Spis treści:
- Jakie właściwości mają pomidory?
- Czy pomidory tracą swoje właściwości po obróbce?
- Jak przechowywać pomidory - najlepsze sposoby
Jeśli twierdzisz, że pomidory jada się tylko w sezonie letnim, bo w pozostałą część roku po prostu są niesmaczne, przychodzimy z rozwiązaniem. Dowiedz się, jak przechowywać pomidory, aby zachować ich pyszny wakacyjny aromat i wszystkie cenne właściwości. Trzy metody na pewno cię nie rozczarują.
Sprawdź także: Sezon na kurki rozpoczęty. 8 najlepszych przepisów na dania z kurkami
Jakie właściwości mają pomidory?
Pomidory to bardzo zdrowe warzywa, czy też raczej owoce (jak są określane przez naukowców). Choć występują w wielu odmianach, każda z nich może zaoferować prozdrowotne działanie dla organizmu. Są znane głównie z dobroczynnego wpływu na serce, ale mają znacznie więcej zalet.
Jakie właściwości mają pomidory?
- Są źródłem mocnych antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwutleniające - chronią przed nowotworami i opóźniają starzenie się organizmu.
- Likopen, pektyny, potas i zdrowe kwasy tłuszczowe, ukryte w składzie pomidorów, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Nie tylko obniżają zbyt wysoki poziom cholesterolu i usprawniają pracę naczyń krwionośnych, ale też redukują wysokie ciśnienie i chronią przed chorobami serca.
- Pomidory to skarbnica witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zwalczyć infekcje i przeziębienia.
- Błonnik pokarmowy wpływa z kolei na prawidłową perystaltykę jelit (redukując liczbę zaparć i nieprzyjemne wzdęcia), usprawnia procesy trawienne, przyspiesza spalanie tłuszczu, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji i zapewnia uczucie sytości na dłużej. W konsekwencji może powodować więc chudnięcie.
- Do właściwości pomidorów można też zaliczyć korzystny wpływ na układ nerwowy.
- Witaminy zawarte w warzywach ujędrniają skórę (zmniejszając występowanie głębokich zmarszczek), likwidują objawy trądzika, wzmacniają włosy i paznokcie.
Czy pomidory tracą swoje właściwości po obróbce?
Niektórzy uważają, że jedzenie surowych pomidorów jest znacznie zdrowsze niż tych przetworzonych. To jednak nie jest prawda. Czy pomidory tracą swoje właściwości po obróbce? Okazuje się, że likopen - najsilniejszy antyoksydant - wcale nie ginie pod wpływem temperatury, a wręcz wtedy ujawnia się w większych ilościach.
W przygotowanych wekach może go być nawet dwa razy więcej niż w świeżych pomidorach. Jeśli masz ochotę na przetwory, nic więc nie stoi na przeszkodzie, abyś je przygotował. Pamiętaj, pomidory po obróbce są nawet zdrowsze niż te surowe.
Jak przechowywać pomidory - najlepsze sposoby
W sezonie warto sięgać po świeże pomidory, a jesienią i zimą - po przetwory. Jak przechowywać pomidory - najlepsze sposoby znajdziesz poniżej. Dzięki nim warzywa zachowają dobry wygląd i smak na dłużej, a ty będziesz się cieszył witaminami niezależnie od pory roku.
Jak przechowywać pomidory? Poznaj trzy metody:
1. Suszenie pomidorów
Jednym z polecanych przez doświadczone gospodynie sposobów jest oczywiście tradycyjne suszenie pomidorów. Można to zrobić m.in. w piekarniku lub suszarce do grzybów. Wystarczy, że podsuszysz nieco warzywa, aby pozbawić je wody (im bardziej będą suche, tym dłuższa będzie ich data ważności). Następnie trzeba tylko zalać je gorącym olejem, zasypać przyprawami i zamknąć szczelnie w słoju.
Pomidory suszone w oleju
Zobacz przepisPomidory suszone w oleju / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Suszenie pomidorów na chipsy
Możesz także wysuszyć plasterki, aby uzyskać przekąskę w stylu chipsów warzywnych. Pokrój świeże pomidory na plasterki o szerokości max. pół centymetra. Ułóż je równomiernie (w jednej warstwie) na tacy do suszenia lub na blaszce do pieczenia. Posyp solą, bazylią, oregano i czosnkiem suszonym, a następnie dobrze wysusz.
Jak przechowywać pomidory? Na spód szklanego słoika wrzuć kilka ziarenek ryżu (będący pochłaniaczem wilgoci) i przełóż chipsy pomidorowe. Zakręć szczelnie naczynie. Możesz spożywać takie przetwory nawet do półtora roku.
3. Patent gospodyń z Nebraski
Jak przechowywać pomidory? Najlepszym sposobem na wydłużenie ich daty przydatności do spożycia jest również upieczenie pomidorów z dodatkami, a potem zamrożenie ich na sypko. Wysoka temperatura pieczenia usunie nadmiar wody i zamknie smak wewnątrz warzyw. Mrożenie je zakonserwuje. Jak wprowadzić tę metodę w życie?
Umyj pomidory, ale zostaw skórkę. Pokrój je na ćwiartki i wytnij tylko stwardniałe części przy szypułce. Pomidory przełóż do miski, zalej kilkoma łyżkami oliwy, dodaj zmiażdżony czosnek i cebulę białą. Wymieszaj dokładnie, do połączenia produktów. Tak przygotowane składniki przesyp na blachę do pieczenia, przykrytą papierem. Piecz ok. 40 minut w temperaturze 230 stopni Celsjusza, a po ostygnięciu - zamróź na sypko. Przełóż na tackę wyłożoną papierem, w równych odstępach, tak aby się nie dotykały i trzymaj w zamrażalniku przez ok. godzinę. Po tym czasie wyjmij, przesyp do foliowego woreczka i przechowuj w zamrażalniku.
Źródło: Smaker.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, YouTube @perma-kultura
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także: