Fot. 123RF/Picsel
Halloumi, czyli...?
Halloumi to tradycyjny cypryjski ser wytwarzany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego. Mleko podgrzewa się do określonej temperatury 33 stopni Celsjusza, a następnie dodaje do niego tzw. podpuszczkę, czyli enzym, który tworzy skrzep. Po odcedzeniu dochodzi do kolejnego podgrzania i powstaje masa serowa. Taka masa w połączeniu z solanką to nic innego, jak ser Halloumi! Jest on półtwardy o białym kolorze i o zadziwiającej elastyczności! Przecięty Cypryjczyk zjada nawet 8 kg halloumi rocznie! Znajdziesz go w sklepach z greckimi lub innymi produktami kuchni śródziemnomorskiej. Jest też łatwo dostępny na targach żywności i często widnieje na półkach w supermarketach. Za 250 g tego przysmaku zapłacisz ok. 10-12 zł.
Czy taki ser jest kaloryczny?
Mówi się, że wszystko, co dobre jest kaloryczne. Wystarczy tylko zachować umiar! Ser Halloumi to źródło białka, tłuszczu, węglowodanów, wapnia i sodu, a w porcji 100 g kryje się 321 kcal. Taki ser jest wyjątkowo sycący i jest składnikiem wielu sałatek. Halloumi dostarcza w 100 g tyle wapnia, aby pokryć dziennie zapotrzebowanie osoby dorosłej. Ten składnik mineralny jest niezbędny do prawidłowej pracy całego organizmu oraz wspiera kości i zęby. W cypryjskim przysmaku znajdziesz także fosfor, który bierze udział w procesie mineralizacji kości i zębów, potas oraz magnez. Potas warunkuje prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową, a magnez bierze udział w metabolizmie. Poza szeregiem składników mineralnych halloumi to skarbnica witamin: A, D, E, K. Może być spożywany przez osoby z nietolerancją laktozy w zależności od ich indywidualnej tolerancji. Dla osób z wysokim poziomem cholesterolu będzie stanowił alternatywę dla żółtych serów.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Sposoby podania Halloumi
To idealny dodatek do kanapek, sałatek, dań głównych i przystawek. Można go zjadać na zimno i na gorąco. W swojej ojczyźnie podawany jest w wersji smażonej lub grillowanej. Pokrój ser w małe plasterki, skrop delikatnie oliwą z oliwek i grilluj na patelni z dwóch stron. To, co wyróżnia go na tle innych serów to fakt, iż nie topnieje. Po ciepłej obróbce jest wciąż zwarty i ciekawie podkreśla wygląd dań. Sporo knajp i restauracji stosuje go jako zamiennik mięsa np. w makaronach, pizzy czy w burgerach.
Włączenie porcji halloumi do diety skutkuje dostarczeniem cennych składników mineralnych i witamin, a brak błonnika pokarmowego i witaminy C można zrekompensować, podając go w towarzystwie warzyw. Inspiracje na podanie sera Halloumi znajdziesz poniżej. Masz ochotę przygotować prawdziwą grecką ucztę dla bliskich? Kolekcje w kolorze biało-niebieskim znajdziesz w sklepie Duka.
1. Sałatka z grillowanego bakłażana i halloumi
Sałatka z grillowanego bakłażana i halloumi/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Sałatka z grillowanych warzyw z serem halloumi
Sałatka z grillowanych warzyw z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Placki z cukini z serem halloumi
Placki z cukini z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ser halloumi z grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Wspomnienie wakacji - szaszłyk z sera Halloumi
Wspomnienie wakacji - szaszłyk z sera Halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie