Najlepsze przepisy na dania z dyni

Te owoce mają mnóstwo błonnika. Przygotuj z nich zdrowe koktajle

Owoce to doskonałe źródło błonnika, który pełni bardzo ważną rolę w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego i zarządzaniu wagą. Jeśli szukacie smacznego i prostego sposobu na wzbogacenie swojej diety w błonnik, to koktajle owocowe będą dla was idealnym rozwiązaniem.

Jakie owoce dodać do koktajlu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Przygotowanie zdrowych napojów z bogatych w błonnik owoców nie tylko dostarczy wam tego cennego składnika, ale również wiele innych potrzebnych do funkcjonowania witamin. Odkryjcie, jak łatwo możecie uzupełnić swoją codzienną rutynę o pyszne i zdrowe koktajle, korzystając z owoców, które dla was opiszemy. 

Sprawdź także: Domowy sok z kiszonego selera. Oczyszcza organizm z toksyn, dobrze działa na jelita i nerki

Dlaczego warto jeść błonnik? 

Wszyscy wiedzą, że błonnik jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania jelit lub po prostu kojarzą go z odpowiednim wypróżnianiem. Jedno jest pewne – błonnik jest nam potrzebny, żeby zdrowo żyć. Jednak dlaczego warto jeść błonnik i czym on w ogóle jest? 

W skrócie, dzięki obecności błonnika, nasz układ trawienny funkcjonuje prawidłowo. Jednak jak dokładnie to działa? Wyróżniamy dwa rodzaje błonnika – rozpuszczalny i nierozpuszczalny. 

Błonnik rozpuszczalny, jak sama nazwa wskazuje, można rozpuścić w wodzie. Tworzy on w przewodzie pokarmowym żelową substancję, która wpływa pozytywnie na metabolizm. Spowalnia on proces trawienia, co z kolei prowadzi do stopniowego uwalniania glukozy do krwi. Lecz na tym nie kończą się jego zalety. Ma on również zdolność wiązania kwasów żółciowych, co powoduje obniżenie poziomu cholesterolu LDL, znanego również jako „zły cholesterol”. 

Drugim rodzajem błonnika jest błonnik nierozpuszczalny. W przeciwieństwie do błonnika rozpuszczalnego, nie łączy się on z wodą w organizmie, tworząc żelową substancję, jednak działa pozytywnie na swój własny sposób. Jego główną funkcją jest wspomaganie pracy jelit poprzez absorpcję wody, co powoduje zwiększenie objętości kału i przyspieszenie jego wydalenia przez układ pokarmowy. Jest on ważny w zapobieganiu zaparciom, ale jaką jeszcze pełni rolę? 

Codzienne spożywanie błonnika pozwala nam zachować nie tylko odpowiednią masę ciała, ale także może zahamować rozwój różnych chorób. Błonnik spowalnia również wchłanianie cukrów, więc na pewno przyda się osobom, które cierpią na cukrzycę, jak i tym, którzy lubią czasem się przekąsić coś słodkiego. 

Działa również jako bariera dla toksycznych związków, takich jak metale ciężkie, zapobiegając ich wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Błonnik pomaga chronić organizm przed powstawaniem kamieni żółciowych, zmniejsza ryzyko zapalenia wyrostka robaczkowego, hemoroidów, żylaków i przepukliny oraz ułatwia regularne, bezbolesne wypróżnienia. Ponadto stymuluje ukrwienie jelit i wiąże nadmiar kwasu solnego. 

Owoce bogate w błonnik – wprowadź je do diety 

Wiecie już, dlaczego warto wprowadzić błonnik do swojej diety, ale w których owocach znajdziemy go najwięcej? Przygotowaliśmy dla was krótkie opisy. Oto owoce bogate w błonnik. Wprowadźcie je do swojej diety, a na pewno nigdy nie zabraknie wam tego cennego składnika: 

  • Marakuja: jest bogata w witaminę C. Działa również uspokajająco, pomagając w redukcji stresu i poprawie snu. Zalecana do koktajlu przed snem na uspokajający wieczór. 
  • Awokado: zawiera zdrowe tłuszcze jednonienasycone, które wspierają zdrowie serca. Jest również bogate w potas i witaminę E, co wpływa korzystnie na skórę i poziom ciśnienia krwi. 
  • Suszone śliwki: mają naprawdę dużo błonnika nawet na tle wymienionych owoców. Oprócz tego zawierają antyoksydanty wspierające zdrowie całego organizmu. 
  • Maliny: bogate źródło witaminy C. Zawierają również antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami. 
  • Jeżyny: są bogate w witaminę K, która wspiera zdrowie kości i krzepliwość krwi. Zawierają także antyoksydanty, które chronią komórki przed uszkodzeniami. 
  • Granat: obfituje w polifenole, które mają silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Granat wspiera zdrowie serca oraz pomaga w regulacji ciśnienia krwi. 
  • Kaki: ten owoc jest bogaty w witaminę A, która wspiera zdrowie oczu i skóry. Pyszna alternatywa dla marchewki. 
  • Kiwi: jest źródłem witaminy C oraz pomaga w regulacji ciśnienia krwi dzięki zawartości potasu. 
  • Banany: najpopularniejsze źródło potasu, który pomaga w regulacji ciśnienia krwi i wspiera zdrowie serca. Są także bogate w witaminę B6, co korzystnie wpływa na trawienie i nastrój. 
  • Gruszki: zawierają również przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniami. 
  • Pomarańcze: bogate w witaminę C, wzmacniają układ odpornościowy i wspierają zdrowie skóry. 
  • Grejpfrut: jest również bogaty w witaminę C i antyoksydanty. 
  • Borówki: mają wysoką zawartość antyoksydantów, które wspierają zdrowie mózgu i oczu. Borówki są również bogate w witaminę C. 
  • Jabłka: nasz narodowy owoc, jest bogaty w witaminę C i przeciwutleniacze. 
  • Wiśnie: są bogate w antyoksydanty i melatoninę, co wspiera zdrowie serca i pomaga w regulacji snu. Wiśnie mają także właściwości przeciwzapalne, co może pomóc w redukcji bólu mięśni. W połączeniu z marakują tworzą idealny eliksir na wieczór. 

To tylko niektóre z owoców bogatych w błonnik, które warto włączyć do diety. Jak już sami na pewno zauważyliście, błonnik jest nam bardzo potrzebny, pamiętajcie o jego spożywaniu. 

Koktajle z dużą ilością błonnika 

Nie każdy ma czas, aby codziennie jeść masę owoców. Na ratunek przybywają koktajle, które pije się równie szybko, jak przyrządza. Każde połączenie owoców, które wymieniliśmy, pozwoli wam stworzyć własne koktajle z dużą ilością błonnika. Oto koktajle z dużą ilością błonnika, które z pewnością wam zasmakują. 

Bananowy koktajl z błonnikiem 

Zacznijcie od przygotowania składników. Weźcie 1 dojrzałego banana i wrzućcie go do blendera. Dodajcie pół szklanki wody i 1 łyżkę kakao. Miksujcie wszystkie składniki, aż uzyskacie jednolitą masę. 
W międzyczasie weźcie 1 łyżkę siemienia lnianego, 1 łyżkę pestek dyni oraz 1 łyżkę łuskanego słonecznika. W młynku do kawy zmielcie nasiona przez kilka sekund, aż powstanie z nich proszek. 
Do zmiksowanej masy bananowej dodajcie zmielone nasiona i jeszcze raz krótko zmiksujcie, aby składniki się połączyły. 

Koktajl malinowo-ananasowy 

Rozpoczynamy od przygotowania wszystkich składników. Weźcie 200 g świeżego ananasa i 200 g mrożonych malin. Dodajcie do blendera 100 g jogurtu naturalnego (lub jogurtu greckiego, mleka czy jogurtu roślinnego) oraz 1/2 szklanki wody. Całość zmiksujcie i gotowe. 

Cytrusowy koktajl 

Tak jak zawsze, zaczynamy od przygotowania owoców. Weźcie 2 pomarańcze, 2 grejpfruty, 4 mandarynki oraz 1 limonkę. Owoce przepuśćcie przez wyciskarkę lub sokowirówkę, aby uzyskać świeży sok. 
Następnie dodajcie kilka łyżeczek zmielonego siemienia lnianego do uzyskanego soku dla lepszego efektu i dokładnie wymieszajcie. Jeśli lubicie, możecie dodać odrobinę naturalnego miodu, aby nadać koktajlowi słodszy smak. 

Te koktajle warto wprowadzić do codziennej rutyny, nie tylko ze względu na błonnik. Owoce mają w sobie mnóstwo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania substancji. Sprawdźcie, co zawierają w sobie owoce, abyście mogli dobrać owoce do koktajlu, nie tylko patrząc na błonnik. 

Źródła: smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl 

Zobacz także:

Tą zupą zajadał się król Władysław Jagiełło. Zrobiłam ją według przepisu z 1898 roku, jest wspaniała »

Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »

Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Smalec z białej fasoli

Pyszny smalec z białej fasoli Lubicie takie smarowidła bo ja bardzo

Odsłon: 81

15 min
3
Sałatki Genialna sałatka na każdą okazję

Sałatka ziemniaczana z brokułami to nowoczesne połączenie z burakami, cebulą...

Odsłon: 2910

30 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeden z najzdrowszych dodatków do kanapek. Prawie nie ma kalorii, pomaga schudnąć

Roszponka warzywna jest bardzo często mylona ze swoją dalszą kuzynką - sałatą. Jednak okazuje się, że ma z nią niewiele wspólnego. Charakteryzuje j...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Zupa jarzynowa z pstrągiem, zapiekanka warzywna, rogaliki z nadzieniem bananowym

W kuchni Ewy Wachowicz królują przede wszystkim składniki dobrej jakości. W 520. odcinku prowadząca przygotuje z nich pyszne i zdrowe dania. Aromat...

1
Informacje Sosy do makaronu. Aromatyczne, zdrowe i szybkie do zrobienia

Pyszny i aromatyczny sos to podstawa każdego makaronu. To on decyduje o ,,być albo nie być” tego dania – odpowiednio skomponowane i przyprawione sk...

2
Informacje Sklepy Dino w Polsce – niesamowity rozwój w krótkim czasie

Polski sklep Dino to jedne z niewielu marketów należących do rodzimych firm. Jak Dino radzi sobie na rynku, jaką ma ofertę i czy jest ona opłacalna...

0