Dania jednogarnkowe

Seler naciowy jest prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. To bardzo uniwersalne warzywo, które można użyć do sałatek czy zup. Przez cały rok świetnie sprawdzi się też jako składnik dodającego energii napoju. Wypróbuj prosty przepis na sok z selera naciowego.

Sok z selera naciowego - właściwości i przepis | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Seler naciowy przyjemnie chrupie, dlatego to częsty dodatek, który urozmaica sałatki. Chętnie podawany jest w formie przekąski, w towarzystwie dipu lub sosu. Możesz wykorzystać to warzywo także do stworzenia pysznego i orzeźwiającego napoju. Taki koktajl jest świetną, codzienną przekąską, która dostarczy wielu witamin organizmowi. Dowiedz się, jak szybko przygotować sok z selera naciowego.

Sprawdź także: Pij ją z samego rana. Na odchudzanie, płaski brzuch i lepsze samopoczucie

Jakie właściwości ma seler naciowy?

Właściwości prozdrowotne selera naciowego są naprawdę liczne. Polscy i zagraniczni celebryci często zaczynają dzień od soku z selera, wierząc, że to świetny detoks dla organizmu. Trudno się im dziwić, bo faktycznie warzywo to w każdej postaci wpływa korzystnie na zdrowie.

Przede wszystkim powinny po niego sięgać osoby na diecie. W selerze znajduje się błonnik, który pomaga regulować procesy trawienne, zmniejsza ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka i wspiera metabolizm. Łodyga jest też niskokaloryczna. Jeśli masz ochotę na przekąskę pomiędzy daniami, sięgnij po chrupiącego selera. W 95 proc. składa się on z wody, dlatego świetnie nawodni ciało i poprawi kondycję skóry. W czasie letnich upałów oraz podczas diety redukcyjnej to naprawdę duża zaleta. 

Seler naciowy dostarcza też organizmowi wielu witamin, m.in. A i K. Pierwsza z nich jest zbawienna dla wzroku i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Druga odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi oraz bierze również udział w metabolizmie tkanki kostnej i przemianach wapnia

Jakie jeszcze właściwości ma seler naciowy? Przede wszystkim to wartościowe źródło przeciwutleniaczy i elektrolitów. Zawiera cenny kwas foliowy, wapń, magnez i potas. Właśnie dlatego skutecznie reguluje pracę mięśni i układu nerwowego, wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, wykazuje działanie przeciwzapalne i chroni przed uszkodzeniami komórek. 

Seler naciowy to prawdziwa skarbnica cennych substancji, które pozytywnie wpływają na ludzki organizm. Jeśli chcesz przygotować prosty napój warzywny, wypróbuj poniższy przepis.

Jak zrobić sok z selera naciowego?

Poniżej znajdziesz przepis na oczyszczający sok z selera naciowego z jabłkami. Pomoże wymieść wszystkie toksyny z twojego organizmu i doda energii na cały dzień. Z kolei witaminy A i K oraz potas, zawarte w owocach, dodatkowo cię wzmocnią. Do przygotowania napoju potrzebujesz niewiele składników, tylko dwa selery naciowe i trzy duże jabłka. Oczywiście wybierz te bardziej soczyste. 

Jak zrobić sok z selera naciowego? Dokładnie umyj selery i jabłka. Odkrój końcówki łodyg, a jabłka pokrój na mniejsze kawałki (i pozbądź się pestek). Przeciśnij łodygi i owoce naprzemiennie w wyciskarce (na drobnym sitku). Sok już gotowy - najlepiej od razu go wypić.

Sok z selerem naciowym

 Sok z selerem naciowym Zobacz przepis

Sok z selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak zrobić koktajl z selera naciowego?

Jeśli lubisz gęstsze smoothie, które są pyszną przekąską o każdej porze dnia, wypróbuj przepis na koktajl z selera naciowego. Napój w tej wersji zdecydowanie bardziej syci i możesz w nim przemycić jeszcze więcej wartościowych składników. Poniżej znajdziesz dwie receptury - na smoothie warzywne oraz owocowe z dodatkiem selera. 

Koktajl z selerem naciowym, bananem i jabłkiem

Składniki

  • szklanka posiekanego selera naciowego,
  • duże zielone jabłko,
  • dojrzały banan,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • łyżeczka tartego korzenia imbiru,
  • pół szklanki chłodnej wody.

Przygotowanie owocowego koktajlu z selera naciowego rozpocznij od umycia jabłka i przekrojenia go na mniejsze części (pozbądź się pestek). Następnie obierz banana i pokrój na plastry. Owoce oraz pokrojonego wcześniej selera wrzuć do blendera kielichowego, zalej pół szklanką chłodnej wody i zmiksuj. Jeśli napój jest zbyt gęsty, dodaj jeszcze odrobinę wody. 

Następnie wlej sok z cytryny i dodaj starty imbir. Zblenduj do połączenia składników. Podaj zaraz po przygotowaniu, bo wtedy smakuje najlepiej. Możesz też przelać go do szczelnego słoika, wstawić do lodówki i wypić następnego dnia. 

    Koktajl z selerem naciowym i jarmużem

    Jarmuż zawiera duże ilości białka, magnezu, żelaza, błonnika i witamin. Zdecydowanie warto dołączyć go do pysznego koktajlu z selera naciowego. Co będzie ci potrzebne do jego zrobienia?

    Składniki

    • 3 łodygi selera naciowego,
    • szklanka jarmużu,
    • duże jabłko,
    • sok z połowy cytryny,
    • szklanka chłodnej wody.

    Seler naciowy, jarmuż i jabłko umyj dokładnie. Łodygi selera pokrój na mniejsze kawałki, a jabłko - na ćwiartki (usuwając pestki). Do blendera kielichowego wrzuć przygotowane składniki. Zalej je sokiem z cytryny i wodą. Zblenduj całość, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji. Koktajl z selera naciowego gotowy.

    Jak pić sok z selera naciowego?

    Sok z selera naciowego najlepiej pić z samego rana i na czczo. Można spożyć nawet do pół litra, choć bezpieczniej wypić dużą jego szklankę na ok. pół godziny przed śniadaniem. Okazuje się, że właśnie na pusty żołądek i zaraz po przebudzeniu sok z selera najkorzystniej działa na organizm.

    Sok z selera naciowego - przeciwwskazania

    Przeciwwskazaniem do picia soku z selera naciowego są choroby nerek lub skłonność do kamicy nerkowej. Seler naciowy zawiera dużo szczawianów, które mogą nasilać przykre dolegliwości zdrowotne. Co więcej, osoby przyjmujące leki diuretyczne, przed spożyciem napoju, powinny skonsultować się z lekarzem. Warzywo wykazuje działanie moczopędne, co w połączenie ze środkami może prowadzić m.in. do odwodnienia organizmu. 

    Jeśli szukasz inspiracji na zdrowe napoje, wypróbuj te z dodatkiem selera, które przetestowali nasi użytkownicy. Na pewno się nie zawiedziesz.

    1. Smoothie z selerem naciowym, szpinakiem i bananem

     Smoothie z selerem naciowym, szpinakiem i bananem Zobacz przepis

    Smoothie z selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    2. Smoothie z selerem naciowym, pomarańczą i jabłkiem

     Smoothie z selerem naciowym, pomarańczą i jabłkiem Zobacz przepis

    Smoothie z selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    3. Koktajl z selerem naciowym, jabłkiem i kiwi

     Koktajl z selerem naciowym, jabłkiem i kiwi Zobacz przepis

    Koktajl z selerem naciowym - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    4. Słoneczny koktajl z selerem naciowym

     Słoneczny koktajl z selerem naciowym Zobacz przepis

    Koktajl z selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    5. Zielony sok z selerem naciowym

     Zielony sok z selerem naciowym Zobacz przepis

    Sok z selera naciowego - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    6. Koktajl z selera naciowego i kiwi

     Koktajl z selera naciowego i kiwi Zobacz przepis

    Koktajl z selera naciowego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    7. Smoothie z selerem naciowym

     Smoothie z selerem naciowym Zobacz przepis

    Smoothie z selerem naciowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

    Źródło: Smaker.pl

    Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

    Zobacz także:

    Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »

    Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »

    Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    Śniadania Serek z mango

    Dzisiaj poniedziałek i możemy odpocząć od sobotnio niedzielnych uczt. Mieszan...

    Odsłon: 161

    30 min
    3
    >60 min
    1
    Śniadania Pasta kanapkowa ze szpinakiem

    Ta pasta kanapkowa ze szpinakiem to szybki i kolorowy sposób na stworzenie py...

    Odsłon: 1148

    15 min
    4

    Polecane artykuły

    Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

    Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

    3
    Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

    Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

    2
    Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

    Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

    7
    Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

    Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

    0