędlin 

Popularność ćwikły przetrwała aż do dzisiaj – obecnie jest ona obowiązkowym elementem wielkanocnych śniadań w wielu domach. O ćwikle wspominał już sam Mikołaj Rej – możemy znaleźć o niej wzmiankę w dziele „Żywot człowieka poczciwego” z XVI wieku, w którym autor wypowiada się o niej z niebywałą czułością. Co ciekawe, jest ona także bohaterką wiersza Jana Brzechwy. 

Ćwikła to samo zdrowie 

Ćwikła to specjał, po który warto sięgać nie tylko ze względu na wyjątkowe walory smakowe, ale również te prozdrowotne. Nie bez powodu mówi się, że ćwikła to samo zdrowie – jej dwa kluczowe składniki, czyli buraki oraz chrzan, uchodzą za prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych, w tym witamin, minerałów i przeciwutleniaczy.  

Buraki mogą poszczycić się wysoką zawartością manganu, potasu oraz kwasu foliowego. Co więcej, można znaleźć w nich szereg składników bioaktywnych, takich jak nieorganiczne związki azotu, flawonoidy oraz betainy, które odpowiadają za ich wyrazisty czerwony kolor. Ich spożywanie niesie za sobą szereg korzyści dla układu krążenia – według doniesień naukowych przyczyniają się one do obniżenia ciśnienia krwi oraz wzmacniają naczynia krwionośne. Ponadto mogą one stanowić cenny element jadłospisu osób zmagających się z anemią oraz tych pragnących wesprzeć zdrowie swoich nerek i wątroby. 

Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne chrzanu, to są one równie imponujące jak w przypadku buraków – a to wszystko za sprawą bogactwa składników aktywnych. Na szczególną uwagę zasługują glukozynolany, które nadają mu charakterystyczny zapach i smak, a także izotiocyjaniany, którym przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Doniesienia ze świata nauki sugerują, że chrzan posiada zdolność do zwalczania chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym wirusów, bakterii i grzybów. Niektóre z nich wskazują również na jego potencjał przeciwutleniający, czyli wspomagający walkę z wolnymi rodnikami.  

Sprawdź także: Idealna przekąska na świąteczny stół. Wyborne faszerowane jajka wielkanocne

Jak zrobić ćwikłę 

Zastanawiasz się, jak zrobić ćwikłę, żeby zachwycała swoim smakiem, wyrazistym aromatem i pięknym czerwonym kolorem? Jeśli jesteś fanem tradycji, postaw na ćwikłę po staropolsku, która powstaje z buraków ćwikłowych, tartego chrzanu, soli, cukru, czerwonego wina oraz octu winnego. W razie potrzeby możesz dodać do niej również kminek. Jeśli chcesz odejść nieco od klasyki, możesz wzbogacić ją innymi dodatkami, np. goździkami, octem, sokiem z cytryny, natką pietruszki, a nawet jabłkami winnymi. Co ciekawe, niektórzy dodają do niej także śmietanę 

Szukasz przepisów na ćwikłę, które zawsze wychodzą? Poniżej znajdziesz kilka propozycji, dzięki którym wyczarujesz pyszny i aromatyczny przysmak. Możesz mieć pewność, że będzie on gwiazdą świątecznego stołu. 

Ćwikła z chrzanem - rób tylko w ten sposób

 Ćwikła z chrzanem - rób tylko w ten sposób Zobacz przepis

Ćwikła z chrzanem - rób tylko w ten sposób / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Świąteczna ćwikła z chrzanem

 Świąteczna ćwikła z chrzanem Zobacz przepis

Świąteczna ćwikła z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ćwikła z chrzanem

 Ćwikła z chrzanem Zobacz przepis

Ćwikła z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: ekologia.pl, vitapedia.pl, smaker.pl

Opracowanie: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Przekąska, którą możesz jeść bez wyrzutów. Reguluje poziom cukru, wspomaga pracę serca i jelit

Puszysta i delikatna jak puch, zrobisz ją w 10 minut. Długo zachowuje świeżość

Ma delikatną konsystencję i orzechowy smak. Uzupełnia żelazo, wspiera układ nerwowy i serce

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
3
Dodatki placki ziemniaczane

Placki z surowych tartych ziemniaków oraz cebuli. Kiedyś częsty gość w naszyc...

Odsłon: 20

60 min
2
Desery Najłatwiejsza babka maślana

Babka zawsze pięknie wygląda na stole. Ze zrobieniem babki maślanej każdy so...

Odsłon: 17759

15 min
37