Grill - temat specjalny

Rarytas w kuchni i prawdziwa bomba witaminowa. Jak zrobić kiszone śliwki?

O takim wydaniu popularnych owoców mało kto słyszał. Kiszone śliwki mają szereg prozdrowotnych właściwości i mogą szczególnie mocno wesprzeć organizm w sezonie grypowym. Odkryj, jak zrobić kiszone śliwki i jak wykorzystać je w kuchni.

Jak zrobić kiszone śliwki? Wykorzystanie w kuchni jest naprawdę szerokie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Choć większość miłośników przetworów stawia raczej na kiszone warzywa, to nie można też zapomnieć o słodkich wekach. Do zapasów na zimę warto dołączyć m.in. kiszone śliwki - właściwości tych owoców sprawią, że żadne jesienno-zimowe przeziębienie nie będzie ci straszne. Dowiedz się, jak zrobić kiszone śliwki, żeby stały się prawdziwą bombą witaminową.

Sprawdź także: Wysysa tłuszcz z brzucha, przyspiesza trawienie. Jak zrobić odchudzający koktajl z suszonych śliwek

Kiszone śliwki - właściwości

Świeże śliwki dostarczają organizmowi witamin i minerałów, suszone - jeszcze więcej antyoksydantów, a jak jest z tymi zakwaszanymi? Właściwości kiszonych śliwek przydadzą się szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Łączą wartości odżywcze świeżych owoców i kiszonek - to prawdziwa bomba witaminowa, którą warto włączyć do swojego jadłospisu.

Jakie właściwości mają kiszone śliwki? Stanowią probiotyk, który pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową, a w konsekwencji wzmacnia odporność. Wspomagają przyswajanie witamin, w tym C, która chroni przed infekcjami. Dodatkowo regulują pracę układu trawiennego, usprawniając trawienie pokarmu, detoksykując organizm i usuwając resztki z jelit. 

Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych kiszone owoce zaliczane są do tzw. superfoods, czyli superżywności. Kiszone śliwki wspierają odchudzanie i obniżają poziom „złego” cholesterolu. Dzięki obecności przeciwutleniaczy w składzie opóźniają starzenie się organizmu, wykazują właściwości przeciwnowotworowe i chronią przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Co więcej, uszczelniają naczynia krwionośne, co wpływa pozytywnie na zdrowie serca i układu krążenia.

Jakie śliwki są najlepsze do kiszenia?

Właściwości kiszonych śliwek przekonały cię do ich przyrządzenia? Zanim odkryjesz, jak zrobić kiszone śliwki musisz jeszcze dowiedzieć się, jakie śliwki są najlepsze do kiszenia. Od tego wyboru będzie zależała konsystencja przetworów, ich smak oraz właściwości prozdrowotne. 

Zapamiętaj więc, żeby do kiszenia wybierać przede wszystkim owoce twarde, niepotłuczone, świeże i nieprzejrzałe. Przebywając w solance, zmiękną i staną się idealne do spożycia. Jednym z podstawowych błędów początkujących kucharzy jest nabywanie dojrzałych śliwek, które są najsmaczniejsze w danej chwili. Takie niestety rozmiękną i rozlecą się w trakcie kiszenia. 

Jakie śliwki są najlepsze do kiszenia? Trudno powiedzieć, żeby tylko jedna odmiana nadawała się do takiej obróbki. Zdecydowanie najpopularniejszą pośród miłośników wekowania jest jednak śliwka węgierka.

Jak zrobić kiszone śliwki?

Kiszone śliwki - wykorzystanie w kuchni jest naprawdę szerokie. Coraz więcej domowych kucharzy przyrządza kiszone owoce i umieszcza je w swojej spiżarni. W zimie stanowią prawdziwą bombę witaminową, która pomoże zwalczyć wszystkie infekcje i doda energii. 

Jak zrobić kiszone śliwki? Przepis wcale nie jest skomplikowany, bo do podstawowej wersji wystarczą ci tylko dwa składniki - owoce i solanka. Oczywiście, dla smaku, warto dodać jeszcze ulubione przyprawy, np. cynamon i anyż, imbir albo chrzan. Śliwki w czasie kiszenia zabarwią zalewę na różowo-fioletowy kolor - warto później użyć jej do zrobienia probiotycznego napoju (zupełnie jak w przypadku wody spod kapusty, buraków czy ogórków).

Składniki

  • kilogram umytych śliwek,
  • łyżka miodu,
  • litr wody,
  • łyżka soli.

Przygotuj litrowy, czysty i wyparzony słoik, którego góra nieco się zwęża. Następnie umyj dokładnie śliwki, ale ich nie dryluj (jeśli bardzo chcesz, możesz to zrobić, przepoławiając owoce). W litrze przegotowanej, gorącej wody rozpuść sól, dobrze mieszając. Odstaw do momentu, aż będzie tylko nieco ciepła i wtedy dodaj też miód, pomieszaj, aż do jego rozpuszczenia.

Do słoja włóż śliwki (nie upychając ich na siłę) i zalej przygotowaną solanką (tak, aby były całkowicie przykryte). Zakręć porządnie słoik i odłóż na co najmniej pięć dni, przechowując w temperaturze pokojowej (jeśli w domu jest raczej zimno, trzymaj około tygodnia). Po upływie tego czasu słój schowaj w chłodnym i zacienionym miejscu na ok. trzy tygodnie. Kiszone śliwki będą gotowe - można je przechowywać w ten sposób przez kilka miesięcy. 

Kiszone śliwki - wykorzystanie w kuchni

Wiesz już, jak zrobić kiszone śliwki, ale jak je wykorzystać w kuchni? Oczywiście możesz od czasu do czasu zajadać je solo, w formie przekąski. Jednak bardziej trafionym pomysłem będzie dodanie ich do mięs (np. chudego drobiu czy schabu), co świetnie podkreśli i podkręci ich smak. Z kiszonych śliwek można też zrobić mus, pasujący nie tylko do wędlin, ale i do serów.

1. Kiszone śliwki

 Kiszone śliwki Zobacz przepis

Kiszone śliwki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kiszone śliwki

 Kiszone śliwki Zobacz przepis

Kiszone śliwki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Śliwki węgierki kiszone

 Śliwki węgierki kiszone Zobacz przepis

Śliwki węgierki kiszone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, akademiasmaku.pl, zajadam.pl, dziendobry.tvn.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zapomniany owoc z PRL wraca do łask. Prawdziwa bomba witaminowa »

Sezon na grzyby w pełni. Co z nich zrobić? »

Jak niejedzenie śniadania wpływa na organizm? Skutki odczujesz jeszcze tego samego dnia »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Desery Domowe snickersy bez cukru

Uwielbiasz jeść słodkie batoniki? Jeśli kochasz snickersy, wypróbuj naszą gen...

Odsłon: 254

30 min
4
Ciasta Sernik zebra

Sernik to ulubione ciasto wielu osób , przygotowuje się go na różne sposoby,...

Odsłon: 68

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

0
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

15
Informacje Grillowanie może być zdrowe. Oto kilka pomysłów na wyjątkowe przysmaki z rusztu

My, Polacy, uwielbiamy grillować. Pierwsze ciepłe dni zachęcają do wyciągnięcia sprzętu z piwnic i garaży. W końcu to doskonała okazja, by spędzić...

0
Quizy Gdzie ukryto szparagi? Zagadka na spostrzegawczość

Wielu Polakom maj kojarzy się z rozpoczęciem sezonu grillowego. W tym roku szczególną popularnością na wiosnę cieszą się też szparagi. Postanowiliś...

2