Spis treści:
Gdy na dworze skwar i duchota, wszyscy szukają sposobów na ochłodę oraz ugaszenie pragnienia. Niezawodnym sposobem zaczerpniętym od mieszkańców Bliskiego Wschodu jest przygotowanie tradycyjnego ayranu, który nie tylko jest orzeźwiający, ale i bardzo zdrowy. Jak głoszą bliskowschodnie legendy ayran to sekret długowieczności, smukłej sylwetki oraz pięknej cery.
Sprawdź także: Lody rzemieślnicze - historia i najciekawsze przepisy na domowe lody
Co to jest ayran?
Tradycyjny ayran przygotowywany jest z jogurtu i wody. Najczęściej w proporcji jeden do jednego lub dwa do jednego. Od polskich jogurtów odróżnia go nieco rzadsza konsystencja oraz dodatek soli, czasem podawany jest również z pieprzem. Należy przechowywać go w lodówce, najlepiej smakuje mocno schłodzony. Na Bliskim Wschodzie napój ten spożywany jest zarówno samodzielnie w szklankach, jak i jako dodatek do dań, np. mięs. Będzie świetnie smakować w towarzystwie dań z grilla, czy ziemniaków. Ayran często podawany jest także do kebaba.
Z jakiego mleka produkowany jest tradycyjny ayran?
Ayran produkowany jest z fermentowanego mleka, stąd jego lekko kwaśny smak. Do jego wyrobu stosowane jest zarówno mleko krowie, owcze i kozie. Do przygotowania ayranu w domu będziesz potrzebować jogurtu, typu greckiego lub bałkańskiego, wody oraz soli. Możesz użyć wody niegazowanej, niektórzy wolą dodawać gazowaną, dzięki czemu napój przypomina nieco smak kefiru. W niektórych przepisach na ayran można znaleźć również dodatek pieprzu, cytryny, mięty, a nawet czosnku.
Na co jest dobry ayran?
Picie ayranu podczas upałów pozwoli ci się orzeźwić oraz dodatkowo nawodnić organizm. Napój ten świetnie sprawdzi się, w przypadku osób, które dbają o linie lub chcą zrzucić zbędne kilogramy. W 100 g ayranu znajduje się jedynie 19 kcal.
Ayran ma wiele pozytywnych właściwości odżywczych. Jest źródłem białka, witaminy D oraz wapnia. Zawiera również żywe kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na mikroflorę bakteryjną przewodu pokarmowego. Co więcej, wypicie ayranu po spożyciu alkoholu pomoże zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości związane z kacem. Napój ten wspiera odporność organizmu, korzystnie wpływa na pracę jelit, a także zmniejsza poziom cholesterolu we krwi.
Jak przygotować ayran?
Przygotowanie ayranu jest bardzo proste. Wystarczy, że zaopatrzysz się jedynie w trzy składniki. Możesz regulować gęstość napoju, dodając więcej lub mniej wody.
Składniki
- Szklanka jogurtu typu greckiego lub bałkańskiego
- Szklanka wody
- Sól
- Opcjonalnie listki świeżej mięty
Jogurt wraz z wodą, solą oraz listkami mięty (opcjonalnie) miksuj w blenderze, do momentu, aż powstanie piana. Napój możesz włożyć do lodówki, aby go dodatkowo schłodzić. Podawaj w wysokich szklankach. Najlepiej spożywać od razu po przygotowaniu. Na wierzch możesz dodać listek mięty do dekoracji.
Chcesz poznać więcej przepisów na ayran? Zobacz, w jaki sposób przygotowali go nasi użytkownicy?
2. Napój jogurtowy Ayran
Zobacz przepisNapój jogurtowy Ayran / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Napój na grilla - ayran
Zobacz przepisNapój na grilla - ayran / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Autorka: Anna Hutek
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Zdrowa alternatywa dla popularnych mielonych. Jesz, chudniesz i oszczędzasz jelita »
Właśnie to warto pić latem. Orzeźwią i usprawnią działanie jelit »
Już niedługo sezon na cukinię. Tak ją zamarynujesz na zimę »