Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Jeżyny to słodko-kwaśne owoce, które wiele osób ma w przydomowych ogrodach. Nie tylko zachwycają intensywnym smakiem, warto zwrócić również uwagę na ich prozdrowotne działanie. Czy wiesz, jakie właściwości ma jeżyna? Jakie dania i przetwory można z niej wyczarować? Sprawdź, dlaczego warto jeść jeżyny.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeżyna, znana również pod nazwami ostrężyna, czernica oraz ożyna, to owoc, który ma wiele właściwości korzystnie wpływających na zdrowie. Doskonale sprawdzi się dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ pomaga przyspieszyć przemianę materii. Zawiera także sporo błonnika, dzięki czemu wesprze pracę układu pokarmowego. Regularne spożywanie jeżyn jest zalecane także osobom, które cierpią na cukrzycę. Jeżyny są świetną przekąską, możesz dodać je do jogurtów, owsianek, a także zrobić z nich pyszne dżemy, czy ciasta.

Sprawdź także: Nazywany jest złotem Syberii. Maleńki owoc o niebywałych właściwościach

Jeżyna – charakterystyka

Owoce jeżyny rosną na charakterystycznych, kolczastych krzewach, mają barwę od ciemnoczerwonej, przez ciemny fiolet, aż do czerni. Sezon na te słodko-kwaśne owoce z charakterystycznymi pestkami, trwa od końca lipca, aż do jesieni. Kwiaty jeżyn występują w kolorze białym lub jasnoróżowym.

Według niektórych botaników na świecie istnieje, aż 400 gatunków jeżyn. Natomiast Index Kewensis, rejestr Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew, podaje, że jest ich 72. Do najpopularniejszych gatunków należą: jeżyna popielica, którą wyróżnia czarno-niebieski kolor, przypominająca maliny  jeżyna wzniesiona, jeżyna gruczołowata o czarnych owocach i bardzo kolczastych łodygach oraz lubiące słońce jeżyna fałdowana i jeżyna bruzdowana.

Jeżyna – właściwości

Powszechnie znane są prozdrowotne właściwości jeżyn. Zawierają sporo witaminy C, E, K, A oraz witamin z grupy B, nie brakuje w nich również minerałów, takich jak: wapń, magnez, potas, sód oraz fosfor. Jeżyny to owoce, które warto spożywać w okresie jesienno-zimowym, ponieważ pomagają chronić organizm przed infekcjami i przeziębieniami. Jeżyny mają właściwości bakteriobójcze oraz przeciwzapalne.

Zestaw minerałów i witamin zawarty w jeżynach wspiera zdrowe kości. Wszystko za sprawą witaminy K, magnezu oraz wapnia. Spożywanie tych owoców to doskonałe działanie profilaktyczne zapobiegające osteoporozie. Witamina K poprawia również krzepliwość krwi.  

Co więcej, owoce te mają niski indeks glikemiczny, dlatego jak najbardziej nadają się do spożywania przez cukrzyków. Zawarty w nich błonnik pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. Jest on również odpowiedzialny za prawidłową pracę jelit.

W jeżynach występują także substancje, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, m.in. antocjany oraz kwasy fenolowe. Pomagają walczyć z wolnymi rodnikami oraz chronią organizm przed stresem oksydacyjnym.

Na co pomagają jeżyny?

Jeżyny pomagają dbać o zdrowie oczu, chronią je przed zapaleniem siatkówki, oraz zmniejszają ryzyko rozwoju AMD, czyli zwyrodnienia plamki żółtej.

Regularne spożywanie jeżyn wpłynie również korzystnie na pracę serca oraz całego układu krwionośnego, dużą zasługę mają w tym wspomniane wcześniej antocjany, które korzystnie wpływają na naczynia krwionośne. Dodatkowo błonnik zawarty w jeżynach pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu.

Kto powinien jeść jeżyny?

Owoce te powinny być również spożywane przez osoby, które są na diecie. Ponieważ zawarte w nich pektyny pozwalają na długo czuć się sytym, co zapobiegnie podjadaniu między posiłkami. Ponadto, w 100 g jeżyn znajdziesz jedynie 43 kcal, dlatego bez obaw możesz się nimi zajadać.

Jeżyny to także owoce, które powinny znaleźć się w jadłospisie kobiet wchodzących w okres menopauzy. Zawierają fitoestrogeny, dzięki czemu pomagają wyrównać poziom żeńskich hormonów, co łagodzi nieprzyjemne skutki klimakterium.

Owoce te korzystnie wpływają również na kobiety, które borykają się z dokuczliwościami związanymi z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Jeżyny – przepisy

Z jeżyn można przygotować mnóstwo pysznych dań, deserów i przetworów. Świetnie sprawdzą się zarówno w śniadaniach, np. w owsiankach, musli z owocami i jogurtem, oraz koktajli. Będą również pyszne w słodkich obiadach, np. pierogów, czy naleśników. Nie można zapomnieć również o deserach, ciastach oraz przetworach z jeżynami, takich jak: dżemy, konfitury i soki.

Dżem z jeżyn

Taki dżem świetnie sprawdzi się do świeżego pieczywa, można wykorzystać go również do słodkich placków, ciast, czy deserów. Do przygotowania dżemu z jeżyn będziesz potrzebować: kilograma jeżyn, 500 g cukru, opcjonalnie sok z cytryny.

Zacznij od umycia i przebrania owoców. Następnie przełóż je do garnka, gotuj, aż puszczą sok. Wówczas dosyp cukier, nie zapomnij o mieszaniu podczas gotowania, tak by nic się nie przypaliło. Jeżeli dżem jest zbyt mdły, dodaj odrobinę soku z cytryny. Kiedy jeżynowy dżem zgęstnieje, przelej go do wyparzonych słoików, zakręć i odstaw do góry dnem. Jeśli dżem ma być częścią twoich zapasów na zimę, możesz go zapasteryzować.

Sok z jeżyn

Przepis na sok z jeżyn jest bardzo prosty. Taki napój doskonale sprawdzi się, kiedy dopadnie cię przeziębienie lub grypa, ponieważ wykazuje właściwości napotne. Przygotuj: kilogram jeżyn, szklankę cukru oraz szklankę wody.

Umyte i przebrane owoce włóż do garnka, użyj widelca, by rozgnieść jeżyny, wtedy puszczą sok. Dodaj wodę i poczekaj, aż całość się zagotuje, następnie zmniejsz ogień i gotuj przez około kwadrans. Wsyp cukier, gotuj do jego całkowitego rozpuszczenia. Na koniec przecedź sok przez sitko i rozlej do butelek. Możesz je zapasteryzować, gotowe!

Nalewka z jeżyn

Do przygotowania domowej nalewki z jeżyn, będziesz potrzebować: kilograma owoców, litra alkoholu wysokoprocentowego, 400 g cukru.

Umyj i przebierz owoce, a następnie wrzuć je do dużego słoika. Dolej alkohol i odstaw na około 14 dni. W międzyczasie warto potrząsnąć słoikiem, by składniki dobrze się połączyły. Po tym czasie przecedź płyn, odlej go do butelki, a do owoców dodaj cukier. Poczekaj kolejne dwa tygodnie. Odsącz jeżyny, syrop połącz z alkoholem. Po mniej więcej dwóch miesiącach jeżynowa nalewka będzie gotowa.

Ciasto z jeżynami

Chcesz przygotować szybkie ciasto z jeżynami? Oto lista potrzebnych składników: dwie szklanki jeżyn, szklanka mąki pszennej, trzy czwarte szklanki cukru, cynamon, łyżeczka proszku do pieczenia, jajko, pół szklanki mleka, 60 g masła, dwie łyżki brązowego cukru.

Do miski wsyp mąkę, proszek do pieczenia, szczyptę cynamonu i cukier. Wymieszaj, a następnie dodaj jako i mleko, połącz składniki na gładką masę.

Blaszkę o średnicy 20 cm wyłóż papierem lub posmaruj masłem. Wlej ciasto, na wierzchu wysyp owoce, posyp brązowym cukrem. Piecz przez 45 minut w 180 stopniach. Ciastko możesz podać z bitą śmietaną, lodami, lub bardziej dietetyczną wersją, czyli gęstym jogurtem. Smacznego!

Chcesz poznać więcej przepisów z jeżynami w roli głównej? Zobacz, co przygotowali nasi użytkownicy. 

 

1. Dżem jeżynowy z nutką kardamonu

 Dżem jeżynowy z nutką kardamonu Zobacz przepis

Dżem jeżynowy z nutką kardamonu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Jeżyny w soku własnym

 Jeżyny w soku własnym Zobacz przepis

Jeżyny w soku własnym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Torcik z jeżynami, mascarpone i bitą śmietaną

 Torcik z jeżynami, mascarpone i bitą śmietaną Zobacz przepis

Torcik z jeżynami, mascarpone i bitą śmietaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Ciasto jeżynowe łyżką mieszane

 Ciasto jeżynowe łyżką mieszane Zobacz przepis

Ciasto jeżynowe łyżką mieszane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ciasto jeżynowe z bezami

 Ciasto jeżynowe z bezami Zobacz przepis

Ciasto jeżynowe z bezami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z piersią kaczki

 Sałatka z piersią kaczki Zobacz przepis

Sałatka z piersią kaczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Naleśniki serowo-jeżynowe z musem jeżynowym

 Naleśniki serowo-jeżynowe z musem jeżynowym Zobacz przepis

Naleśniki serowo-jeżynowe z musem jeżynowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Sernik z jeżynami i białą czekoladą

 Sernik z jeżynami i białą czekoladą Zobacz przepis

Sernik z jeżynami i białą czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Czarne muffinki z jeżynami

 Czarne muffinki z jeżynami Zobacz przepis

Czarne muffinki z jeżynami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Czekoladowy torcik z jeżynami

 Czekoladowy torcik z jeżynami Zobacz przepis

Czekoladowy torcik z jeżynami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

"Przepisy są jak stare nuty" - Luca Cesari o włoskiej kuchni i powrocie do korzeni »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Pieczywo Bułki na weekend.

W weekend nie musimy chleba jeść, polecam cieplutkie, chrupiące bułeczki.

Odsłon: 78

30 min
3
Dania główne Bigos świąteczny

Wyśmienity bigos to wizytówka każdego domu. Jest pracochłonny, ale raz w roku...

Odsłon: 228

30 min
5
30 min
5
>60 min
4

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

0
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

8
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5