Najlepsze przepisy na dania z cukinii

Obiad z piersią kurczaka. Dania w sosie, smażone i pieczone

Drób jest jednym z najpopularniejszych rodzajów mięs. Kurczak wygrywa jednak z pozostałym ptactwem i jest jedzony przez Polaków niezwykle często. Jak można przyrządzić pierś z kurczaka? Na naprawdę wiele sposobów.

Obiad z piersią kurczaka | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Obiady z piersią kurczaka to doskonały wybór dla osób ceniących różnorodność w kuchni. Od soczystych dań w aromatycznym sosie po chrupiące kotlety czy zapiekanki - możliwości są liczne. Odkryjcie różnorodność smaków i technik przygotowania, które uczynią wasz obiad wyjątkowym. 

Sprawdź także: Chłodnik bułgarski lub litewski, a może hiszpańskie gazpacho. Wyśmienite dania na gorące dni

Czy mięso z kurczaka jest zdrowe? 

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost produkcji mięsa drobiowego na całym świecie. Zjadamy je bardzo chętnie, w dużych ilościach. Czy mięso z kurczaka jest zdrowe? Jakie gatunki są warte uwagi i jak często powinniśmy je spożywać?

Mięso drobiowe to ogólne określenie na mięso pochodzące z ptactwa hodowlanego, w tym kurczaków, indyków, kaczek i innych. Spośród tych gatunków, mięso kurczaka cieszy się największą popularnością, głównie ze względu na swój niski koszt, szybkość przygotowania i uniwersalny smak, który doskonale pasuje praktycznie do każdego mięsnego dania. 

Jedną z głównych zalet mięsa z kurczaka jest jego niska zawartość tłuszczu w porównaniu do mięsa wieprzowego czy też wołowego. Jest też bogatym źródłem białka, witamin z grupy B, witamin A, D, E oraz minerałów, takich jak żelazo, cynk czy miedź. Pytanie, które mięso drobiowe jest najzdrowsze, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mięso drobiowe jest zatem skutecznym dodatkiem do diety zarówno dla dzieci, osób starszych, jak i dla osób  dbających o linię. Warto jednak pamiętać, by drób zawsze kupować ze sprawdzonego źródła. W przypadku kurczaków jest to o tyle istotne, iż właśnie te zwierzęta hodowane są w złych warunkach i poddawane kuracjom antybiotykami.

Kurczak cieszy się dużą popularnością szczególnie wśród ludzi budujących masę mięśniową. Klasyczny kurczak z ryżem zapewnia tyle białka, ile wynosi dzienne zapotrzebowanie na ten składnik. Jest więc częstym wyborem dla ludzi regularnie uczęszczających na siłownię czy pracujących fizycznie. Mięso drobiowe polecamy szczególnie dla osób kontrolujących poziom cholesterolu, mających problemy z układem krążenia czy na diecie redukcyjnej.  

Zazwyczaj zaleca się spożywanie mięsa z kurczaka dwa-trzy razy w tygodniu, jako część zrównoważonej diety. Istnieje wiele sposobów przygotowania kurczaka, co sprawia, że można go wprowadzać do różnych potraw. Ważne jest także, aby urozmaicać dietę innymi źródłami białka oraz warzywami i owocami, aby zapewnić organizmowi różnorodność.  

Obiad z piersią kurczaka

Żeby pomóc wam w przygotowywaniu jak najbardziej różnorodnych dań, przygotowaliśmy przepisy na obiad z piersią kurczaka w roli głównej. Zarówno w wersji pieczonej, jak i smażonej, ale też w różnych smakowitych sosach. Każdy powinien znaleźć danie pasującego do jego gustu.

Kurczak z ryżem i warzywami

Na początku pokrójcie około pół kilograma piersi kurczaka w kostkę. Do miski z kurczakiem dodajcie dwie łyżki oleju lub oliwy oraz przeciśnięty przez praskę jeden ząbek czosnku i sól z pieprzem. Jeżeli lubicie przyprawy, takie jak curry czy gotowe mieszanki do kurczaka lub gyrosa, też będą pasować do tego dania. Następnie odłóżcie przykryte mięso do lodówki i ugotujcie ryż na sypko lub z torebki - jak wam wygodniej (200 g powinno wystarczyć).

Na rozgrzaną patelnię wlejcie odrobinę oleju i podsmażcie pół cebuli, aż się zeszkli. Paprykę i pół cukinii pokrójcie w kostkę i dodajcie do cebuli, całość delikatnie posypcie solą, żeby warzywa puściły soki. Na patelnię wrzućcie kurczaka i całość smażcie przez ok. 3 minuty. Następnie przykryjcie i duście tak przez kolejne 3 minuty. Do całości dodajcie ugotowany ryż, wymieszajcie całość i gotowe. 

Kurczak w sosie śmietanowym

Zacznijcie od zamarynowania mięsa, pół kilograma piersi kurczaka wystarczy. Do miski z kurczakiem dodajcie dwie łyżki oleju lub oliwy oraz przeciśnięty przez praskę jeden ząbek czosnku i sól z pieprzem. Rozgrzejcie patelnię i dodajcie odrobinę oleju. Smażcie mięso na średnim ogniu z obu stron przez około 5 minut. Do rozgrzanej patelni wlejcie 150 ml bulionu  oraz 200 ml śmietanki 30% wcześniej wymieszanej w kubku z łyżeczką mąki pszennej. Gotujcie na małym ogniu przez około 5 minut. Sos powinien stopniowo zgęstnieć i nabrać kremowej konsystencji. Można podawać zarówno z makaronem, jak i ziemniakami lub kaszą. 

Kurczak w sosie pieczarkowym

Tak samo, jak w poprzednich przepisach, zacznijcie od zamarynowania połowy kilograma piersi kurczaka w marynacie z oleju, czosnku i soli z pieprzem. Rozgrzejcie patelnię i dodajcie odrobinę oleju. Smażcie mięso na patelni z obu stron przez około 5 minut na średnim ogniu. Następnie dodajcie 200 g posiekanych pieczarek i smażcie przez 2 minuty, mieszając od czasu do czasu. Wlejcie 150 ml bulionu oraz 200 ml śmietanki 30 proc., wymieszanej w kubku z łyżeczką mąki pszennej. Gotujcie na małym ogniu przez około 5 minut. Sos powinien stopniowo zgęstnieć. Opcjonalnie możecie posypać drobno posiekanym koperkiem lub natką pietruszki. Świetnie smakuje z makaronem. 

Kurczak w cieście francuskim 

Tym razem nie krójcie piersi w kostkę, lecz na pół (wzdłuż), a następnie zamarynujcie ją. Mięso warto zamarynować w oliwie z ulubionymi przyprawami, takimi jak papryka, kminek, kurkuma. Umyjcie dwie garści rukoli oraz pokrójcie w kostkę 100 gramów sera z pleśnią. Następnie smażcie go na rozgrzanej patelni przez 5 minut z obu stron.

Teraz czas na ciasto francuskie. Kurczaka możecie zawinąć szczelnie w ciasto i delikatnie nakłuć je widelcem bądź też zrobić coś wyjątkowego. Wystarczy położyć ciasto na blacie, a następnie wyciąć z niego paski. W sam środek połóżcie jedną połówkę piersi z kurczaka, na nim rukolę i ser, a następnie przykryjcie je drugą połówką piersi. Z pasków układajcie naprzemiennie na mięsie, tworząc warkocz. Całość posmarujcie żółtkiem i pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni przez 45-50 minut. 

Zapiekanka makaronowa z kurczakiem i brokułami

Brokuł podzielcie na różyczki i ugotujcie w lekko osolonej wodzie przez 10 minut, po czym go odcedźcie. Następnie ugotujcie makaron, na przykład świderki lub penne, w lekko osolonej wodzie według wskazań producenta i również odcedźcie. 

Pół kilograma piersi kurczaka  pokrójcie w kostkę i posypcie solą i pieprzem. Smażcie na małej ilości oleju na średnim lub wysokim ogniu tylko do momentu, aż mięso nie będzie wyraźnie surowe. Im dłużej będziecie je smażyć, tym może zrobić się twardsze. 

W miseczce wymieszajcie 200 ml śmietanki kremówki 30 lub 36 proc. z trzema łyżkami gęstej śmietany 18 proc., jajkiem, solą oraz pieprzem czarnym lub ziołowym. Dodajcie także przeciśnięty przez praskę większy ząbek czosnku i dokładnie wymieszajcie. Na tarce zetrzyjcie około 100 g mozzarelli i 50 g sera pleśniowego. Do naczynia żaroodpornego wsypcie makaron i kurczaka. Następnie nałóżcie równomiernie brokuły, a potem polejcie przygotowaną zalewą. Wierzch posypcie startym serem. Całość pieczcie przez 17-20 minut, w temperaturze 180 stopni z termoobiegiem. 

Kotlety z siekanej piersi kurczaka

Pół kilograma piersi pokrójcie w drobną kostkę, wrzućcie do miski i posypcie solą oraz pieprzem. Dodajcie także pół pokrojonej w kostkę czerwonej papryki, 2 łyżki kukurydzy konserwowej, 4 posiekane suszone pomidory w oleju oraz 50 g pokrojonego w drobną kostkę sera żółtego. Następnie dodajcie duże jajko, łyżkę bułki tartej, łyżkę majonezu, łyżkę mąki pszennej, sól i pieprz do smaku. Całość dokładnie wymieszajcie. 

Następnie formujcie kotlety lekko zwilżonymi dłońmi, dociskając masę i tworząc w miarę okrągły kształt. Na rozgrzanej patelni z małym dodatkiem oleju nałóżcie okrągłe placki. Nie powinny być zbyt grube, ponieważ z zewnątrz mięso może być rumiane, a w środku surowe. Gdyby masa zbyt się rozpadała, można dodać jedno jajko więcej i dodatkową łyżkę mąki lub bułki tartej. Smażcie z obu stron przez 3-4 minuty na średnim ogniu, a następnie podajcie z ulubionymi dodatkami. 

Kurczak z warzywami na parze 

Pół kilograma kurczaka pokrójcie drobno, natrzyjcie przyprawami oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Wstawcie na górną część parowaru. Do dolnej części nalejcie 2 szklanki wody. Gotujcie pod przykryciem na parze przez około 15 minut, aż kurczak będzie już gotowy. Następnie dodajcie warzywa, które lubicie najbardziej - marchew, brokuł, ziemniaki sprawdzą się świetnie. Gotujcie jeszcze przez około 10-15 minut. Ich wierzch przyprawcie solą i pieprzem. 

Źródło: smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tą zupą zajadał się król Władysław Jagiełło. Zrobiłam ją według przepisu z 1898 roku, jest wspaniała »

Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »

Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
157
Ciasta Ciasto pleśniak

Ciasto pleśniak to przepyszne kruche, rozpływające się w ustach ciasto. Przep...

Odsłon: 15904

60 min
27
Dania główne Makaron z kurkami

Uwielbiam to połączenie. Jest proste i szybkie w przygotowaniu, ale obłędnie...

Odsłon: 493

15 min
9
Przekąski Galareta z golonki, nóżek

Galareta wieprzowa według przepisu mojej mamy. Taka galareta obowiązkowo u mn...

Odsłon: 657

60 min
13

Polecane artykuły

Informacje Co dobrego można zrobić z kapusty włoskiej? Pyszne i szybkie dania

Kapusta włoska to warzywo, które coraz częściej gości na polskich stołach. Stanowi ona idealną alternatywę dla tej białej i wyróżnia się wszechstro...

6
Informacje Poczuj smak lata w środku zimy. Kalafior do słoików - najlepsze przepisy

To warzywo w polskich domach najczęściej występuje w towarzystwie bułki tartej i masła, mowa oczywiście o kalafiorze. Świetnie nadaje się do gotowa...

2
Informacje Najlepsze przekąski na diecie ketogenicznej. Możesz jeść bez wyrzutów

Od chrupiących orzechów po kremowe awokado - te przekąski nie tylko utrzymają was w stanie ketozy, ale również dostarczą niezbędnych składników odż...

1
Informacje Sos, keczup, passata, dżem i domowy przecier pomidorowy. Sprawdzone przepisy ze starego kajetu

Pomidory to bardzo uniwersalny składnik w kuchni – można ich użyć nie tylko do wykonania świeżej i soczystej sałatki, ale także wyczarowania rozmai...

3