Spis treści:
- Jakie wartości odżywcze ma kawa z cykorii?
- Kawa z cykorii - właściwości
- Jak parzyć kawę z cykorii?
- Jak pić kawę z cykorii?
- Z czym pić kawę z cykorią?
- Kawa z cykorią - przeciwwskazania
Kawa z cykorii, choć nie ma w składzie kofeiny, to ze względu na obecność węglowodanów wciąż dodaje energii. Kawa zbożowa wyrabiana na bazie cykorii była w PRL-u prawdziwym hitem, stając się tańszym w produkcji zamiennikiem zwykłej kawy. Jednocześnie podobnie smakowała i korzystnie wpływała na zdrowie. Co dziś daje picie kawy z cykorii? Jak ją parzyć i jakich dodatków użyć? Odkryj przepis na pobudzający napój.
Sprawdź także: Czy w trakcie upałów można pić kawę? Czy kawa odwadnia?
Jakie wartości odżywcze ma kawa z cykorii?
Kawa z cykorii jest niskokaloryczna i nie zawiera tłuszczów, cholesterolu, a węglowodany w małych ilościach. W 100 gramach znajdują się tylko trzy kalorie - to z pewnością ucieszy wszystkich na diecie odchudzającej. Nie zawiera kofeiny, za to mnóstwo minerałów, w tym: potas, wapń, magnez, sód, fosfor i żelazo.
Jakie wartości odżywcze ma jeszcze kawa z cykorii? To bogate źródło witamin, m.in. witaminy C i tych z grupy B. W jej składzie kryją się też antyoksydanty, błonnik pokarmowy i inulina (wielocukier utrzymujący prawidłową mikroflorę jelitową).
Kawa z cykorii - właściwości
Co daje picie kawy z cykorią? Do właściwości tego napoju zaliczyć można m.in. pozytywny wpływ na układ pokarmowy, pracę wątroby (działa żółciopędnie) i nerek (działa moczopędnie, a w konsekwencji - detoksykująco). Co więcej, regularne spożywanie tej bezkofeinowej kawy może poprawić produkcję czerwonych krwinek oraz wygląd skóry, paznokci i włosów.
Obecność silnych przeciwutleniaczy zwalcza szkodliwe działanie wolnych rodników i chroni przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty działają przeciwnowotworowo i opóźniają starzenie się organizmu. Zmniejszają też ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych, m.in. miażdżycę, cukrzycę, nadciśnienie czy chorobę Alzheimera. Wraz z błonnikiem przyspieszają metabolizm i spalanie tłuszczu.
Picie kawy z cykorii poprawia pracę układu nerwowego, co przekłada się na lepszą koncentrację i dobrą pamięć. Ponadto witaminy i minerały wzmacniają organizm i układ immunologiczny. Mogą pomóc w szybszym zwalczeniu infekcji i przeziębień.
Zobacz: Jak zrobić pyszne roladki z cukinii?
Co daje picie kawy z cykorią?
Kawa z cykorii - właściwości tego napoju powinny przekonać cię do jego wypróbowania. Co daje picie kawy z cykorią? Brak kofeiny w składzie czyni ją świetnym zamiennikiem tej tradycyjnej. Można ją więc bezpiecznie stosować w ciąży, podczas karmienia (zwłaszcza że poprawia wydzielanie mleka) czy przy nadciśnieniu tętniczym.
To uznany prebiotyk, który pomaga w prawidłowej pracy układu pokarmowego - inulina, czyli wielocukier zawarty w cykorii, wspiera utrzymanie zdrowej mikroflory jelitowej, a błonnik - reguluje funkcjonowanie jelit oraz usprawnia procesy trawienne. Kawa z cykorią stabilizuje ciśnienie, obniża cholesterol i pomaga uzupełnić niedobory minerałów.
Jak parzyć kawę z cykorii?
W sklepach można bez problemu kupić gotową mieszankę do zalania. Jak parzyć kawę z cykorii? Najlepiej czubatą łyżeczkę kawy wsypać do kubka i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Wystarczy poczekać ok. 10 minut, żeby móc cieszyć się jej intensywnym smakiem. Jeśli okaże się zbyt mocna, warto uzupełnić ją o smakowite dodatki.
Jak pić kawę z cykorii?
Nadmiar cykorii może powodować dolegliwości ze strony organizmu (m.in. wzdęcia), dlatego nie należy przedawkować napoju. Jak pić kawę z cykorii? Najlepiej jedną filiżankę w ciągu dnia. Jeśli zależy ci na mocniejszym efekcie, nie przekraczaj dwóch filiżanek na dobę. Zanim jednak sięgniesz po bezkofeinowy trunek, zapoznaj się z przeciwwskazaniami do jego spożywania.
Z czym pić kawę z cykorią?
Wiesz już, co daje picie kawy z cykorią i jak ją parzyć. Możesz oczywiście spożywać ją bez żadnych dodatków, ale jeśli smak wydaje ci się zbyt intensywny - istnieje kilka sposobów na jego złagodzenie.
Z czym pić kawę z cykorią, żeby pysznie smakowała i wciąż była zdrowa? Napój doskonale smakuje wzbogacony o nabiał - mleko czy śmietanę (również smakowe, np. kokosowe). Staje się wtedy bardziej aksamitny i delikatny. Możesz oczywiście użyć cukru lub miodu, aby go dosłodzić. Jak w przypadku tradycyjnej kawy, rewelacyjnie sprawdzą się też przyprawy. Dodaj szczyptę tych korzennych (jak cynamon, anyż, kardamon) lub słodkich (wanilię), żeby była bardziej rozgrzewająca.
Kawę z cykorią możesz podawać zarówno na ciepło, jak i zmrożoną. To daje szerokie pole do kulinarnego popisu.
Kawa z cykorią - przeciwwskazania
Choć właściwości kawy z cykorią są dla większości bardzo korzystne, to niestety istnieją też grupy osób, które powinny szczególnie uważać na stosowanie napoju. Zawiera ona gluten, zabroniony w diecie chorych na jego nietolerancję i na celiakię. Charakteryzuje się też wysokim indeksem glikemicznym, dlatego nie zaleca się jej cukrzykom.
Przeciwwskazaniem do picia kawy z cykorią są też żylaki i hemoroidy, ponieważ spożywana w nadmiarze może osłabiać naczynia krwionośne. W przypadku tych dolegliwości nie wolno przyjmować więcej niż filiżankę dziennie. Uważać powinni także alergicy, ponieważ cykoria może uczulać (powodując mrowienie i szczypanie ust lub nawet obrzęk gardła).
Co więcej, w napoju znajduje się inulina, która w dużych porcjach, u niektórych osób, może wywołać problemy gastryczne. Jeśli po wypiciu kawy z cykorią zaobserwujesz bolesne i niekomfortowe wzdęcia i gazy, lepiej ogranicz spożycie.
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl , zywienie.medonet.pl, zywienie.abczdrowie.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
„Ognisty cydr”. Badania potwierdziły skuteczność antycznej receptury w zwalczaniu infekcji »
Są niewielkie, ale pełno w nich potasu i witamin. Wspierają metabolizm, usprawniają pracę nerek »