Składnik odmładzającej zupy. Co to jest cavalo nero?

Bez warzyw sałatki byłyby niemożliwe do przygotowania, dania mięsne po prostu smutne, a sosy i zupy bez smaku. Wyrzucenie ich z diety byłoby też niemądre - to właśnie one są jednym z najważniejszych składników odżywczych, pełnym minerałów i witamin. Niektóre z warzyw mają nam jednak do zaoferowania więcej od innych. Wśród nich jest cavolo nero - co to jest i jakie ma właściwości?

Cavolo nero | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Lokalne targi aż uginają się od wspaniałych warzyw, jednak niektóre z nich nie są aż tak popularne. Szkoda, mają przecież wiele do zaoferowania. Tak jest właśnie z cavolo nero - warzywem, które tak naprawdę doskonale znamy, a jednak nie w tej odmianie. Co to jest cavolo nero, jak je jeść i jakie ma właściwości?  

Sprawdź także: 8 odchudzających sałatek. Na śniadanie, obiad i kolację

Co to jest cavolo nero? 

Ta nazwa brzmi dość oryginalnie, prawda? Co to jest cavolo nero i z czym możemy porównać to warzywo? Zacznijmy od tego, że jest to warzywo liściaste z rodziny kapustnych, to odmiana Brassica oleracea L. varietas acephala. Mówiąc prościej, cavolo nero to tak zwana kapusta toskańska czy też czarny jarmuż.

Popularny i znany miłośnikom zdrowego odżywiania jarmuż jest odmianą Brassica oleracea L. var. sabellica L, zatem jest spokrewniony z cavolo nero. Jarmuż toskański także ma długie, karbowane liście, choć jest znacznie ciemniejszy od zwykłego jarmużu. Jak mówi sama nazwa, pochodzi z Włoch, jednak można hodować go również w innych miejscach na świecie.

Czarna kapusta toskańska, kapusta dinozaura, kapusta palmowa czy też liść Toskanii - cavolo nero możecie spotkać pod wszystkimi tymi nazwami. Jest warzywem kapustnym, które w smaku przypomina jarmuż, jednak trochę się od niego różni. Smak cavolo nero jest bowiem bardziej intensywny, wyrazisty, ale także słodki. Niektórzy wyczuwają w nim orzechowe nuty. Cavolo nero stosuje się w kuchni dokładnie tak samo, jak jarmuż. 

Czy w Polsce można hodować cavolo nero? 

Odpowiedź jest bardzo prosta - tak, jak najbardziej. To warzywo ma się świetnie w naszym kraju, chociażby ze względu na to, że jest mniej odporne na upały, niż pozostałe rodzaje jarmużu. Dodatkowo jest odporne na mróz, który w naszych warunkach atmosferycznych pojawia się jesienią i zimą.

Wymaga oczywiście słonecznego stanowiska, ale jego glebowe zapotrzebowania nie jest wielkie. Najlepiej czuje się w piaszczystym podłożu z domieszką gliny. Nie wymaga dużej ilości wody - podlewanie powinno być raczej umiarkowane.

Cavolo nero zbierane jest od jesieni do wiosny. Jarmuż toskański pięknie kwitnie - sadząc go u siebie w ogródku z pewnością uda wam się to zobaczyć. Kwitnienie przypada na maj, a kwiaty są żółte. Jarmuż toskański rozmnaża się z nasion pomiędzy majem a czerwcem. Następnie konieczne jest zasadzenie na stałe sadzonek jarmużu. Niestety ze względu na słodki smak liści, cavolo nero często pada ofiarą liszki. Możecie również zaobserwować na niej mszycę kapuścianą lub bielinka kapustnika - te szkodniki, które uwielbiają także zwykłą kapustę.

Nie warto jednak się zniechęcać - cavolo nero, jeśli przetrwa działanie szkodników, z pewnością będzie nagrodą samą w sobie. 

Zobacz: Koktajl z jarmużem

Cavolo nero - wartości odżywcze 

Czym charakteryzuje się cavolo nero? Wartości odżywcze tego warzywa są bardzo podobne do wartości jarmużu, który doskonale znamy. Przede wszystkim znajdziemy w nim cztery gramy błonnika, który jest niezwykle istotny dla jelit.

Cavolo nero zawiera też około czterech gramów białka i gram cukrów prostych, z kolei dziewięć gramów cukrów złożonych. Nie znajdziemy w nim tłuszczów.

To warzywo z całą pewnością warto polecić osobom na diecie, które uważają na to, co jedzą. Niewielka zawartość kalorii i całkiem sporo błonnika sprawia, że cavolo nero jest idealnym dodatkiem do pełnowartościowego posiłku.  

Cavolo nero - właściwości 

Co interesującego znajduje się w cavolo nero? Właściwości tego warzywa są oczywiście analogiczne do właściwości zwykłego jarmużu, dostępnego w naszych sklepach.

Oprócz obecności błonnika warto tu podkreślić także duże ilości witaminy K, która nie występuje w większości warzyw. Jest witaminą niezbędną przy procesach krwiotwórczych, której nie może zabraknąć w naszym organizmie.

Oprócz witaminy K, w cavolo nero znajdziemy też witaminę C, czyli silny antyoksydant, beta-karoten, witaminę B9, czyli foliany niezbędne na diecie kobiet w ciąży. To również spora ilość magnezu, potasu i żelaza oraz oczywiście wapnia, który znajduje się we wszystkich zielonych warzywach. To informacja istotna zwłaszcza dla wegan.

Cavolo nero, tak samo, jak zwykły jarmuż, jest również bogaty w sulforafan, a zatem substancję o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, która wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi między innymi za powstawanie nowotworów. Jarmuż toskański może być zatem elementem diety przeciwnowotworowej. Przeciwutleniacze zatrzymują procesy starzenia się organizmu, odmładzają skórę i nadają jej witalności.

Cavolo nero - jak jeść? 

Jak podawać cavolo nero? Jak jeść to warzywo o specyficznym wyglądzie? Można oczywiście zajadać się nim na surowo, tak samo, jak jarmużem.

Jego smak jest interesujący, słodkawy i lekko orzechowy, dlatego może zasmakować nawet tym osobom, które nie przepadają za jarmużem dostępnym w sklepach.

Surowy jarmuż jest jednak odradzany osobom chorującym na tarczycę, gdyż zawiera on substancje goitrogenne, które mogą spowodować tworzenie się wola. Aby pozbyć się goitrogenów, wystarczy ugotować cavolo nero w wodzie lub na parze. Wtedy sprawdzi się idealnie jako dodatek do koktajlu czy obiadu.  

Z czym jeść cavolo nero? Przepisy dla osób kochających warzywa 

Przepisy nie będą odbiegać od tych, które wykorzystują jarmuż. Doskonale smakować będą m.in. chipsy z cavolo nero. Jak je zrobić?

Wystarczy umyć liście, pozbyć się zgrubiałej części łodygi, a następnie przyprawić za pomocą oliwy i ulubionych przypraw - na przykład papryki, soli i pieprzu. Wstawcie je do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni i pieczcie od pięciu do siedmiu minut, pilnując przy tym, by się nie spaliły, a jedynie nabrały chrupkości. Tak przygotowane chipsy to znacznie lepsza przekąska od chipsów z ziemniaków.

Oczywiście cavolo nero można też dodawać do koktajli - doskonale smakować będzie w towarzystwie jabłek, kiwi, ananasa, ale też natki pietruszki czy selera naciowego.

Toskański jarmuż świetnie będzie smakować też w sałatkach, na przykład jako zastępnik sałaty. Warto sparzyć go przed podaniem, by odrobinę zmiękczyć liście. Można także podgotować go na parze, co jest wskazane osobom z chorobami tarczycy.  

Cavolo nero to przepyszne warzywo, które warto włączyć do swojej diety. Dobrze jest znać również tę odmianę, nie tylko zwykły jarmuż, który tak często widzimy w sklepach. 

Zupa fasolowa z cavolo nero

 Zupa fasolowa z cavolo nero Zobacz przepis

Zupa fasolowa z cavolo nero / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Tajny babciny składnik racuchów. Tajemnica tkwi w „diabelskiej wodzie" »

Opiekacz nie tylko do kanapek. O jego ukrytej funkcji mało kto wie »

Jest zdrowy, ale nie dla wszystkich. Ustalono, kto nie może jeść miodu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
10
Ciasta Racuszki drożdżowe

Racuchy to pączki kładzione z łyżki do gorącego oleju. Racuchy zrobione są z...

Odsłon: 923

>60 min
7
60 min
2
30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

1