Ewa_Gotuje

Ocet z kwiatów szczypiorku. Idealny na trawienie, przyspiesza spalanie tłuszczu

Mało kto wie, że szczypiorek pięknie kwitnie. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że można przyrządzić z niego prozdrowotny ocet z kwiatów szczypiorku. Właściwości przyprawy to m.in. usprawnienie trawienia i metabolizmu. Odkryj, do czego stosować ocet ze szczypiorku i jak go pić.

Do czego stosować ocet ze szczypiorku? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kuchnia nadal ma przed nami wiele tajemnic. Niektóre z nich odkrywamy dzięki naszym mamom i babciom, które kiedyś eksperymentowały, bo były do tego zmuszone. Doskonale znały wszystkie zioła i możliwości każdego z warzyw czy owoców.

Obecnie na tego typu eksperymenty piszą się przede wszystkim ciekawi świata i różnych smaków ludzie, którzy starają się zrozumieć wszystkie smaki, jakie proponuje nam natura. Dzięki temu w kuchni możemy cieszyć się takimi naturalnymi produktami, jak ocet z kwiatów szczypiorku.

Nigdy o nim nie słyszeliście? A może nawet nie wiedzieliście o tym, że szczypior kwitnie? W takim razie szykujcie się na więcej niespodzianek. Dowiecie się, jak zrobić ocet i dlaczego warto mieć go w swojej kuchni.  

Sprawdź także: Najlepiej wypić na czczo, zwłaszcza gdy się odchudzasz lub masz wysoki cholesterol. Jak zrobić wodę z kozieradką?

Szczypiorek - charakterystyka

Co kryje w sobie szczypiorek? Charakterystyka tej rośliny może niektórych zaskoczyć. Chociażby ze względu na kwiaty, o których nie wszyscy wiedzą. Szczypiorek jest rośliną z rodziny czosnkowatych. Może osiągnąć nawet do 25 centymetrów, co bardzo często da się zaobserwować, gdy sadzimy szczypior w przydomowych ogródkach bądź na balkonach. Jak wspomnieliśmy wcześniej, szczypior kwitnie - i to naprawdę pięknie. Jego kwiaty są różowe bądź fioletowe. Okres kwitnienia przypada na maj, kończy się zaś w sierpniu.  

Szczypiorek - właściwości

Dlaczego warto zajadać szczypiorek? Właściwości tej rośliny są z pewnością warte tego, by wziąć je pod uwagę podczas robienia jajecznicy, pomidorów z oliwą czy lekkiej sałatki. Przede wszystkim w szczypiorku znaleźć można sporo witaminy C, która wspiera odporność, ale także uczestniczy w syntezie kolagenu. To nie tylko wpływa na skórę, ale również na stawy, które dzięki kolagenowi są bardziej sprężyste i gotowe na większe obciążenia.

Oczywiście szczypiorek to nie tylko witamina C, ale również witamina A. Ta znana jest z opieki nad naszymi oczami. Nad nimi pieczę sprawuje także luteina, którą również znajdziemy w tej roślinie. Szczypiorek to również bogactwo witaminy K, odpowiadającej za wzmocnienie naszych kości oraz folianów, mających wpływ na układ nerwowy.

Oprócz tego znajdziemy w nim także miedź, żelazo i magnez. Co ciekawe, szczypiorek zawiera również związek zwany allicyną. Charakteryzuje się on właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi. To wpływa z kolei na możliwość hamowania wzrostu bakterii patogennych, takich jak Escherichia Coli. Ze względu na zawartość siarczków alkilowych, szczypiorek może korzystnie wpływać na profil lipidowy. Obniża stężenie cholesterolu LDL we krwi. Związki siarki odpowiadają także za właściwości przeciwnowotworowe szczypiorku. 

Ocet z kwiatów szczypiorku - właściwości

Teraz czas zaś na ocet z kwiatów szczypiorku. Właściwości tego produktu nie powinny być dla was zdziwieniem. Skoro sam szczypiorek charakteryzuje się świetnymi właściwościami, również ocet z jego kwiatów powinien dawać nam mnóstwo zdrowia, prawda? Zacznijmy od tego, że ocet z kwiatów szczypiorku ma doskonały, lekko cebulowo-czosnkowy smak. Jest pikantny, choć bez przesady.

Kwiaty są bardziej łagodne niż łodygi. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Oprócz doskonałego smaku ocet z kwiatów szczypiorku może zapewnić nam również właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim szybko poprawia trawienie, a także przyspiesza metabolizm. Może więc sprawdzić się jako dodatek do marynat, by wspomóc trawienie ciężkich, tłustych mięs. 

Ocet z kwiatów szczypiorku - przepisy

Jak zrobić ocet z kwiatów szczypiorku? Przepisy na ten przysmak są przeróżne. My mamy dla was dwa sposoby - jeden krótszy, drugi odrobinę dłuższy, wymagający więcej czasu ze względu na proces maceracji. Gotowi?

W obu przepisach potrzebny wam będzie nie tylko składnik główny, czyli kwiaty szczypiorku, ale także ocet jabłkowy. Ten będzie najlepszy - jest zdrowy i pyszny, idealnie sprawdzi się w połączeniu z lekko cebulowym smakiem kwiatów. Możecie użyć także octu z białego wina.  

Dłuższej maceracji wymagać będzie ocet, który zalany jest płynem w temperaturze pokojowej. Do słoiczka włóżcie garść kwiatów szczypiorku. Powinny być umyte, a także wolne od wszelkich nieproszonych gości. Najlepiej pozbyć się ich poprzez ścięcie kwiatów i pozostawienie ich na ściereczce przez godzinę. Gdy wrzucicie kwiaty do słoika, zalejcie go do pełna octem - jabłkowym lub winnym - a następnie szczelnie zamknijcie. Pozostawcie przez dwa tygodnie w chłodnym miejscu. Po tym czasie możecie odcedzić ocet, pozbyć się kwiatów, a otrzymany płyn przelać do buteleczki z ciemnego szkła. Tak otrzymany ocet będzie pyszny, aromatyczny i naprawdę wyrazisty w smaku. 

Jeśli chcecie otrzymać ocet szybciej i nie macie czasu na to, by czekać dwa tygodnie, możecie zalać kwiaty gorącym octem jabłkowym lub winnym. W takiej sytuacji maceracja trwa zaledwie trzy dni. Octy, które otrzymacie obiema metodami, są zdatne do spożycia przez pół roku. Możecie używać ich bez żadnych obaw. Ocet będzie miał piękny, fioletowy bądź różowy kolor - w zależności od tego, jakiej barwy były same kwiaty. Pyszny ocet jest już gotowy? W takim razie warto dowiedzieć się, co z nim teraz zrobić.  

Do czego stosować ocet ze szczypiorku?

Przyprawa zwykle używana jest jako baza dressingów do sałatek. Poprawia smak tych zielonych dań i sprawia, że każdy z domowników jeszcze chętniej będzie je zajadać. Można ją wykorzystać do przygotowania smacznego winegret w odrobinę innej wersji. Oczywiście cebulowy smak nie będzie pasować do każdej sałatki, jednak warto pomyśleć o zastosowaniu tego octu na przykład podczas robienia sałatki nicejskiej.

Czego do niej potrzebujecie? Wystarczy miks sałat, czarne oliwki, kapary, czerwona cebula, ugotowane na półtwardo jajka oraz oczywiście fileciki z anchois i tuńczyk. Do sałatki zróbcie sos z łyżki octu z kwiatów szczypiorku, trzech łyżek oliwy, odrobiny musztardy, soku z cytryny i posiekanego czosnku. Dzięki octowi danie będzie smakowało jeszcze ciekawiej. Taki dressing (bez czosnku), sprawdzi się również w sałatce greckiej czy większości prostych sałatek na bazie rukoli, pomidorów i oliwek.

Do czego stosować ocet ze szczypiorku? Oczywiście możecie użyć go do marynowania mięs. Doskonale smakować będzie w towarzystwie musztardy i przypraw, takich jak zioła prowansalskie, bazylia czy gałka muszkatołowa. 

Jak pić ocet ze szczypiorku?

Podobnie jak ocet jabłkowy. Wystarczy wlać odrobinę octu do szklanki, a następnie zalać go zimną bądź ciepłą wodą i wypić - najlepiej na czczo. Taka kuracja może szybko poprawić trawienie i wspomóc cały organizm.  

Kto by pomyślał, że tak niepozorna roślina, jak szczypiorek, będzie w stanie zapewnić nam tyle smaku? Jeśli w waszym ogródku szczypior kwitnie regularnie, koniecznie wykorzystajcie te kwiaty i zróbcie z nich pyszny ocet.



Źródło: Smaker.pl

Opracowała:Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Mrożenie ogórków to abstrakcja? Oniemiałam, kiedy mama pokazała mi proste triki »

Działa lepiej niż melisa. Pij o tej porze dnia, a ukoi nerwy i uodporni na stres »

Warzywa, które mają więcej wapnia niż mleko. Idealne na diecie roślinnej »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 51

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0