Spis treści:
- Pili – orzechy z Filipin o kremowej konsystencji i pysznym smaku
- Jakie właściwości mają orzechy pili?
- Jak smakują orzechy pili?
- Jak jeść orzechy pili?
- Wykorzystanie orzechów pili w kuchni
Orzechy pili pochodzą z Filipin i odznaczają się zarówno wyjątkowym smakiem, jak i licznymi prozdrowotnymi właściwościami. Ze względu na swoją chrupiącą, a zarazem kremową konsystencję wspaniale smakują solo oraz w rozmaitych deserach, smoothies i koktajlach. Dlaczego warto je jeść? Odpowiedź na to i inne pytania znajdziesz poniżej!
Sprawdź także: Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu
Pili – orzechy z Filipin o kremowej konsystencji i pysznym smaku
Uprawiane są przede wszystkim w regionie Bicol na Filipinach, ale także w Australii oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Orzechy pili swoim wyglądem przypominają one nieco migdały, jednak odznaczają się nieco bardziej podłużnym kształtem i gładszą skórką, pod którą kryje się kremowa konsystencja i lekko ziemisty smak. Po ich rozgryzieniu wiele osób rozpoznaje w nich nutę słodyczy.
Drzewa pili są bardzo wysokie i dorastają nawet do 20 metrów wysokości. Co ciekawe, są one bardzo odporne na ciężkie warunki klimatyczne, które panują na Filipinach, tj. rzęsiste deszcze i porywiste wiatry. Rodzime ludy obserwują, że po przejściu tajfunu drzewa te obradzają w znacznie więcej owoców niż przed niszczącym wydarzeniem. Warto zaznaczyć, że najlepiej czują się one w bardzo wilgotnym klimacie i na żyznych glebach. Jedno drzewo może dostarczyć nawet w 150 kg orzechów.
Jakie właściwości mają orzechy pili?
Orzechy pili uznawane są za najbardziej tłuste bakalie świata. Jednak czy mimo tego mogą one stanowić część zdrowej i zbilansowanej diety? Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. W ich wnętrzu znajduje się całe mnóstwo cennych substancji, które są fantastycznym wsparciem dla twojego zdrowia. Jakie właściwości mają orzechy pili?
W pierwszej kolejności należy omówić wartości odżywcze powyższego pokarmu. W 30-gramowej porcji znajdziesz 1 g węglowodanów, 1 g błonnika, 24 g tłuszczu, 3 g białka i 210 kalorii. Co ciekawe, taka objętość pokryje twoje zapotrzebowanie na witaminę E w 60-70%. Oprócz tego znajdziesz w niej całkiem sporo takich mikroskładników jak:
- witaminy z grupy B,
- fosfor,
- mangan,
- magnez,
- potas,
- cynk,
- miedź,
- żelazo,
- wapń.
Obecność orzechów pili w diecie oddziałuje korzystnie na układ krwionośny. A wszystko to za sprawą zawartych w nich jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i tokoferoli. Zmniejszają one ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawału i udaru. Osoby, które chętnie po nie sięgają, mogą cieszyć się lepszymi wynikami lipidogramu i podniesieniem poziomu cholesterolu HDL, czyli tego uważanego za "dobry”.
Kolejnym atutem orzechów pili jest to, że stabilizują one poziom cukru we krwi, w szczególności gdy są one łączone ze źródłami węglowodanów prostych. Dobrze zatem spożywać je z owocami bogatymi we fruktozę, na przykład jabłkami, gruszkami, czereśniami czy arbuzem. Ponadto ze względu na zawarte w nich minerały dobrze wpasują się one w jadłospis osób pragnących zadbać o zdrowie swoich kości. Warto także podkreślić, że są one dobrym źródłem białka.
Jak smakują orzechy pili?
Na pewno zastanawiasz się, jak dokładnie smakują orzechy pili. Otóż ich smak jest dość delikatny i porównuje się go do prażonych nasion słonecznika. Jest to połączenie słodkości z nutą goryczy o bogatej maślanej teksturze. To właśnie dlatego można je serwować w pojedynkę lub w towarzystwie różnorodnych przysmaków.
Jak jeść orzechy pili?
Jeśli nie przepadasz za raczeniem się bakaliami solo, możesz je dodawać do ulubionych potraw. Podpraż je na przykład na patelni, a następnie wykorzystaj do posypania ulubionej sałatki. Innym pomysłem jest zmielenie ich w blenderze z duszonymi, grillowanymi lub pieczonymi warzywami, z których wyczarujesz domowe smarowidło na kanapki, krakersy lub tosty. Szukasz smacznych źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych? W takim razie dodawaj orzechy pili do dietetycznych smoothies i koktajli – pasują one praktycznie do wszystkich owoców. Takie połączenie uzupełnij o mleko roślinne, na przykład migdałowe, kokosowe lub sojowe.
Wykorzystanie orzechów pili w kuchni
Powyższe wykorzystanie orzechów pili w kuchni to nie jedyna smaczna opcja. Jeśli wymienione przez nas pozycje nie trafiają w twój gust kulinarny, postaw na dania na nieco wyższym poziomie skomplikowania. Pokuś się na przykład o wykonanie przepisu na zielone pesto, które połączysz z pełnoziarnistym makaronem. W tym celu wrzuć orzechy pili do blendera i połącz je z oliwą z oliwek, kilkoma ząbkami czosnku, parmezanem oraz bazylią. Wykonaj na ich bazie gładki i aromatyczny dressing, obok którego mało kto przejdzie obojętnie.
Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie orzechów pili w kuchni jest realizacja przepisu na hummus z twistem. Ten wysokobiałkowy dodatek do surowych warzyw lub pity nabiera całkowicie nowego charakteru dzięki słodkiej nucie smakowej, o jaką wzbogacają go omawiane bakalie. Inną opcją będzie połączenie ich z ugotowaną komosą ryżową lub ryżem. Wystarczy, że dodasz ich garść do swojego ulubionego zboża, a odkryjesz całkowicie inny świat kulinarnych inspiracji.
Orzechy pili fantastycznie sprawdzą się także jako kropka nad i rozmaitych deserów. Najprostszym z nich będą domowej roboty lody, które posypiesz właśnie tym wyjątkowym składnikiem. Wypróbuj je również w kruchych tartach z owocami czy jako element dekoracyjny ciast, babeczek, ciasteczek i tortów. A może jesteś zapalonym kawoszem? Jeśli tak, mamy dla ciebie wspaniałą wiadomość. Możesz przygotować orzechową kawę lub koktajl z dodatkiem czarnego naparu. Nie masz pomysłu na słodką przekąskę? W takim razie połącz orzechy pili, jogurt, owoce i trochę miodu i gotowe!
Jeśli w ostatnim czasie walczysz z brakiem fantazji kulinarnej, postaw na coś prostego, na przykład na sałatkę caprese. Do jej przyrządzenia potrzebujesz pomidorki cherry, bulion warzywny, mini mozzarellę, awokado, suszone pomidory, rukolę, bazylię, musztardę, cukier, oliwę z oliwek, ocet balsamiczny oraz orzechy pili.
Jej wykonanie zacznij od przekrojenia pomidorów i mozzarelli na pół. Obierz awokado ze skórki i pokrój je w niewielką kostkę, natomiast bazylię i pomidory w paski. Podsmaż orzechy pili na suchej patelni na złoty kolor. Umyj rukolę pod bieżącą wodą i umieść ją w dużej misce. Wcześniej przygotuj sobie bulion warzywny, który ostudzisz. Wymieszaj dokładnie ocet balsamiczny, musztardę, szczyptę cukru, bulion oraz oliwę z oliwek tak, żeby powstała gęsta emulsja. Polej sałatkę dressingiem bezpośrednio przed podaniem.
Źródła: verywellfit.com, webmd.com, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Włącz do diety niepozorny produkt. Mózg będzie pracować na pełnych obrotach »
Mrówki zaczęły wchodzić do domu? Ekologiczny i skuteczny patent na pozbycie się ich »
Indeks glikemiczny makaronu. Wybierz dobrze i gotuj krótko, a obniżysz cukier i zaczniesz chudnąć »